Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH u cestovního příkazu a následná přefakturace

#1 2010-01-19 10:30:22

agrim
Člen/ka

DPH u cestovního příkazu a následná přefakturace

Dobrý den,
pročetla jsem k tomuto tématu spoustu a názory se různí a proto bych se ráda zeptala.
A. Zaměstnavatel plátce DPH (vede danovou evidenci) a cestovní příkaz
   -  dočetla jsem se,že pokud budu zaměstnanci proplácet cestovní příkaz (jízdenky,stravné),tak si z jízdného nemohu uplatnit DPH,a že DPH lze z
      jízdného uplatnit pouze,když zaměstnanci nebudu proplácet cestovní příkaz nýbrž když zaměstnanec donese jízdenky-tyto si
      nechá v pokladně zaměstnavatele proplatit,a já si jízdenky dám do nákladů s odpočtem DPH na vstupu
A1.Dotaz zní: je výše uvedené tvrzení pravdivé a DPH na vstupu si zaměstnavatel může odečíst pouze při proplacení jízdenek,nikoliv na základě
                  vyúčtování pracovní cesty?
A2.Pokud je to pravda pak :a) jak jízdenky zaúčtovat? Jako pokladní výdajový doklad /součástí nalepené jízdenky/-s popisem jízdné zaměstnance
                                            na pracovní cestu? s tím, že částka bez DPH půjde do nákladů a DPH uplatním na vstupu.
                                        b) Pokud bude zaměstnanec chtít k tomu vyúčtovat stravné,jak pak napíšeme cestovní příkaz?Pouze na stravné,když
                                             jízdenky jsem proplatila zaměstnanci mimo cestovní příkaz?
B. DPH a náležitosti zjednodušeného dokladu
B1. a) Pokud na jízdence autobusu chybí pouze jedna z náležitostí a to datum zdanitelného plnění (je zde pouze datum vystavení jízdenky)-lze si 
         uplatnit DPH?
      b) Na jízdence z metra chybí adresa vydavatele jízdenky,DIČ,datum vystavení a datum zdanitelného plnění (neboť to se odvíjí až od
          momentu,kdy je asi jízdenka procvaknuta,nevím?)-lze uplatnit DPH na vstupu
C. Cestovní příkaz a "přefakturace" provozovateli školení
    - provozovatel školení mně jako zaměstnavateli proplatí výdaje spojené s dopravou zaměstnanců na školení
      např. jízdné 110 Kč (100+10% DPH)
C1. Který z nás potřebuje originály jízdenek jako doklad do účetnictví?
C2. a) nejprve jízdné zaměstnanci proplatím já-tento výdajový doklad je pro mě danově uznatelný a pak následné proplacení mně je danový
          příjem?
      b) nebo výdajový doklad je výdajem nezahrnutým do daně z příjmů a pak následné proplacení faktury od provozovatele školení je
          nedaňovým příjmem?   
C3. Jak mu provozovateli vystavím přefakturaci?
       a) vezmu v úvahu variantu, že DPH na vstupu jsem si nemohla odečíst,(tj. proplatila jsem zaměstnanci 110 Kč,neuplatnila DPH na vstupu
           třeba i z důvodu,že jízdenka nesplnila všechny náležitosti zjednodušeného danového dokladu)
           dotaz: fakturu provozovateli vystavím na 110 a žádné DPH, nebo 110 +10%DPH, nebo 100 +10%DPH?
       b) varianta,kdy jsem si DPH na vstupu uplatnila
           dotaz: faktura bude na 100 +10% DPH?

Offline

 

#2 2010-02-02 15:52:21

janavk
Administrátorka

Re: DPH u cestovního příkazu a následná přefakturace

Vzneste dotaz na daňového poradce.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH u cestovního příkazu a následná přefakturace

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB