Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-05-24 19:53:45

mirda19
Člen/ka

Daňová evidence a půjčka

Dobrý den, mám následující dotazy.

Vlastním na ŽL šicí dílnu a využívám starý šicí stroj, který nemám v majetku podniku.

1) Mohu si na tento stroj dát jako výdaj DE nákup šicích patek, opravu atd.?

2) Do konce roku plánuji nákup nové mašinky (starý budu využívat i nadále), jelikož se jedná o cenu kolem 30.000Kč a chci si ho koupit na splátky. Musím mít podnikatelský úvěr nebo stačí nějaký běžný úvěr? A jak to je s uplatněním výdajů za splátky?

Děkuji za Vaši reakci

Offline

 

#2 2010-06-02 00:56:45

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a půjčka

1) Pokud nemáte stroj v obchodním majetku, tak nemůžete uplatňovat výdaje na jeho údržbu a opravy. Není problém vložit stroj do OM, třeba v symbolické ceně 1,- Kč.

2) Můžete si vzít jakýkoliv úvěr. Nákup stroje (i když ho zaplatíte z úvěru) rovnou do výdajů, splátky úvěru nedaňově.

Offline

 

#3 2010-06-08 10:49:49

anoela
Člen/ka

Re: Daňová evidence a půjčka

chtěla bych se zeptat ohledně úvěru jak ho učtovat,když zadám si splátky uvěru do ostatních závazků a příjde vypis z účtu běžného kde je splátka uvěru už spolu s bankovním poplatkem za vedení toho uvěrového učtu dohromady strhlá a pak příjde vypis z úvěrového učtu a tam je to rozdělené na splátku a poplatek. splátka nejde do daňových výjadů,kdežto bankovní poplatky ano nebo ne? a nebo to mám počítat i s tím poplatkem a celé i s tím to dát do ostatních závazků? nevím co s tím,nebo když mi příjde vypis a ja si zadam dle v.s. řádek vyskočí mi jiná částka, lepší by bylo kdyby i na tom běžném účtu měli obě částky zvlášť nebo jestli mi poradíte co s tím jestli nedělám něco špatně moc dííky

Offline

 

#4 2010-06-16 22:37:51

Zdena
Moderátorka

Re: Daňová evidence a půjčka

V daňové evidenci nemusíte o úvěrovém účtu nijak účtovat. Ve výpisu z běžného účtu máte odepsanou jen jednu částku, která zahrnuje splátku jistiny, úrok i poplatek za vedení úvěrového účtu. Ve výpisu z úvěrového účtu máte rozepsané, z čeho se ta jedna částka přesně skládá. Výpis z úvěrového účtu stačí přiložit k výpisu z BÚ a podle něj rozepsat částku do daňové evidence. Nevím, jestli vám program umožňuje složený zápis, u toho mého to nejde, takže musím pořídit dva řádky. První řádek: splátka jistiny (vazba na knihu závazků), nedaňový výdaj. Druhý řádek: sečtený úrok z úvěru a poplatek za vedení úvěrového účtu, daňový výdaj, provozní režie.

Offline

 

#5 2010-06-17 08:47:40

anoela
Člen/ka

Re: Daňová evidence a půjčka

děkuji mě to taky v programu nejde takže to udělám jak říkáte sem právě nevěděla co s tím opravdu moc dííky

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB