Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-02-24 03:04:27

helena2009
Člen/ka

zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když bych měla OSVČ vedlejší při zaměstnání, a onemocněla- jak by to bylo? Musela bych si platit zdrav. a soc sama a dostávala bych nemocenskou?
děkuji

Offline

 

#2 2010-02-24 23:17:47

Jarmila234
Člen/ka

Re: zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc

Pokud si neplatíte nemocenské jako OSVČ,tak nemáte nárok ani čerpat nemocenskou.Pokud by jste platila nemocenskou jako OSVČ,tak čerpáte jak ze zaměstnání,tak jako OSVČ.Se zdravotním pojištěním a důchodovým pojištěním to nemá nic společného.
Nemocenské u OSVČ je dobrovolné a nejnižší částka je 56.-Kč (za rok 2009) ale důležité je,že platíte 3 měsíce a až po té máte na nemocenské nárok a také musíte platit vždy do 20 dne za předcházející měsíc.Jak se jednou opozdíte,tak z tohoto nemocenského vypadnete a musíte se znovu přihlásit a naskočíte zase až za 3 měsíce.Je to na rozhodnutí každého.OSVČ nemá nárok na nemocenské ( i když si ho platí) prvních 14 dní nemoci,takže záleží na tom,o jakou nemoc se jedná.Pokud by to bylo dlouhodobé,tak se i vyplatí nemocenské platit,ale kdo ví,co nás potká,že.

Offline

 

#3 2010-09-25 08:46:12

simic
Člen/ka

Re: zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nastoupila jsem 1.09.2010 do zaměstnání a zároveň si otevřela živnost a zaplatila SPa ZP a pojištění pro nemoc, ke které jsem se přihlásila do 8 dnů.Jak by to bylo, kdybych musela jít příští měsíc na nemocenskou a ukončila na konci měsíci pracovní poměr. Byl by rozdíl pokud by to byla vedlejší činnost a hlavní činnost?Jak dlouho bych čekala na nemocenskou?Děkuji

Offline

 

#4 2010-09-28 12:40:53

vasill
Člen/ka

Re: zdravotní a soc. při vedlejší OSVČ, když nastala nemoc

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat,od1.8.2010 jsem začal podnikat.platím si ZP.SP plus pojištění pro nemoc, ke které jsem se přihlásil do 8 dnů. 1000 korun jsem zaplatil následující měsíc  do 20 dne.
Kdybych onemocněl 30.9 mám nárok  na nemocenskou a s čeho by mi ji vypočítali a jaka by byla jeho denní výše.

Editoval vasill (2010-10-18 13:50:40)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB