Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-08-07 19:00:00

Tomas sc
Host

Auto v podnikání

Dobrý den, mám následující dotaz:

Jsem v zaměstnaneckém poměru a současně OSVČ. Zaměstnavatel mi proplácí služební cesty mým vlastním vozem. Současně toto vozidlo používám i k jízdám jako OSVČ i když do teď jsem uplatňoval náklady paušálem. Uvažuji, že bych vozidlo vložil do firmy (OSVČ). Princip je mi celkem jasný ale mám následující dotazy:
1) Může mi i nadále zaměstnavatel proplácet služební cesty a za jakých podmínek?
2) Když už za mě zaměstnavatel platí silniční daň, musím ji platit také?
3) Bude pro mě výhodnější mít auto ve firmě nebo jen uplatňovat amortizaci a pohonné hmoty? ( měsíčně najezdím pro účely OSVČ cca 600 - 1000 km


Děkuji za radu

 

#2 2008-08-13 00:12:25

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

1) Může, žádné omezující podmínky nejsou.
2) Je to obráceně. V první řadě vznikne povinnost placení silniční daně vám a pak už ji nemusí platit zaměstnavatel.
3) S autem, zařazeným do obchodního majetku, budete mít složitější evidenci (evidence veškerých jízd a krácení výdajů v poměru podle využívání auta k podnikatelským a soukromým účelům) a daňové povinnosti ještě 5 let po vyřazení z OM. Jestli ale máte starší vozidlo, které potřebuje hodně oprav, pak je lepší je vložit do OM, částka 4,10 Kč/km by asi výdaje nepokryla.

Offline

 

#3 2008-10-06 00:49:11

DuJa
Host

Re: Auto v podnikání

Dobrý den, mám dotaz od 1.9.2007 jse začal podnikat, 20.10.2007 jsme si zakoupil starší dodávku VW, ale koupil jsem ji jako soukromá osoba, silniční daň platím, od 1.1. 2008 jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Mohu si do nákladů  udávat pojištění vozidla, opravu, která mě stála 20 000 Kč, pohonné hmoty, pneumatiky. Rok 2007 jsem uplatňoval daň z příjmu paušálem. Děkuji.DuJa

 

#4 2008-10-07 11:45:07

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Všechny uvedené výdaje můžete uplatnit za předpokladu, že vozidlo vložíte do obchodního majetku. Stačí založit nějakou evidenční, nebo inventární kartu majetku, forma evidence není předepsána. Není potřeba přepis v TP. Předpokládám, že pořizovací cena auta byla vyšší, než 40 tis.Kč a bude se tedy jednat o hmotný majetek. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/majetek-podnikatele.php
hesla Hmotný majetek a Odpisy. Pro ocenění zřejmě budete moci použít cenu, za kterou jste auto pořídil, to záleží ještě na dalších okolnostech, například zda bylo vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Škoda, že jste nenapsal dotaz dříve, u dodávky by bylo možné uplatnit DPH, ale jen v prvním přiznání k DPH (za první kvartál 2008) jako odpočet při změně režimu.

Offline

 

#5 2008-12-10 17:58:23

bovr
Host

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,

pokud jsem osobní auto koupil nebo zajistil leasingem jako osvć pro podnikání a po celou dobu odepisování resp.splácení používal pouze pro podnikání, mohu po skončení odpisování resp.splácení auto používat i pro osobní potřebu s tím, že veškeré výdaje na opravy, údržbu a pojištění auta budu snižovat podle počtu najetých km pro osobní potřebu vůči km najetých pro podnikání bez ohledu na to, že veškeré pořizovací výdaje na auto byly zahrnuty do podnikání?

 

#6 2008-12-12 00:46:37

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Ano, nevidím žádný problém. Auto můžete používat pro soukromé účely i v době odpisování, či placení leasingových splátek.

Offline

 

#7 2009-01-23 12:02:45

Lucik
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,

koupila jsem auta, jehož kupní cena je 35 tis. Rozhodla jsem se ho vložit do obchodního majetku. Tudiž celou kupní cenu uvedu jak výdaj. Poté si můžu uplatňovat veškeré výdaje spojené s provozováním auta do uznatelných výdajů. Je možné do výdajů zahrnout i správní poplatek za registraci vozidla a potřebnou technickou prohlídku vozidla pro uskutečnění přepisu.

Předem děkuji za odpověď

Přeji hezký den :-)

Offline

 

#8 2009-01-24 15:06:06

yks82
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den,

mám následující dotaz.

Začínám podnikat, výdaje budu možná uplatňovat paušálem (dle toho, jak to na konci roku vyjde výhodněji). Vzhledem k tomu, že budu poskytovat služby a prodávat zboží zejména firmám, budu se registrovat též jako plátce DPH.

V podnikání budu používat auto bezplatně vypůjčené od kamaráda (ten bude odvádět silniční daň) a náhrady na pohonné hmoty budu počítat dle cen vyhlašovaných MF pro náhrady pro zaměstnance. Jak je to v tomto případě s DPH? Nárok na odpočet DPH můžu uplatňovat i z cen podle vyhlášky MF nebo musím schovávat doklady o nákupu PHM?

Offline

 

#9 2009-01-24 22:43:36

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Lucik napsal(a):

Dobrý den,

koupila jsem auta, jehož kupní cena je 35 tis. Rozhodla jsem se ho vložit do obchodního majetku. Tudiž celou kupní cenu uvedu jak výdaj. Poté si můžu uplatňovat veškeré výdaje spojené s provozováním auta do uznatelných výdajů. Je možné do výdajů zahrnout i správní poplatek za registraci vozidla a potřebnou technickou prohlídku vozidla pro uskutečnění přepisu.

Předem děkuji za odpověď

Přeji hezký den :-)

Ano, rovnou do výdajů, vstupní cena je nižší, než 40 tis. Kč, nejde tedy o hmotný majetek. U vozidla, zařazeného do OM, uplatňujete všechny výdaje, spojené s jeho provozem. V případě používání auta též soukromé účely je třeba výdaje (s výjimkou silniční daně) přiměřeně pokrátit. Poplatek za registraci do výdajů (vozidlo už uvedl do provozu předchozí vlastník), technickou prohlídku po přepisu také.

Offline

 

#10 2009-01-24 23:13:52

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

yks82 napsal(a):

Dobrý den,

mám následující dotaz.

Začínám podnikat, výdaje budu možná uplatňovat paušálem (dle toho, jak to na konci roku vyjde výhodněji). Vzhledem k tomu, že budu poskytovat služby a prodávat zboží zejména firmám, budu se registrovat též jako plátce DPH.

V podnikání budu používat auto bezplatně vypůjčené od kamaráda (ten bude odvádět silniční daň) a náhrady na pohonné hmoty budu počítat dle cen vyhlašovaných MF pro náhrady pro zaměstnance. Jak je to v tomto případě s DPH? Nárok na odpočet DPH můžu uplatňovat i z cen podle vyhlášky MF nebo musím schovávat doklady o nákupu PHM?

Nárok na odpočet DPH můžete uplatnit pouze na základě daňového dokladu, který byl vystaven plátcem a obsahuje všechny povinné náležitosti.

Offline

 

#11 2010-01-11 07:52:49

Keral
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Jeden z manželů - v důchodu - zdědil malou část rod. domu, zbytek je v bezpodílovém vlastnictví manželů. Může tuto část pronajímat druhému manželovi na jeho OSVČ za cenu v místě obvyklou? Pokud ano, je na pronájem nutný ŽL? Jak by to bylo se zdrav. a soc. poj.? Předpokládá se zdanění příjmu z pronájmu po odpočtu paušálních výdajů 30%. Děkuji za informaci.

Offline

 

#12 2010-01-12 12:02:28

verahost
Člen/ka

Re: Auto v podnikání

Dobrý den, manžel je OSVČ, v březnu 2009 koupil auto (v TP jako N1) od jedné firmy za cenu Kč 70 000,-. Neboť je to již starší auto (r.2003), předpokládá vyšší náklady na opravy, chce tedy tento rok auto zařadit do OM. Může ještě auto zařadit s pořizovací cenou? Odpisy může tedy uplatňovat 11% pro tento rok, je-li druhý vlastník?Děkuji za odpověď.

Offline

 

#13 2010-01-12 13:52:27

Zdena
Moderátorka

Re: Auto v podnikání

Pokud chce zařadit do OM v ceně, za kterou auto koupil, tak nejlépe v lednu, nebo v únoru. Mezi úplatným pořízením a vložením do OM může uplynout maximálně 1 rok. Pokud by auto zařadil později (např. koupil 15. března2009 a zařadí do OM 16.března 2010), tak by musel auto ocenit podle § 29/1/d) ZDP, tedy reprodukční pořizovací cenou.

Může zvolit rovnoměrný, nebo i zrychlený způsob odpisování (bez možnosti zvýšení odpisu v prvním roce odpisování). Nelze použít mimořádné (protikrizové) odpisy.
Při rovnoměrném odpisování uplatní pro tento rok 11%, při zrychleném odpisování 20%.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB