Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-10-20 22:55:05

tomashrubon
Člen/ka

silniční daň

Dobrý den, podnikám jako OSVČ a pronajímám hmotný majetek, na těchto stránkách jsem se dozvěděl, že nemusím platit silniční daň za automobil, je to pravda? Který zákonem je toto ošetřeno? Děkuji Hruboň

Offline

 

#2 2009-10-22 00:56:31

Zdena
Moderátorka

Re: silniční daň

Píšete, že jste OSVČ, příjmy z pronájmu hmotného majetku tedy zřejmě zdaňujete jako příjem z podnikání, nebo jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Silniční daň nemusí platit poplatník, který auto využívá pouze k dosahování příjmů z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů.
Ošetřeno zákonem o dani silniční:
http://zakony.kurzy.cz/16-1993-zakon-o- … af-6-az-7/

Offline

 

#3 2009-10-22 11:26:53

tomashrubon
Člen/ka

Re: silniční daň

Dobrý den,
ano, příjmy z pronájmu hmotného majetku zdaňuji jako příjem z podnikání, nebo jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů, jsem student, proto uplatňuji také slevu na studenta. Bohužel jsem ovšem ve vašem odkazu (silniční zákon) žádnou zmínku o tom, že silniční daň platiti nemusím, nenašel. Mohla by jste mi ji konkrétně ukázat? Děkuji Hruboň

Offline

 

#4 2009-10-30 18:42:06

Zdena
Moderátorka

Re: silniční daň

Jestliže své příjmy zdaňujete podle § 7 ZDP, pak musíte platit silniční daň, jak už jsem uvedla výše. Neplatil byste jí pouze v případě, že byste auto používal výhradně k dosažení příjmů z pronájmu podle § 9 ZDP (většinou jde o pronájem nemovitostí).

§ 2, odst. 1 zákona o dani silniční:
Předmětem daně silniční (dále jen "daň") jsou silniční motorová vozidla1) a jejich přípojná vozidla1) (dále jen "vozidla") registrovaná a provozovaná v České republice, jsou-li používána k podnikání1a) nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti1a) (dále jen "podnikání") nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním ............

odkazy 1a vás odkazují na § 2 obchodního zákoníku, ve kterém jsou uvedeny osoby podnikající na základě živnostenského, či jiného oprávnění. Osoby, které mají příjmy z pronájmu (to ale není váš případ, vy pronajímáte majetek, zařazený do obchodního majetku a máte tedy příjmy z podnikání), zde uvedeny nejsou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB