Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-02-01 16:22:42

leffler
Člen/ka

přechod na výdaje procentem v roce 2010

Dobrý den,
Za rok 2009 chci uplatnit skutečné výdaje (z dúvodu vysokých pohledávek z roku 2008) a v roce 2010 chci přejít na výdaje procentem. Z roku 2009 mám také pohledávky.
Mám tyto pohledávky zahrnout do daňového přiznání 2009 a tím pádem se mi výraně zvedne sociální a zdravotní nebo ty pohledávky mám dodanit později (např. v dubnu 2010) zaplatím malé penále, ale vyhnu se zvýšení základu pro výpočet soc. a zdr. pojištění.
Nevím, jestli jsou moje úvahy správné, případně jestli je jiné řešení.
Jsem plátcem dph  a mám možnost mít 80% výdaje.
Díky za odpověď,
s pozdravem Roman.

Offline

 

#2 2010-02-01 18:24:33

beruna
Člen/ka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

O prechazeni na jiny typ zdaneni je tu napsana hromada prispevku a vzdy kdyz si nejaky ctu, celkem slusne se do nej zamotam :) Ja osobne zdanim vzdy vsechny prijmy za dany rok i ty co mne prijdou napr. v lednu ci unoru roku dalsiho. V nekolika prispevcich jsem se docetl ze to vlastne nemuzu delat, protoze kdybych za rok presel na dane jinym stylem, byly by to neopravnene uplatnene vydaje.

Tuto metodu jsem vam chtel doporucit jako to "jine reseni" ale zrejme to nebude to prave :) S ohledem na socialni a zdravotni bych u vas volil dubnovou variantu dodatecneho priznani.

Offline

 

#3 2010-02-01 18:39:22

leffler
Člen/ka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

Díky za příspěvek, ta dubnová varianta je jen můj výmysl a nemám to nikým oprávněným potvrzené.

Offline

 

#4 2010-02-02 20:17:07

leffler
Člen/ka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

Dobrý den paní Zdeno,
rád bych znal váš názor na můj výše uvedený příspěvek.
Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#5 2010-02-08 23:29:22

Zdena
Moderátorka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

Dubnová varianta není možná. Úpravy základu daně musíte provést za zdaňovací období (rok), které předchází změně způsobu uplatňování výdajů. Pokud chcete od roku 2010 přejít na paušální výdaje, tak musíte upravit základ daně roku 2009 podle stavu, který byl k 31.12.2009.

Pokud byste přešel na výdaje procentem už od roku 2009 a podal jste dodatečné daňové přiznání za rok 2008, tak se (díky změně zákona o pojistném) vyhnete odvodu SP z pohledávek, které jste evidoval k 31.12.2008.

Offline

 

#6 2010-02-21 12:20:54

leffler
Člen/ka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

Paní Zdeno,
začal jsem uvažovat o přechodu na paušál již v roce 2009, jak dodanit pohledávky z 2008 jsem si vyčetl z jiných Vašich příspěvků, ale nevím, jestli se mi tato varianta vyplatí z hlediska úroku z prodlení z dodatečně přiznané daně z pohledávek zarok 2008 - nevím, od jakého data si spočítat úroky z prodlení, jaké uvést datum do kolonky "Důvody pro podání dodatečného DAP zjištěny dne" na formuláři.
Ze zákona mi vyplývá, že splatná je takto dodatečně zjištěná daň 1 měsíc po zjištění důvodů pro její odvod.

viz. znění § 41 zákona o SDaP "§ 41 Dodatečné a opravné daňové přiznání nebo hlášení
(1) Zjistí-li daňový subjekt, že jeho daňová povinnost má být vyšší nebo daňová ztráta nižší než jeho poslední známá daňová povinnost, je povinen předložit do konce měsíce následujícího po tomto zjištění dodatečné přiznání nebo hlášení. V dodatečném daňovém přiznání nebo hlášení uvede daňový subjekt i den zjištění důvodů pro jeho podání. V této lhůtě je dodatečná daň též splatná. Nestanoví-li tento nebo jiný daňový zákon jinak, dodatečné daňové přiznání nebo hlášení na daňovou povinnost nižší nebo daňovou ztrátu vyšší lze podat za podmínek stanovených v odstavci 4, a to ve stejné lhůtě, která je stanovena pro dodatečné daňové přiznání nebo hlášení na daňovou povinnost vyšší nebo daňovou ztrátu nižší; účinky nastávají dnem uplynutí lhůty pro jeho podání. Pokud daňový subjekt neplatně podá dodatečné daňové přiznání ještě před stanovením daně nebo daňové ztráty, budou údaje v něm uvedené využity při jejím vyměření. Poslední známou daňovou povinností je částka daně nebo daňová ztráta ve výši, jak ji naposled stanovil pravomocně správce daně, a to bez ohledu, zda daň byla stanovena podle § 46 odst. 5, platebním výměrem, dodatečným platebním výměrem nebo rozhodnutím o opravném prostředku. "

Pokud bych tedy do uvedené kolonky uvedl př. datum  1.2.2010 a zaplatil bych dodatečnou daň do konce měsíce února, žádné úroky z prodlení by mi FÚ nenapočítal.  Je tato úvaha správná? Nebo počítá FÚ úroky jinak (např. již od 1.4.2009, event. od data uhrazení pohledávek)? Někde jsem se také dočetl, že je možné požádat FÚ o prominutí úroku. Je tato možnost reálná?

Díky za odpověď.

Offline

 

#7 2010-02-23 00:26:47

Zdena
Moderátorka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

Úrok z prodlení se počítá za dobu, za kterou dlužíte daň. Daň za rok 2008 byla splatná do 31.3.2009. Pokud dodatečným přiznáním daň zvýšíte, tak jste od 1.4.2009 až do doby, než daň doplatíte, dlužil rozdíl mezi původně a nově vypočítanou výší daně. Za tuto dobu by se vypočítal úrok z prodlení.

V případě, že podáváte dodatečné daňové přiznání z důvodu přechodu na paušální výdaje od roku 2009, by FÚ vůbec nemusel vyměřit úrok z prodlení. Pokud vyměří, tak si podejte žádost o prominutí příslušenství daně, můžete požádat o odstranění tvrdosti zákona. Při změně způsobu uplatňování výdajů (při přechodu ze skutečných výdajů na paušál) vám zákon ukládá povinnost upravit základ daně za předcházející zdaňovací období, v tomto případě za zdaňovací období roku 2008. Ovšem při podávání daňového přiznání za rok 2008 jste nemohl vědět, že nastanou legislativní změny, které budou zpětně platné pro zdaňovací období roku 2009. Novela zákona o daních z příjmů, která se zpětnou platností zvýšila procento výdajů, byla přijata až v červenci 2009.

Offline

 

#8 2011-09-22 20:52:29

MAJA1952
Člen/ka

Re: přechod na výdaje procentem v roce 2010

Dobrý večer,
za rok 2009 jsem podávala dodatečné daňové přiznání z důvodu přechodu na paušální výdaje v roce 2010. Obě daňová přiznání byla podána do 31.3.2011 a také uhrazena. Za rok 2009 jsem uhradila 4.020,- Kč a za rok 2010 645,- Kč. Až 7.9.2011 jsem obdržela korespondenční lístek s tím, že mám uhradit úrok z prodlení ve výši 593,- Kč nebo se dostavit na FÚ. Byla jsem velmi překvapena, když jsem se dostavila na FÚ, bylo mi řečeno, že částku 593,- Kč si odečetli z daňového přiznání za rok 2010, tedy z částky 645,- Kč a tudíž dlužím na dani právě těchto 593,- Kč. Dokud tuto částku neuhradím, budou mi narůstat penále také na dani z příjmu za rok 2010. Je tento postup možný, žádný výměr ani výzvu jsem neobdržela, naopak, když jsem byla odevzdávat daňová přiznání, bylo mi řečeno, že z dodatečného daňového přiznání při přechodu na paušální výdaje v roce 2010 se úrok nevyměřuje.
Částku 593,- Kč jsem ihned uhradila a teď čekám, že mi bude vyměřen další úrok.
Děkuji Vám za vysvětlení, zda tento postup FÚ je v souladu se zákonem či nikoliv.
Majka

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB