Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-02-12 00:57:42

Kamilka
Člen/ka

Silniční daň-platba

Dobrý den,paní Zdeno.
Dočetla jsem se,že i když mám auto v obch.majetku,nemusím za měsíce ve kterých ho nepoužívám platit silniční daň.Před 4 roky jsme auto nepoužívali 11 měsíců,protože po autohavárii jsme ho takto dlouho opravovali. Na FÚ nám řekli, že siln.daň musíme zaplatit, protože když je auto v OM, musíme platit  i když s ním nejezdíme.Neplatili bychom, kdyby jsme značku odevzdali do část.úschovy na DI, nebo ho vyřadili z majetku. Jak je to prosím? Bylo to před 4 roky jinak?
Děkuji moc za tyto přehledné stránky. Konečně nějaká pomoc pro podnikatele a účetní a ZADARMO.To se hned tak u nás nevidí.
Ještě jsem chtěla napsat, že se jednalo o auto do 3,5t.Od té doby se tímto názorem FÚ řídím, takže
jsem se v r.2009 ,,pošidila" o další 2 měsíce co auto nejezdilo? Nevím, ve kterém zákoně či vyhlášce tuto inf.hledat ?

Editoval Kamilka (2010-02-12 16:14:57)

Offline

 

#2 2010-02-12 18:55:15

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň-platba

Pokud se jednalo o nákladní vozidlo s největší povolenou (celkovou) hmotností nad 12 tun, pak jste byli povinni zaplatit silniční daň i za měsíce, ve kterých jste auto nepoužívali.

Pokud se jednalo o jiné vozidlo, například osobní auto, nebo N1, pak nerozhodovalo zařazení vozidla do OM, nýbrž jeho POUŽÍVÁNÍ k podnikání. Za měsíce, ve kterých jste auto ani jeden den nepoužili, jste nebyli povinni zaplatit SD. V minulosti opravdu musela být placena silniční daň za auta, která byla URČENA k podnikání (byla součástí obchodního majetku), toto ale platilo jen do konce roku 2003.

Od roku 2009 je opět změna, ale týká se nákladních aut nad 3,5 tuny. Pokud máte auto do 3,5 t, pak i nadále platíte SD jen za měsíce, ve kterých auto bylo POUŽITO k podnikání.

Jestli jste se ošidili, tak můžete podat dodatečná daňová přiznání (s dodatečným za rok 2009 počkejte do 3.3.2010) a žádat přeplatek na dani.

Upravuje zákon o dani silniční, najdete například zde:
http://business.center.cz/business/prav … lnicnidan/

Offline

 

#3 2010-02-13 00:19:09

Kamilka
Člen/ka

Re: Silniční daň-platba

Děkuji Vám za odpověď.

Offline

 

#4 2010-02-13 23:23:01

ajka
Člen/ka

Re: Silniční daň-platba

Ještě takový dotázek k tomuto tématu. V měsíci, ve kterém auto nebylo ani jeden den použito k podnikání, není povinnost zaplatit silniční daň. To ale znamená, že se za tento měsíc nemůže uplatnit paušál 5000,-- Kč za pohonné hmoty. Uvažuji správně?

Offline

 

#5 2010-02-14 00:22:32

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň-platba

Ano, uvažujete správně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB