Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-09-27 09:13:18

irca
Člen/ka

Odpis u M1 - nové x ojeté auto

Dobrý den, v 7/2009 jsem zakoupila osobní automobil. Chci jej zahrnout do OM. Ráda bych se zeptala, jestli jej budu odepisovat 2 roky nebo 5 let. Jedná se o předváděcí vůz, datum 1. registrace v r. 2005, ale jsem 1. majitel v ČR. Je to opravdu tak, že 2letý odpis si mohu uplatnit jen u nového auta? Pokud ano, mohu poprosit o odkaz na legislativu?

Offline

 

#2 2009-09-27 12:29:27

JANAA
Člen/ka

Re: Odpis u M1 - nové x ojeté auto

Mimořádné odpisy lze uplatnit u majetku, pořízeného od 1.1.2009. J.

Offline

 

#3 2009-10-03 21:55:03

Zdena
Moderátorka

Re: Odpis u M1 - nové x ojeté auto

Není důležité, zda jste prvním majitelem v ČR, ale zda jste prvním vlastníkem vozidla vůbec. Pokud byla první registrace k silničnímu provozu provedena už v roce 2005, pak už zřejmě vozidlo někdo před vámi  užíval a vlastnil.

§ 30a, odst. 2 zákona o daních z příjmů: 
(2) Hmotný majetek zařazený v odpisové skupině 2 podle přílohy č. 1 k tomuto zákonu pořízený v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010 může poplatník, který je jeho PRVNÍM VLASTNÍKEM, odepsat bez přerušení do 100 % vstupní ceny za 24 měsíců, přitom za prvních 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 60 % vstupní ceny hmotného majetku a za dalších bezprostředně následujících 12 měsíců uplatní odpisy rovnoměrně do výše 40 % vstupní ceny hmotného majetku.

§ 31/6 ZDP:

(6) Za prvního vlastníka hmotného movitého majetku se pro účely tohoto zákona považuje poplatník, který si jako první pořídil nový hmotný movitý majetek, který dosud nebyl užíván k určenému účelu a u předchozího vlastníka byl zbožím.  Za prvního vlastníka hmotného movitého majetku se považuje i poplatník, který tento majetek pořídil nebo vyrobil ve vlastní režii.

Offline

 

#4 2010-04-21 16:58:58

¨mouzi
Člen/ka

Re: Odpis u M1 - nové x ojeté auto

Dobrý den,
řeším podobný problém jako irca. Rozdíl je v tom, že já pořizuji auto nyní, tj. 04/2010, v provozu je od 04/2009, a to jako předváděcí vůz v autosalonu. Budu tedy já nový majitel, protože autosalon má tento vůz jako zboží?
Děkuji.

Offline

 

#5 2010-05-03 00:25:04

Zdena
Moderátorka

Re: Odpis u M1 - nové x ojeté auto

Pokud auto bylo v autosalonu opravdu jen zbožím (autosalon je neregistroval k silničnímu provozu), pak budete jeho prvním majitelem a budete moci uplatnit mimořádné odpisy. Měli byste být zapsáni v TP jako první vlastníci vozidla.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB