Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2010-01-23 01:16:50

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

mmartam napsal(a):

prosím Vás jako plátce DPH si mohu také uplatnit 4000 měsíčně do DPFO u používání vozidla.Mám jedno v OM a druhé není v OM?děkuji

Ano.

Offline

 

#27 2010-01-23 01:20:47

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

alunas napsal(a):

KNIHA JÍZD
- když jsem plátce DPH a chci uplatnit paušální výdaje , musím vést knihu jízd. Je to i v případě, že si neuplatním odpočet DPH na PH?   ( nechce se mi vést kniha jízd a snažím se najít nějaký způsob jak to jednoduše vyřešit). Děkuji moc za radu

Pokud si neuplatníte nárok na odpočet DPH, tak nemáte důvod vést knihu jízd.

Offline

 

#28 2010-02-11 21:58:05

mokal
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den paní Zdeno, možná už si budete připadat jak ve snu, ale raději ze sebe toho blbce udělám a ptám se vás. Kamarád má 2 auta v podnikání,1x transit a 1x osobní auto., plátce Dph, vede knihu jízd a veškeré výdaje i mytí auta mimo pohonných hmot a parkování si dá do výdajů a v DPFO si dá 2x5000x12, má ještě jedno osobní auto,které využívá pro soukromé využití bez nároku na odpočet, tak by mu ty 2 auta mohla projít, nebo mám dát 1x5000 a to druhý za 4000,-, ale dph si vždy uplatňoval v plné výši. MOOOC Vám děkuji a nezlobte se. Monika

Offline

 

#29 2010-02-11 22:15:10

mokal
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Ještě se chci zeptat, zda můžu do přiznání v příloze E dát odpis leasingu za 8 měsíců,který jsem zahrnula do OM dát ještě i paušál na výdaje za auto. Děkuji

Offline

 

#30 2010-02-12 21:55:23

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Paní Moniko, zákon o daních z příjmů říká:
Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.
.... pokud mu financové neprokáží, že auta v OM používá i k jiným účelům (například je poskytuje zaměstnancům pro jejich soukromé účely, nebo je využívá pro své soukromé potřeby), tak může u obou aut použít nekrácený paušál 5 tis. Kč/měs. Také má možnost v některých měsících použít nekrácený a v některých měsících krácený paušál. Pokud by ale třeba jen v jednom měsíci použil krácený paušál, tak bude muset zkrátit roční odpis auta o 20%.

Nedá mi to a přidám perličku. Kdyby kamarád používal k podnikání i své třetí auto, které by označil jako vozidlo, které používá k podnikání jen z části a u kterého by tedy uplatnil krácený paušální výdaj na dopravu (neboť je určitě používá i pro soukromé potřeby), pak by byla první dvě auta automaticky považována za vozidla, která využívá výlučně k dosažení příjmů. U těchto aut by nemusel (ani nemohl) krátit výdaje a to ani v případě, že by je použil například pro soukromé účely. Alespoň to tak vyplývá ze zákona o daních z příjmů:-) 

Já dávám poměrnou část leasingu (a budu dávat i paušál na auto) do výdajů v peněžním deníku ( jako nepeněžní operaci), neboť se jedná o výdaj podle § 24 ZDP, nikoliv o klasickou úpravu základu daně. Jestli jste zvyklá používat tabulku E, tak nezapomeňte leasing a paušál na auto připočítat k výdajům do přehledu pro zdravotní pojišťovnu (v přehledu pro SP budete mít uveden daňový základ, ve kterém už budou úpravy zahrnuty). Pokud se ptáte, zda je možné uplatnit paušální výdaj na dopravu u auta, které je na leasing (v nájmu), tak odpovídám, že ano.

Offline

 

#31 2010-02-19 10:33:30

Honza50
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Chci uplatrnit paušál na auto ve výši 4000 Kč. Jsem plátce DPH. Náklady s vyjímkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH ?  A jak to bude s DPH  u pohonných hmot ? Děkuji

Offline

 

#32 2010-02-24 20:53:08

eragon
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den,mohu použivat manželky auto pro podnikání a soukromé učely? Za paušál 4000+3,90/km. Auto i pojištění je na manželku.Díky...

Offline

 

#33 2010-02-25 21:57:59

margot
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den, mám auto, které částečně používám pro podnikání a částečně pro soukromé účely. Vedu knihu jízd a jsem plátce DPH. Za každé čtvrtletí jsem si spočítala %, které připadá na soukromé účely a tímto pokrátila veškeré výdaje na auto. Např. za I.Q/2009 mi vyšlo na soukrové účely 14%, do nákladů jsem si dala 86% a z této poměrné částky si nárokovala DPH. Nyní bych chtěla uplatnit na toto auto paušál 4000Kč.
Výdaje za PHM a parkovné dám jako nedaňové, ale co s tím DPH jak u PHM tak ostatních nákladů? Když jsem si nárokovala z větší částky než je 80%? Mám ho nějak opravovat, nebo můžu jen doložit knihu jízd? Moc děkuji za odpověď

Editoval margot (2010-02-25 22:10:23)

Offline

 

#34 2010-02-28 17:12:49

dasa0708
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Mám dotaz, pokud je auto na leasing a náklady se nijak nekrátí můžu použít sníženou sazbu 4tis./měs. jako paušální výdaj nebo raději celkovu částku 5tis./měs.? Auto je používáno převážně k podnikání, ale upřímně jako jediné auto v domácnosti občas slouží i k nákupu atd.

Offline

 

#35 2010-03-03 22:07:58

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Pokud nekrátíte leasing, tak bych použila i nekrácený paušální výdaj na dopravu.
§ 24/2/zt) ZDP:
Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.

Jak velké je riziko, že mu bude prokázáno soukromé použití auta?

Offline

 

#36 2010-03-03 22:10:05

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

eragon napsal(a):

Dobrý den,mohu použivat manželky auto pro podnikání a soukromé učely? Za paušál 4000+3,90/km. Auto i pojištění je na manželku.Díky...

Auto je součástí společného jmění manželů, nebo je vlastní pouze manželka (měla je už před uzavřením manželství, nebo je např. zdědila, nebo získala darem)?

Offline

 

#37 2010-03-09 15:31:07

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Honza50 napsal(a):

Chci uplatrnit paušál na auto ve výši 4000 Kč. Jsem plátce DPH. Náklady s vyjímkou parkovného a PHM uplatním ve výši 80%. V jaké výši uplatním DPH ?  A jak to bude s DPH  u pohonných hmot ? Děkuji

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-02B … 122009.pdf

Stanovisko Ministerstva financí:

Zákonem č. 304/2009 Sb. byla v rámci tam obsažené novely zákona o dani z příjmů zcela
nově zakotvena možnost aplikace paušálního výdaje na dopravu silničním motorovým
vozidlem. Pokud se daňový subjekt pro možnost uplatnění tohoto paušálního výdaje
rozhodne, nemusí pro účely daně z příjmů vést evidenci, která by prokazovala jeho výdaje
v souvislosti s provozem silničního motorového vozidla (tzv. kniha jízd). Uplatnění
předmětného paušálního výdaje na dopravu je na volbě daňového subjektu.
Znovu nutno upozornit, že pravidla uplatnění jmenovaného paušálu a s tím spojené důsledky
platí v oblasti daně z příjmů. Jde-li o daň z přidané hodnoty, sem dotčená novela v zásadě
nijak nedopadá. U plátců, kteří si u daně z příjmů zvolí možnost uplatnění paušálního výdaje
na dopravu, se tedy tato skutečnost do uplatňování DPH nijak nepromítá. Pro DPH platí
stejný režim a pravidla jako před novelou umožňující u daně z příjmů zvolit dotčený paušální
výdaj. Nárok na odpočet DPH a podmínky pro jeho uplatnění stanoví zejména § 72 a § 73 z.č.
235/2004 Sb. v platném znění. Nadále tak platí, že plátce má právo uplatnit nárok na odpočet,
pokud přijme od jiného plátce zdanitelná plnění, použije je pro svoji ekonomickou činnost a
doloží je daňovým dokladem. Dodržení těchto podmínek v daňovém řízení musí prokázat.
Použití paušálního výdaje na dopravu pro účely daně z příjmů neznamená automaticky, že
plátce prokázal použití pro ekonomickou činnost pro účely uplatnění nároku na odpočet DPH.
Zákon o dani z přidané hodnoty neurčuje a nikdy exaktně neurčoval, jaké důkazní prostředky
pro prokázání správnosti daňové povinnosti má plátce daně předložit, stejně tak neobsahoval
k doložení užití motorového vozidla pro ekonomickou činnost povinnost vedení právě tzv.
knihy jízd. Bylo a je vždy na plátci daně, jakými důkazními prostředky užití motorového
vozidla a spotřebu pohonných hmot pro ekonomickou činnost doloží.
Vzhledem k uvedenému je třeba shrnout, že pouze volba a užití paušálních výdajů na
provoz silničního motorového vozidla pro účely daně z příjmů neprokazuje pro účely
daně z přidané hodnoty správnost uplatněného nároku na odpočet DPH.

Offline

 

#38 2010-03-15 15:01:52

zebra
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den.Dala jsem si paušální výdaj za auto na konec peněžního deníku jako nepeněžní operaci,takže mi to navýšilo výdaje.Ty rozděluji na spolupracujícího manžela.Je rozdíl, když uvedu paušál
do řádku 106 a v tabulce E nebo rovnou ve výdajích.Co je správně?Snad jsem to dostatečně vysvětlila.Pokaždé vyjde podíl na spolupracujícího jinak.Děkuji

Offline

 

#39 2010-03-15 18:30:15

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Správně je uvést paušální výdaj na dopravu na konec peněžního deníku, tím se vám dostane do výdajů na podnikání. Na spolupracující osobu rozdělujete příjmy a výdaje, nikoliv snižující částky.

Offline

 

#40 2010-03-19 13:24:07

Dušan
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den, podnikám v autoškole a mám 2 os.automobily. Jeden v majetku-ten počítám  pušálem 3,90 na druhý bych chtěl použít paušální výdaj 4    000,- a dále dva motocykly, jeden skutečnými doloženými náklady na benzin, můžu u druhého použít paušál 5 000,-?          Díky za odpověď

Offline

 

#41 2010-03-23 01:54:04

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

U auta, zařazeného v obchodním majetku, nemůžete počítat paušál 3,90. Buď uplatníte prokázané výdaje, nebo paušální výdaj na dopravu.

Můžete použít krácený paušální výdaj na dopravu u auta a nekrácený u motocyklu. Paušál lze použít  u 3 vozidel, krácený paušál jen u jednoho z nich.

Offline

 

#42 2010-03-24 01:33:58

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

zebra napsal(a):

Dobrý den.Dala jsem si paušální výdaj za auto na konec peněžního deníku jako nepeněžní operaci,takže mi to navýšilo výdaje.Ty rozděluji na spolupracujícího manžela.Je rozdíl, když uvedu paušál
do řádku 106 a v tabulce E nebo rovnou ve výdajích.Co je správně?Snad jsem to dostatečně vysvětlila.Pokaždé vyjde podíl na spolupracujícího jinak.Děkuji

Na spolupracující osobu rozdělujete příjmy a výdaje, nikoliv úpravy základu daně. Správně je uvést paušální výdaj na dopravu jako součást výdajů na řádku č. 102.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB