Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-27 12:47:31

Keert
Člen/ka

Přeplatek na pojištění?

Dobrý den. S podnikáním jsem začal nedávno. Přesně v polovině října 2009. Zaplatil jsem tedy v minulém roce celkem 3 x zálohu na zdravotní a sociální v minimální výši. Cekem se jednalo o 5160kč na sociální a 4770kč na zdravotní.  Začínal jsem s e-shopem a moje výdaje na pořízení byly jen o 1000kč nižší než příjmy. Tzn., že jsem vlastně za minulý rok vydělal 1000kč :)

Zkoušel jsem si vypočítat tedy podle této daňové kalkulačky:http://www.mesec.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/podnikatele-osvc/
daň (logicky 0kč) a pojištění. Zde je ale háček. :) Vyšlo mi tohle:

Doplatek sociálního pojištění:     -5 160,00  Kč
Doplatek zdravotního pojištění:     -4 702,00  Kč

Je teda možné, že mi pojišťovný vrátí téměř 100% na zaplacených zálohách????? Je tohle vůbec možné nebo se jedná o chybu té kalkulačky?? :) Dodnes jsem měl za to, že ty minimální zálohy jsou vlastně zároveň minimální měsíční platba pojistného, která se platí vždy i při nulových výdělcích.

Díky za pomoc.

Offline

 

#2 2010-01-28 01:08:46

Zdena
Moderátorka

Re: Přeplatek na pojištění?

Zřejmě jste do kalkulačky zadal, že jste podnikal ve vedlejší činnosti, pak je výpočet správný. Nevznikla vám povinná účast na důchodovém pojištění (neboť jste již z nějakého důvodu pojištěn_ např. zaměstnání, studium, důchod), z tisícovky zisku zaplatíte 68,- Kč zdravotního pojištění.

Pokud jste OSVČ hlavní, tak vám OSSZ může vrátit 1,- Kč (pokud si to budete přát), zdravotní pojištění vyjde na korunu přesně, nemáte přeplatek, ani nedoplatek.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB