Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-11-27 03:50:33

Rocco
Člen/ka

Živnost - opravte mě prosím

Ahojte, chtěl by jsem si založit živnost a po prostudovaní několik článků by jsem měl ještě pár otázek a potvrzení, že vše chápu.

1. Zajdu si na Živnosťák
2. Zajdu si na sociálku a pojišťovnu (první rok nic neplatím)
3. Stáhnu si vzorovou fakturu a tu používám, o nic se dál nestarám
4. Na začátku 2011 vezmu všechny mnou vystavené a přijaté cizí faktury, ty zanesu účetní, ta se o vše postará a já zaplatím daně

Je vše v pořádku?

Živnost založím až v lednu, aby jsem nemusel řešit tento rok?

Subjektům ze zahraničí vystavuji a přijímám faktury stejně jako v CZ?

Změní se nějak mé postavení po založení živnosti vzhledem ke škole (vysoká) nebo rodičům?

Budu prodávat například kola, prodám kolo člověku, který se mi představí jako Novák, nevím jestli má taky živnost/firmu. Vystavím fakturu na toto jméno a dál nic neřeším.

Vím, že se jedná o základní věci, ale chtěl by jsem mít jistotu a stavět na nich při čtení dalších článků.

Editoval Rocco (2009-11-27 04:10:14)

Offline

 

#2 2009-11-27 22:43:59

Zdena
Moderátorka

Re: Živnost - opravte mě prosím

1. Zajdete na ŽÚ a podáte Jednotný registrační formulář. Jeho prostřednictvím můžete ŽÚ zaúkolovat, aby zahájení vašeho podnikání oznámil všem dotčeným institucím.

2. Nebo si pro jistotu raději zajdete na OSSZ a ZP sám a tam jim oznámíte, že zahajujete podnikání. Jako student nebudete první rok platit zálohy na zdravotní, ani sociální pojištění.

3. Ano. Zřejmě nebudete hned od začátku podnikání plátcem DPH, tak si stáhněte vzorovou fakturu pro neplátce. Neplátce nesmí na fakturách uvádět DPH a pokud tuto daň vyčíslí, tak má povinnost jí odvést.

4. Na začátku roku si můžete sečíst své příjmy (peníze, které jste v předcházejícím roce  skutečně obdržel) a výdaje (peníze, které jste skutečně zaplatil) a zjistíte rozdíl příjmů a skutečných výdajů. Pak si můžete propočítat, zda by pro vás nebylo výhodnější použít paušální výdaje. Pokud ano, tak ani nemusíte za účetní, daňové přiznání a přehledy můžete zvládnout i sám.

Subjektům ze zahraničí zřejmě budete vystavovat faktury v cizí měně, ale jinak je vystavujete stejně, jako v tuzemsku. U cizojazyčných faktur může FÚ požadovat jejich překlad do češtiny.

Pokud budete studentem, tak si rodiče budou moci i nadále uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě (do 26 let věku dítěte), výše vašich příjmů a způsob výdělečné činnosti nehraje roli.

Pokud zákazník nepožaduje doklad o prodaném zboží (poskytnuté službě), tak nemusíte vydávat nic. Při úhradě v hotovosti můžete vypsat jenom paragon, na který se jméno zákazníka neuvádí.

Offline

 

#3 2009-11-28 02:46:12

Rocco
Člen/ka

Re: Živnost - opravte mě prosím

Mockrát děkuji za obsáhlou odpověď.

Offline

 

#4 2009-11-29 23:19:17

Rocco
Člen/ka

Re: Živnost - opravte mě prosím

Narazil jsem na další problém.

Musím mít oddělený bankovní účet? A i když budu mít oddělený, při kontrole mi stejně můžou projít oba dva účty (soukromý a pracovní). Budu muset poté dokazovat, že nezdaněné (neuvedené v evidenci) pohyby na účtech nesouvisely s živností?

Editoval Rocco (2009-11-29 23:25:56)

Offline

 

#5 2009-11-30 13:37:38

Zdena
Moderátorka

Re: Živnost - opravte mě prosím

Nemusíte mít oddělený bankovní účet. Pokud budete používat soukromý účet i pro pracovní účely, tak se případná kontrola může zeptat i na ostatní pohyby. Pokud si zřídíte samostatný účet jen pro podnikání, pak není důvod předkládat kontrole výpisy ze soukromého účtu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB