Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-05-04 11:04:35

Dája
Host

Ostatní příjmy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsem OSVČ. Musím si zdanit částku, kterou přijmu na základě sepsání jakési dohody o vypořádání u notáře - konkrétně se jedná o situaci, že družka našeho otce nám oběma chtěla v závěti odkázat svoji zahradu napůl. Dohodli jsme se však na tom, že ji na základě darovací smlouvy převede jen na něj a on mě nyní vyplatí určitou částku ve dvou splátkách. Proto je i v mém zájmu, aby tato dohoda byla sepsána písemně. Pokud by to však bylo sepsáno oficiálně u notáře, znamená to pro mě, že si tu částku musím dát do ostatních příjmů? Nebylo by tedy pak lepší, abychom dohodu pouze mezi sebou a podpisy nechali ověřit pouze na matrice? On mi nebude v podstatě vyplácet žádný spoluvlastnický podíl ani dědický nárok, je to pouze dobrá vůle nás obou, že jsme se takhle dohodli. Moc prosím o brzkou odpověď.

 

#2 2008-05-06 21:29:31

Zdena
Moderátorka

Re: Ostatní příjmy

Otec vám tedy poskytne finanční dar a dary podléhají dani darovací, nikoliv dani z příjmů. Darování mezi příbuznými v přímé linii (otec - dcera) je osvobozeno od daně darovací. Jako OSVČ byste musela přiznat k dani z příjmů pouze dar, který jste přijala v souvislosti se svým podnikáním (s výjimkou provozování školského či zdravotnického zařízení, nebo zařízení na ochranu opuštěných či ohrožených zvířat).

Offline

 

#3 2008-05-07 17:20:35

Dája
Host

Re: Ostatní příjmy

Já se omlouvám, že z dotazu mylně vyplynulo, že mi ty peníze bude vyplácet otec. Mělo tam být, že družka chtěla zahradu odkázat mě a mému bratrovi a tu částku mi bude tedy vyplácet můj bratr. Ale s ním jsem taky v přímé linii, takže v podstatě by odpověď asi zněla stejně, že? U té daně darovací není žádný finanční limit? Takže to může být třeba i cca 300 000,- ? A musí být v prohlášení vyloženě napsáno slovo: daruje? Děkuji za odpověď.

 

#4 2008-05-07 21:21:37

Zdena
Moderátorka

Re: Ostatní příjmy

Bratr je sice váš příbuzný v linii pobočné, ale od letošního roku je osvobozeno i darování mezi těmito osobami, takže by odpověď zněla stejně:-)  Finanční limit není. Zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí si můžete přečíst třeba na téhle adrese:
http://business.center.cz/business/prav … y/trojdan/
O tom, jak uzavřít s bratrem dohodu, se budete muset poradit s právníkem. Já jsem se pouze snažila vysvětlit, proč nebudete přiznávat žádné ostatní příjmy. U vás dojde k bezúplatnému nabytí majetku (peněz) a toto nabytí nepodléhá dani z příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB