Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-17 19:33:21

gustka
Člen/ka

Cestovní náhrady

Prosím chci si ověřit před zaúčtováním částky cestovních náhrad.
Cena pohonných hmot za r. 2009 natural 95 je 26,80 a sazba náhrady 3,90 ? Děkuji za odpovědi :-)
Prosíím spěchá

Editoval gustka (2010-01-18 14:21:44)

Offline

 

#2 2010-01-18 18:27:15

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady

Ano, to souhlasí.

Můžete snadno ověřit na více serverech, například zde:
http://www.jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php
nebo zde:
http://business.center.cz/business/finance/cestnahr/

Offline

 

#3 2010-01-24 15:39:44

Ivan Pravda
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady

Prosím o radu. Dobrý den. Rád bych se zeptal na následující. Jsem zaměstnanec na hl. prac. poměr a dále jako OSVČ mám vedlejší příjem(lesnické práce). Do nákladů dávám nákup předmětů důležitých pro práci, náhradu za používání soukromého motorového vozidla a chci se zeptat zda mohu uplatňovat i stravné a jakým způsobem? Zda si stačí paušálně napsat počet dní co jsem byl v lese a vynásobit paušální částkou náhrady- trochu nerozumím tomu rozpětí 92-110,- kč při více jak 12 hodinách a nebo musím dokládat nějakými doklady, že jsem si potravinu zakoupil. Dále zda je možné zapisovat tento náklad jestli to tedy bude možné do knihy jízd do kolonky ostatní výdaje a nebo se na to musí vést speciální evidence. Počítá se do stravného i cesta? Napíši konktrétní příklad: cesta začína v 6:00 hodin v 8:00 hodin jsem na místě do 17:00 hodin pracuji a v 19:00 hodin jsem doma. Díky moc za info. S pozdravem Ivan Pravda.

Editoval Ivan Pravda (2010-02-02 19:40:57)

Offline

 

#4 2010-02-02 19:42:37

Ivan Pravda
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady

Dobrý den. Je možné pokud to někdo ví, aby mi poradil. Děkuji.

Offline

 

#5 2010-02-03 18:24:49

miruska.j
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady

Zkusím napsat co si myslím, že vím :-) Sazbu si určíte v danném rozmezí - tedy například 100 Kč. Žádnými doklady to dokládat nemusíte. Do stravného se počítá i cesta - od času kdy vyrazíte až do doby, kdy se vrátíte domů - tedy od 6:00 do 19:00. A myslím, že by mohlo stačit to uvádět do kolonky ostatní v knize jízd :-) Tak snad aspoň nějaká rada - třeba vám napíše radu ještě někdo další :-)

Offline

 

#6 2010-02-07 19:14:58

Pedros2
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady

Mnoho let jsme ve firmě praktikovali tento způsob a vždy prošel kontrolami bez závad.  Velmi se na to zaměřovali, neboť je to "snadný" únik...

-rozhodně nemusíte dokladovat nákup potravin!!! Ale nesmíte současně od zaměstnavatele mít dotované stravenky a ještě psát diety.
- psali jsme to do cesťáku do další výdaje stejně jako třeba přiměřené použití automyčky a parkovné  - pokuty bohužel nelze :-)
-na diety máte nárok, pokud jste déle než stanovený čas mimo svoje obvyklé pracoviště - tzn ráno přijdete do kanceláře, za hodinu vyjedete na služební cestu a od tohoto okamžiku se to počítá...  stejně tak při návratu...   Pokud nemáte stálé pracoviště, je věc naprosto nejasná a neexistuje jasný výklad.  Záleží individuelně na posouzení pracovníkem kontroly. Nám uznávali i to cestu z domova, protože firma nebyla naším obvyklým pracovištěm (servis stále na cestách a do firmy jednou za měsíc na skok) ale zároveň nás upozornila že někteří to neuznávají neb cesta do zaměstnání není důvodem k vyplácení diet...

Výši - to rozmezí - určuje zaměstnavatel dle své lásky k zaměstnancům :-))

Offline

 

#7 2010-02-08 08:06:39

Herkula
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady

Dobrý den , prosím o radu . Jsem OSVČ - vzal jsem si jako soukr.osoba leasing na osobní vozidlo - leasing trval 5 let . Toto vozidlo jsem si propůjčoval k podnikání . Tzn že jsem platil silniční daň . Do nákladů jsem si nedával žádné náklady  ohledně vozidla ani leasingu pouze jsem si uplatňoval cestovní náhrady . Nyní jsem se dočetl že , nelze při výpočtu cestovních náhrad uplatnit  základní náhradu 3,90 protože automobil není můj  ale leasingové společnosti .  Není mi to jasné , protože jsem se celou dobu o automobil staral já a veškeré náklady za za opotřebení , nové gumy apd. jsem platil já. Domníval jsem se že ve 3,90 je právě promítnuto opotřebení vozidla . Prosím jak to tedy je u auta, které nemáme v majetku pro podnikání, ale bylo na "leasing" a my jsme nájemné (nebo jeho část) NEUPLATNILI jako daňový výdaj
můžeme také uplatnit jen náhradu za pohonné hmoty, ale ne základní náhradu za km ???

Offline

 

#8 2010-02-08 20:46:01

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady

Základní sazbu náhrady můžete uplatnit pouze u VLASTNÍHO vozidla, nevloženého do OM. Dokud běží leasing, tak máte auto V NÁJMU (uzavřel jste smlouvu o finančním pronájmu s následnou koupí najatého majetku), proto není možné uplatnit základní sazbu náhrady, ale pouze náhradu výdajů za spotřebované PHM.

Pokud už vám leasing skončil a vy jste auto odkoupil (v OTP jste uveden jako vlastník vozidla), tak si můžete uplatnit náhradu výdajů za spotřebované PHM a také základní sazbu náhrady 3,90 Kč/km. Základní sazbu byste nemohl uplatnit v případě, že jste v minulosti uplatňoval ve výdajích leasingové nájemné (nebo jeho část) a to se nestalo.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB