Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-10-22 12:20:21

Marta3
Člen/ka

cestovní náhrady za PHM - paragon nebo prumerne ceny

Dobrý den,

mohu se zeptat, jsem zacatecnik a znacne zmatena - když chci proplatit cestu zaměstnanci, jak mám postupovat.

Zaměstnanec projel 1000km soukromým vozidlem. Má paragon kde je  cena 26kc/l a paragon je na  50 l. Nejakou naftu uz samozrejme v nadrzi mel, jinak by to neujel, cenu v nádrži neznám :-). Auto má tu normovanou spotrebu 6,7 l/100km , která ale neodpovídá reálu, v reálu je to spotřeba cca 8,2 .

A ted si lámu hlavu - mám zohledňovat realitu? Nebo se mám na to vykaslat a pocítat náhrady jen podle km 1000* 3,90 + 28,50*6,7*1000/100  s tím, že bych žádné paragony už nedávala? Nebo ty paragony doložit musím kdyz je mám? A pak bych to počítala 1000* 3,90 + 26*6,7*1000/100 ? Jsou tyto dva způsoby ekvivalentní? Tu reálnou spotřebu asi nemůžu zadat nikam, že...   A kdybych mela paragony ze dvou míst na jedné služební cestě tak počítám náhrady na část  cesty podle jednoho paragonu a zbytek podle druhého?

Mě přijde že nejjednoduší by to bylo podle těch vyhlášených cen, paragony od něj zahodit a tím to uzavřít.

díky moc

Offline

 

#2 2009-10-31 01:13:42

Zdena
Moderátorka

Re: cestovní náhrady za PHM - paragon nebo prumerne ceny

Jestliže je vyhlášená cena vyšší, než za kterou zaměstnanec skutečně nakupoval, tak můžete paragony vyhodit, pro zaměstnance to bude výhodnější. Skutečnou spotřebu auta nelze nijak zohlednit. Pokud je více paragonů s různými cenami z jedné pracovní cesty, tak se z nich cena PHM vypočítá aritmetickým průměrem.

Přesný vzorec pro výpočet cestovních náhrad není nikde stanoven, opisuji vzoreček autora Jaroslava Sedláčka z publikace Cestovní náhrady 2008:
Náhrada = Spotřeba PHM * ujetá vzdálenost v km * cena PHM : 100

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB