Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-10-05 20:53:37

greencat
Člen/ka

Je vhodné pozastavit živnost?

Dobrý den. Prosím o radu.

Mám ohlášenou živnost od 1.11.2009. Živnost jsem nahlásila s předstihem, protože se schylovalo k zajímavému projektu. Bohužel teď to vypadá, že projekt nebude. Váhám, jak se teď zachovat. Mám syna, kterému bude 7 let v prosinci 2009, tedy pokud nebudu mít živnost, pojistné za mě hradí ještě do konce roku stát. Zdá se tedy, že by bylo výhodnější živnost zatím pozastavit a obnovit ji až bude projekt běžet.

Jediným důvodem, proč nechat živnost běžet tak jak už je nahlášená, jsou zřizovací výdaje, které mi vznikly v roce 2008 (přibližně 70 tis. Kč). Tím by vznikla ztráta, žádné příjmy by nebyly a ztráta by se převedla do příštího roku. Nějak se neumím rozhodnout, zda to stojí za to.

Pokud bych živnost pozastavila i na počátku příštího roku, kdy synovi už bude 7 let a měla bych jen přijmy z pronájmu (cca 10 tis. Kč měsíčně po odečtení nákladů), budu platit zdravotní i sociální pojištění? A v jaké výši?

Děkuji!!
Kateřina

Offline

 

#2 2009-10-08 01:35:16

Zdena
Moderátorka

Re: Je vhodné pozastavit živnost?

Pokud živnost živnost zahájíte, třeba jen na měsíc listopad, a na konci listopadu přerušíte, tak si můžete vykázat v daňovém přiznání ztrátu, kterou byste mohla odečíst od základu daně v následujících 5 letech. Odečet ztráty by vám v příštích letech snížil pouze daň z příjmů, neměl by žádný vliv na snížení vyměřovacích základů pro výpočet pojistného na zdravotní a sociální pojištění. Těžko odhadnout, zda by to stálo za to, když nevíme, jaké příjmy budete mít v příštích letech ani jak vůbec budeme v příštích letech své příjmy zdaňovat (zřejmě se vrátí daňová progrese).

Myslím, že byste si mohla počítač i SW koupit kdykoliv později (třeba se projekt příští rok rozjede) od nějaké nepodnikající osoby, která je dosud měla jen pro osobní potěšení. U prodávajícího bude osvobozeno od daně podle § 4/1/c) zákona o daních z příjmů a vy si uplatníte výdaj na podnikání a ještě snížíte vyměřovací základy pro odvod pojistných:-)

Pokud činnost zahájíte, pak doporučuji přerušit koncem listopadu, nejpozději dnem synových 7. narozenin, jinak budete platit ZP za prosinec z minimálního vyměřovacího základu 1.490,- Kč.

Z příjmů z pronájmu se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění. Při přerušené živnosti byste platila ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně.

Offline

 

#3 2009-10-08 07:02:25

greencat
Člen/ka

Re: Je vhodné pozastavit živnost?

Mockrát děkuji. Vy snad nechodíte vůbec spát??!! :) To s tím započetím a přerušením mě vůbec nenapadlo .... nebo ten pozdější nákup ..... díky!

Offline

 

#4 2011-02-23 15:34:51

greencat
Člen/ka

Re: Je vhodné pozastavit živnost?

Zdena napsal(a):

Pokud živnost živnost zahájíte, třeba jen na měsíc listopad, a na konci listopadu přerušíte, tak si můžete vykázat v daňovém přiznání ztrátu, kterou byste mohla odečíst od základu daně v následujících 5 letech. Odečet ztráty by vám v příštích letech snížil pouze daň z příjmů, neměl by žádný vliv na snížení vyměřovacích základů pro výpočet pojistného na zdravotní a sociální pojištění. Těžko odhadnout, zda by to stálo za to, když nevíme, jaké příjmy budete mít v příštích letech ani jak vůbec budeme v příštích letech své příjmy zdaňovat (zřejmě se vrátí daňová progrese).

Myslím, že byste si mohla počítač i SW koupit kdykoliv později (třeba se projekt příští rok rozjede) od nějaké nepodnikající osoby, která je dosud měla jen pro osobní potěšení. U prodávajícího bude osvobozeno od daně podle § 4/1/c) zákona o daních z příjmů a vy si uplatníte výdaj na podnikání a ještě snížíte vyměřovací základy pro odvod pojistných:-)

Pokud činnost zahájíte, pak doporučuji přerušit koncem listopadu, nejpozději dnem synových 7. narozenin, jinak budete platit ZP za prosinec z minimálního vyměřovacího základu 1.490,- Kč.

Z příjmů z pronájmu se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění. Při přerušené živnosti byste platila ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně.

Dobrý den,
mohu se zeptat, jestli je v případě nákupu movitého majetku (v tomto př. notebook za 35 tis.), skutečně nutné, aby tím "prodávajícím" byla nepodnikající osoba? Podle toho paragrafu, který zmiňujete, mi přijde, že by to mělo být jedno, pokud notebook nebyl zahrnut do obchodního jmění, tedy buď ani při pořízení nestál více jak 40 tis., nebo ho ta podnikající osoba měla jen pro soukromé účely.
Děkuji!

Offline

 

#5 2011-02-23 20:56:49

Zdena
Moderátorka

Re: Je vhodné pozastavit živnost?

Notebook může prodat i podnikatel, který jej neměl zahrnutý v obchodním majetku a pokud byl zahrnut do OM prodávajícího, tak uplynula doba delší než 5 let od vyřazení z OM.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB