Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-12-04 22:02:06

dagmar62
Člen/ka

Je pro mne výhodné a vhodné přejít na paušál ?

Dobrý den, mám tyto dotazy:

1) V roce 2008 jsem uplatňovala skutečné výdaje, při čemž jsem měla příjem 335 000,- Kč a výdaje 170 000,- Kč (cca 50 %). Zároveň jsem měla pohledávky ve výši 190 000,- Kč (za roky 2005 až 2008). Neměla jsem žádné závazky. Část těchto pohledávek mi byla zaplacena v letošním roce, část je nedobytná, část bude zaplacena v roce 2010.

Letos očekávám příjem o něco nižší (nemám to zatím spočítané) a výdaje budu mít také nižší - odhadem 40 až 45 %. Zároveň budu mít i nové pohledávky (cca 40 000,- Kč).

Otázka hlavní:
Uvažuji přejít na paušál (60 %, duševní práce). Je to pro mne výhodné, když bych musela dodanit těch 190 000,- Kč za loňský rok + podat dodatečné daňové přiznání + platit penále + zdanit nové pohledávky za rok 2009 ????? Kolik by to dodanění asi dělalo ?

2) Současně mám i malý příjem z pronájmu. Pokud bych zůstala u hlavní činnosti uplatňováním skutečných výdajů (DE), mohu u pronájmu vykazovat výdaje paušálem ? A jak by to bylo naopak (hlavní činnost - paušál, pronájem - skutečné výdaje) ?

3) Kniha jízd. Používám vlastní auto  též pro služební cesty. Pokud bych zůstala u "skutečných výdajů", musím psát podrobně knihu jízd nebo stačí uplatnit paušál 4000,- Kč měsíčně bez nějaké evidence jízd ?
Pokud bych měla náklady (v závislosti na ujetých km) vyšší než 4000,- Kč měsíčně, pak předpokládám, že bych tu knihu jízd zaručeně musela vést i nadále, abych ty vyšší náklady mohla uplatnit ?

4) Platby na sociální a zdravotní pojištění.
a) při "skutečných výdajích" to nelze uplatnit jako výdaj
b) při "paušálu" je to již zahrnuto do paušálního odpočtu výdajů
Je to tak ?

Moc prosím o rychlou odpověď, protože kdyby pro mne nebyl výhodný a vhodný přechod na paušál, tak abych ještě stihla včas koupit potřebné věci do výdajů (jinak bych to nechala až na leden, kdy nebudou davy lidí v obchodech). Ale i odpovědi na další otázky jsou pro mne velmi důležité.

Děkuji.

Offline

 

#2 2009-12-05 21:23:53

Zdena
Moderátorka

Re: Je pro mne výhodné a vhodné přejít na paušál ?

1) Nelze jednoznačně říci, kolik by dělalo dodanění za rok 2008, záleží na výši nezdanitelných částí základu daně i na slevách na dani, které jsou velmi individuální. V nejhorším případě byste doplatila na dani z příjmů (bez úroku z prodlení) 28.410,- Kč, a i kdyby to bylo méně, pořád mi to nepřipadá moc výhodné.

Předpokládejme, že nemáte žádné nezdanitelné části základu daně a můžete uplatnit pouze základní slevu na dani. Kdybyste i letos zůstala u prokázaných výdajů a měla jste příjem například 280 000,- Kč, k tomu výdaje cca 112.000,- Kč, tak vykážete základ daně 168.000,- Kč, z toho daň (15%) dělá 25.200,- Kč, po odečtení základní slevy na poplatníka zbývá zaplatit daň ve výši 360,- Kč. Při uplatňování paušálu byste k uvedeným příjmům uplatnila výdaje ve výši 60%, tedy 168.000,- Kč. Základ daně by činil 112.000,-, z toho daň 16.800,- Kč, po uplatnění slevy na poplatníka by daň byla nulová. Přechodem na paušál byste na dani z příjmů za rok 2009 ušetřila závratných 360,- Kč:-)


2) Můžete uplatňovat u jednoho paušál a u druhého skutečné a naopak. Jde o dva rozdílné druhy příjmů, ze kterých stanovujete samostatné dílčí základy daně z příjmů.

3) Ano, je to tak, jak píšete.

4) V době, kdy bylo možné platby na ZP a SP uplatnit jako daňový výdaj, jste měla zaplacené pojistné ve skutečných výdajích, při použití paušálu jste si uplatila vypočítané procento výdajů a navíc zaplacené pojistné. Od roku 2008 jde pojistné (či spíše zdravotní a sociální daň) úplně mimo výdaje, není tedy zahrnuto ani v paušálním výdaji.

Offline

 

#3 2009-12-07 18:31:44

dagmar62
Člen/ka

Re: Je pro mne výhodné a vhodné přejít na paušál ?

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď, už je mi vše jasnější.
Zdraví            Dagmar62

Offline

 

#4 2010-01-22 15:28:18

Pedros2
Člen/ka

Re: Je pro mne výhodné a vhodné přejít na paušál ?

Opravdu do 828 000Kč přijmu za rok při možnosti uplatnit 80%  je daň 0Kč???  Nějak tomu nemohu uvěřít, mám pocit že někde dělám chybu...

828000 příjem. 80% náklady jsou 662400kč. Daňový základ je 828000 - 662400= 165600 a z toho 15% daň je 24840kč  mínus odčitatelná položka na poplatníka 24840 a daň je 0Kč?????   fakt to tak je????

Díky
Petr

Offline

 

#5 2010-01-22 20:59:01

Zdena
Moderátorka

Re: Je pro mne výhodné a vhodné přejít na paušál ?

Ano, je to tak. Pokud živíte nezletilá dítka, tak vám stát ještě připlatí:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB