Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-10-23 07:02:04

mira
Člen/ka

Cestovní náhrada

Zaměstnanec byl vyslán na služební cestu osobním automobilem 9. července 2009 a téhož dne sl. cesta byla ukončena, dle zákona o cestovních náhradách by měl vykázat tuto služební cestu do 10 dnů, pokud by se se zaměstnavatelem nedohodl jinak.  Jinak se nedohodl, cestovní náhradu
si nárokoval až 20. 10. 2009. (prodleva téměr 3 měsíce). Jak v tomto případě postupovat. Můžu mu odmítnout tuto náhradu vyplatit? Jak dlouho zpětně a podle kterého zákona či § lze zpětně nárokovat výplatu cestovních náhrad. Nikde jsem to v zákoně o cestovních náhradách nenašla.
Lze si možnost nevyplacení cestovní náhrady při nedodržení podmínek ošetřit ve vnitřní směrnici firmy?

Offline

 

#2 2009-10-31 01:17:03

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrada

Zákon o cestovních náhradách byl před několika lety zrušen, cestovní náhrady poskytujete podle části sedmé zákoníku práce.

Pokud zaměstnanci vznikl nárok na náhradu cestovních výdajů, pak mu nemůžete odmítnout jejich výplatu. Pracovník si může nárokovat cestovné 3 roky zpětně (§ 329 ZP s odkazem na občanský zákoník, který stanoví tříletou promlčecí dobu, která běží ode dne, kdy mohlo být právo zaměstnance poprvé vykonáno).

Ve vnitřním předpisu si můžete stanovit nějaký postih zaměstnance za pozdní vyúčtování, třeba krácení prémií, nebo snížení osobního ohodnocení.

Offline

 

#3 2009-11-02 06:21:47

mira
Člen/ka

Re: Cestovní náhrada

Moc děkuji, myslela jsem si to, ale nevěděla jsem jaký § na to použít.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB