Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-02-05 14:31:07

LCH
Člen/ka

Zaměstnanec + OSVČ vedlejší

Dobrý den,
mám jednoduchý dotaz, na který jsem nenašel jednoduchou odpověď (i když jistě existuje :-)). Momentálně jsem zaměstnanec na plný úvazek a k tomu bych se rád věnoval drobnému podnikání ve volné živnosti. Toto vůbec nebude souviset s předmětem podnikání zaměstnavatele, takže vím, že není třeba žádat o jeho souhlas. Ale nevím, jak s oznámením zaměstnavateli ohledně daní. Kdybych začal OSVČ vedlejší dejme tomu letos v březnu, musím zaměstnavateli něco hlásit ihned nebo stačí až začátkem příštího roku před vyplňováním formuláře o vyrovnání daní (či jak jsem to přesně jmenuje) a oznámit, že po zaměstnavateli nebudu požadovat vyúčtování, ale že si musím daně udělat sám? Omlouvám se za "kostrbatost" dotazu, ale snad je jasné, co tím myslím. Děkuji za případnou odpověď.

Offline

 

#2 2010-02-05 16:38:38

miruska.j
Člen/ka

Re: Zaměstnanec + OSVČ vedlejší

Mělo by stačit, když budete podepisovat prohlášení poplatníka, jenom vyplnit, že nechcete udělat roční zúčtování - zaměstnavatel vám na základě této informace má předat přehled příjmů za rok 2009 a vy si tyto příjmy dáte do přiznání.

Offline

 

#3 2010-02-05 21:15:18

LCH
Člen/ka

Re: Zaměstnanec + OSVČ vedlejší

Děkuji za reakci, jen bych to potřeboval trochu upřesnit. Když začnu teď, dejme tomu k 1.3.2010, tak zaměstnavateli to nahlásím hned nebo až počátkem roku 2011? Letos už totiž podepisování prohlášení proběhlo. Jde o to, jestli s tím musí zaměstnavatel počítat předem nebo stačí až po ukončení letošního roku. Logicky bych předpokládal, že by mu to mělo stačit až počátkem příštího roku, před tím, než se budou dělat daně za letošek 2010. Prosím o trpělivost se mnou, protože v tomto jsem naprostý laik :-)

Offline

 

#4 2010-02-05 22:55:35

Jarmila234
Člen/ka

Re: Zaměstnanec + OSVČ vedlejší

Prohlášení poplatníka podepisujete při nástupu do zaměstnání a týká se slev na dani (na poplatníka,děti,studenta,inval.důchodce) a do 15.2. v příštím roce podepisujete prohlášení s tím,že uvedete zda žádáte o roční zúčtování daně za minulý rok a podpisujete opět na další rok.Ve vašem případě stačí,když při podpisu v roce 2011 uvedete,že nežádáte o roční zúčtování za rok 2010 a zaměstnavatel vám vystaví potvrzení o příjmech za rok 2010,které použijete v daňovém přiznání,které si budete zpracovávat sám.

Offline

 

#5 2010-02-06 09:02:45

LCH
Člen/ka

Re: Zaměstnanec + OSVČ vedlejší

Tak už v tom mám jasno, díky moc!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB