Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-15 11:58:43

gustka
Člen/ka

paušál na auto,kolik a jak?

Dobrý den, trochu tápu a tak se chci poradit. Manžel je osvč a v roce 2009 zaplatil silniční daň na I. čtvrtletí, auto má nezahrnuté do podnikání. Za tyto tři měsíce může tedy uplatnit paušál 4000,- za měsíc, tedy 12000,-? Vedu daňovou evidenci a za rok 2008 jsem na konci roku napsala do výdajů cestovní náhrady a pak teprve deník uzavřela a z toho jsem pak  DPFO paušálem, ale letos si nejsem jistá, pokuď bych mohla uplatnit paušál na auto za to I. čtvrletí, neuváděla bych cestovní náhrady do daňové evidence tu bych jen uzavřela a paušál na auto částku 12000,- bych uvedla až v daňovém přiznání? Chceme ale uplatnit daňové přiznání paušálem 80% ( loni 60%), lze to kombinovat, výdaje paušálem + paušál na auto. Při výdajích paušálem se přeci už nesmí uplatňovat další výdaje jako soc. zdrav. pojiš., odpisy.. paušál na outo ano?? Děkuji moc za odpovědi jsem začátečník, tak se omlouvám..:-)
A ještě se chci zeptat, za r.2008 měl tedy výdaje paušálem a proto pak zrušil tu silniční daň a přestal od dubna 2009 vést knihu jízd. Já ale myslím, že by pro něho bylo výhodné kdyby silnič. daň platil a pak mohl využít paušál na auto, co vy na to? To jsme ale ještě neveděli, že to bude už letos možné :-(

Offline

 

#2 2010-01-23 00:42:40

Zdena
Moderátorka

Re: paušál na auto,kolik a jak?

Pokud v daňovém přiznání uplatníte výdaje procentem z příjmů, tak nemůžete ještě navíc uplatnit paušál na auto. Veškeré vaše výdaje, tedy i výdaje na dopravu, už jsou zahrnuté v těch 80% výdajů. V roce 2009 nemusíte vést daňovou evidenci, stačí na konci roku sečíst příjmy, vypočítat z nich 80% a to budou vaše výdaje na podnikání. Pokud předpokládáte, že by prokázané výdaje včetně paušálu na auto byly vyšší, než 80% příjmů, tak nepřecházejte za daňové evidence na výdaje procentem.
Jestliže jste v roce 2008 vedli DE (uplatňovali jste si skutečné výdaje) a v roce 2009 chcete uplatnit výdaje procentem z příjmů, tak vám možná vznikne povinnost podat dodatečné daňové přiznání za rok 2008 a případně doplatit daň z příjmů. Dodatečné přiznání musíte podat v případě, že jste na konci roku 2008 vykázala nějaké zásoby a pohledávky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB