Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-10-19 11:08:32

paf
Člen/ka

EVIDENCE VZORKŮ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakým způsobem evidovat vzorky od dodavatele.

Jsem OSVČ, nejsem plátce DPH, vedu Daňovou evidenci.

1) Nakoupím zboží, které následně prodávám v internetovém obchodě. Zároveň se zbožím objednávám i vzorečky (sachety) - kosmetiky na fakturu za naprosto minimální částky, které by po rozpočítání na 1 kus měli téměř nulovou hodnotu. Následně bych tyto vzorečky chtěla dávat ke zboží jako pozornost. Jakým způsobem tedy tyto vzorečky mám evidovat ve fakturách vydaných a následně v daňové evidenci, případně skladových kartách?

2) Ty které dostanu od dodavatele zdarma a nejsou na přijaté faktuře, předpokládám, že nemusím nikde evidovat?

Děkuji moc za odpovědi.
S pozdravem Pavla C.

Editoval paf (2009-11-13 09:21:16)

Offline

 

#2 2009-11-25 21:18:21

Zdena
Moderátorka

Re: EVIDENCE VZORKŮ

1) Pokud jsou vzorky opravdu tak laciné, tak můžete jejich nákup evidovat nedaňově jako osobní spotřebu, abyste s nimi neměla zbytečnou práci. Pak by nebyly uvedeny na vydaných fakturách, ani byste je nevedla na skladě.
Nebo si při jejich pořízení uplatníte daňový výdaj, pak byste ale o nich měla vést evidenci, nejlépe na skladové kartě. Na FAV bych bych vzorky neuváděla, vaši dodavatelé to také nedělají.

2) Nemusíte.

Offline

 

#3 2009-11-26 11:46:45

paf
Člen/ka

Re: EVIDENCE VZORKŮ

Dobrý den, moc děkuji za odpovědi. Jen bych to potřebovala upřesnit - jsem v daňové evidenci začátečník a některé věci mi nejsou hned jasné.

ad 1) Znamená to, že mi přijde faktura se zbožím, na které jsou napsané i ty vzorky a já tu fakturu nějak rozdělím hned na ty dvě částky, jednu zapíši jako výdaj daňový a druhou (částku za vzorky) jako nedaňový výdaj osobní spotřeba - vzorky?

Anebo je to úplně jinak, že třeba zapíši celou fakturu jako výdaj daňový a následně částku za vzorky zaeviduji jak - jako nedaňový výdaj nebo příjem? Nějak mi to pořád není jasné, protože, kdyby to bylo jako ned. výdaj, tak dvakrát budu odečítat, i když vlastně za to budu mít ty vzorky pro sebe a kdyby jako ned. příjem, tak je to nesmysl, protože do pokladny peníze nepřidávám, když si to spotřebuji. Potřebovala bych to asi vysvětlit polopaticky: PŘIJDE ZBOŽÍ + FAKTURA (na ní je cena za zboží + cena 20,-Kč za např. 100 ks vzorků.

Jak tedy mám postupovat, když tu fakturu už mám v DE zapsanou celou jako daňový výdej? A co kdybych si chtěla i nějaké zboží třeba za nákupní cenu koupit pro sebe - budu postupovat stejně jako u vzorků? Nebo si mám vystavit fakturu na svoje jméno nebo paragon, jako kdybych to prodávala komukoliv jinému?

A ještě k těm vzorkům pokud bych si při jejich pořízení uplatnila daňový výdaj, na faktuře od dodavatele uvedené byly, znamená to, že v tomto případě bych je na faktury vydané také uváděla s nulovou hodnotou?

Ještě jednou moc děkuji za odpovědi a hlavně za trpělivost.

S pozdravem Pavla

Editoval paf (2009-11-29 19:34:32)

Offline

 

#4 2009-12-03 01:15:46

Zdena
Moderátorka

Re: EVIDENCE VZORKŮ

Nejjednodušší je přijatou fakturu hned rozdělit na daňový a nedaňový výdaj.
Pokud už jste celou fakturu zapsala jako daňový výdaj, tak máte 2 možnosti:
a) vzorky ponecháte ve výdajích a povedete si o nich nějakou evidenci, například na kartě, nebo v notýsku, stačí jen v kusech. Nebo na přijatou fakturu alespoň připíšete poznámku, například v tom smyslu, že vzorky byly přiloženy jako reklamní předměty k objednávkám č. xx _ xy. Na vydané faktury (nebo jen na dodací listy, pokud je vystavujete) je můžete uvést s nulovou hodnotou. S takto lacinými reklamními předměty bych se zbytečně netrápila, ani bych o nich nevedla nijak propracovanou evidenci. Dejme tomu, že vzorky nakoupíte desetkrát do roka, zaplatíte za ně dvě stovky, které si uplatníte daňově. I kdyby vám FÚ tento výdaj neuznal, například z důvodu špatně vedené evidence, tak se nic nestane. Základ daně se zaokrouhluje na celé stokoruny dolů, takže v nehorším případě se vám základ daně zvýší o 200 Kč. Z toho 15% daň činí 30,- Kč a ty vám FÚ nepředepíše, na doměrek je to příliš malá částka

b) vzorky a případně i jiné zboží, které jste v minulosti uplatnila jako daňový výdaj, si jakoby koupíte pro sebe. Technika, jakou to provedete, je na vás.  Důležité je, abyste nějakým způsobem vyjádřila buď daňový příjem, nebo snížení daňových výdajů (vyjde to nastejno). Můžete například vystavit vnitřní doklad, na základě kterého snížíte sklad zásob a v peněžním deníku buď přiznáte příjem, nebo snížíte výdaje na nákup zboží, obojí bez pohybu finančních prostředků. Nebo si vystavíte paragon a peníze vložíte do pokladny, jako kdybyste zboží prodávala komukoliv jinému.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB