Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-23 15:07:03

Natálie
Člen/ka

DODATEČNÉ DP

Dobrý den,
začala jsem vést DE pro svého přítele, nemám potřebné vzdělání, tak hledám veškeré informace na internetu.
Moc by mi pomohla Vaše rada. Pročetla jsem tu hodně příspěvků a myslím, že jsem našla všechny odpovědi, ale přeci jenom bych se chtěla ujistit, jestli jsem všechno pochopila správně.
Chtěla bych v DP za rok 2010 uplatňovat % z příjmu, v roce 2009 se podávalo DP podle skutečných výdajů a přítel je plátce DPH.
Dočetla jsem se tady, že musím podat dodatečné DP za rok 2009 a dodanit pohledávky a závazky z tabulky D. Udělám to tak, že opíšu DP tak jak bylo s jedním rozdílem toho, že pohledávky a závazky z tabulky D přesunu do tabulky E. A jelikož se jedná o plátce DPH, tak tyto částky budou bez DPH. A v následujícím roce tyto částky nebudu do DE dávat vůbec.
Ostatní údaje, jako prostředky v hotovosti a na bankovních účtech, v tabulce D zůstanou?
Jenom si nejsem jistá, když v původním DP vznikla daňová povinnost a v dodatečném mi vychází daň 0, tak FÚ zaplacenou daň vrátí?
A musím tedy podat nový přehled i na zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Když se základ daně snížil ??

Moc děkuji za rady, je to pro mě obrovská pomoc.

Natali

Offline

 

#2 2011-03-25 21:53:21

Zdena
Moderátorka

Re: DODATEČNÉ DP

Ano, v dodatečném přiznání dodaníte pohledávky a závazky (které by při úhradě byly zdanitelnými příjmy a výdaji) bez DPH. Ostatní položky v tabulce D zůstanou. V roce, kdy budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, už tabulku D nebudete vůbec vyplňovat. Pokud v dodatečném přiznání vyjde nulová daň, tak vyplňte i tabulku na zadní straně dole, je to žádost o vrácení přeplatku daně. Opravný přehled podejte jen na OSSZ (pokud to má smysl a budou vám vracet nějaké pojistné). Do přehledu pro ZP se dodaněné pohledávky a závazky dostanou až při jejich skutečné úhradě.

Offline

 

#3 2011-03-30 16:12:30

Dadude76
Člen/ka

Re: DODATEČNÉ DP

Zdena napsal(a):

Ano, v dodatečném přiznání dodaníte pohledávky a závazky (které by při úhradě byly zdanitelnými příjmy a výdaji) bez DPH. Ostatní položky v tabulce D zůstanou. V roce, kdy budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, už tabulku D nebudete vůbec vyplňovat. Pokud v dodatečném přiznání vyjde nulová daň, tak vyplňte i tabulku na zadní straně dole, je to žádost o vrácení přeplatku daně. Opravný přehled podejte jen na OSSZ (pokud to má smysl a budou vám vracet nějaké pojistné). Do přehledu pro ZP se dodaněné pohledávky a závazky dostanou až při jejich skutečné úhradě.

Dobrý den,
u nás by to vyšlo tak, že bychom dodaňovali pohledávky a zásoby a odečítali závazky (bez DPH), ale protože jsme měli za předešlé období ztrátu, tak tu bychom uplatnili a na dani bychom neplatili nic, ale vyšel by jiný základ pro sociální a zdravotní. Tam bychom tedy také museli podávat opravný přehled. Nebo jak mám prosím chápat větu, že do přehledu pro ZP se dodaněné pohledávky a závazky dostanou až při jejich skutečné úhradě? Předpokládám, že ze zásob přece nebudu platit sociální a zdravotní.
Děkuji Dáda

Offline

 

#4 2011-03-30 22:57:55

Zdena
Moderátorka

Re: DODATEČNÉ DP

Dodatečným přiznáním změníte daňový základ roku 2009, ze kterého jste vypočítali pojistné na SP. Pokud se dodatečně změní daňový základ (uplatnění daňové ztráty nehraje roli, ztrátu si odečtete jen u daně z příjmů, u pojistných nikoliv), tak musíte přepočítat i pojistné. Kdyby mělo být nové pojistné nižší, než jste původně vypočítali, tak máte možnost (nikoliv povinnost) podat opravný přehled. Pokud bude nově vypočítané pojistné vyšší, tak musíte podat opravný přehled a doplatit pojistné. Z dodaněných zásob zaplatíte pojistné.

Zdravotní pojištění za rok 2009 jste vypočítali z rozdílu příjmů a výdajů, nikoliv z daňového základu jako SP. Vzhledem k tomu, že se úpravami základu daně v daňovém přiznání vaše původní příjmy a výdaje nezměnily (změnil se jen daňový základ), nezměnil se ani výpočet pojistného na zdravotní pojištění. Dodaněné pohledávky zvýší a dodaněné závazky sníží vyměřovací základ pro výpočet pojistného na ZP až v tom roce, ve kterém dojde k jejich úhradě (budete mít příjem, nebo učiníte výdaj).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB