Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Jak odlišit soukromou platbu?

#1 2010-09-14 09:47:30

Keert
Člen/ka

Jak odlišit soukromou platbu?

Dobrý den,

řeším teď jeden problém a nevím si s tím rady :(

Jsem NEplátce DPH. Od 1.1.2010 jsem používal účet u PAYPALu pouze pro platby v CZK a pouze pro české zákazníky. Poplatky za zahraniční službu PayPal (což je vlastně zahraniční internetový bankovní účet) ze mě podle zákona neudělají plátce DPH (poplatek za služby PayPal je službou osvobozenou od DPH bez nároku na odpočet daně).

Tento PayPal účet jsem používal převážně k podnikání, kdy po přijetí platby jsem si peníze obratem převedl na běžný bankovní účet. Ale teď nastává ten problém :) Jednou jedinkrát jsem využil PayPal i pro soukromý účel - koupil jsem si grafiku od zahraniční společnosti (částka cca 250 Kč, ale platilo se to v dolarech). Takže tato koupě grafiky ze zahraničí by ze mě měla udělat plátce DPH pokud to správně chápu. Jak je to ale v případě, že tu grafiku jsem si koupil jako soukromá osoba - ne na podnikání?? Byla to jedna jediná transakce za službu ze zahraniční, ale pouze pro soukromý účel.

Tento paypal účet jsem cca před týdnem úplně zrušil kvůli velice malé využívanosti. Vytisknul jsem si výpis všech transakcí (pro případnou kontrolu z FÚ), ale bohužel je tam zaznamenaná i ta soukromá platba té grafiky ze zahraničí. Jak jim potom dokážu že to byl nákup pro soukromé účely? Aby pak kvůli tomu jsem se nemusel stát plátcem DPH. Jak to tedy vyřešit? A nebo to z toho výpisu jednoduše vymazat, když to nemá s podnikáním nc společného?

Díky za případnou radu.

Editoval Keert (2010-09-14 09:49:25)

Offline

 

#2 2010-09-27 00:19:14

Zdena
Moderátorka

Re: Jak odlišit soukromou platbu?

Je z výpisu zřejmé, že jste kupoval grafiku? Také jste si mohl koupit knihu, ponožky, zkrátka nějaké zboží. Nákup zboží z vás plátce neudělá. Pokud jste grafiku koupil od firmy ze třetí země (mimo EU), tak se také nestáváte povinně plátcem DPH.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Jak odlišit soukromou platbu?

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB