Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-09-21 22:18:35

Marta3
Člen/ka

auto v OSVČ a SRO

Dobry den,
předem píšu, že jsem pročetla články na webu i zákoník, ale i tak jsem se do toho zamotala, tak se na vás obracím.

Manžel je OSVČ a zároveň má SRO (jediný společník a jednatel) . Má auto v majetku v OSVČ. Auto chce vyřadit z majetku a používat primárně jako rodinné.  Pokud bude používat toto auto pro služební cesty v rámci SRO, má nárok na cestovní náhrady 3,90 + spotřebované hmoty 28,50  nebo jen za spotřebované hmoty? Kdyby ty cesty  byly pod OSVČ, kde to auto bylo majetkem pak je jasné, že jen těch 28,50, ale když to je pod SRO, tak nevím. A stejné by to bylo, kdybych používala toto auto ke služebním cestám SRO i já?

A jestli tomu dobře rozumím, tak silniční daň by pak mělo platit SRO, zatímco dálničku, pojištění a opravy jsou za námi jakožto soukromými osobami, je to tak?

předem moc děkuji

Offline

 

#2 2009-09-22 21:40:14

Zdena
Moderátorka

Re: auto v OSVČ a SRO

Pokud bude auto používat pro služební cesty, konané pro svoji s.r.o., tak si uplatní základní sazbu náhrady (3,90 Kč/km) + náhradu za spotřebované PHM. Pokud jste zaměstnancem manželovy s.r.o., a budou vám vypláceny cestovní náhrady, pak vám také bude vyplácena základní sazba náhrady + náhrada za spotřebované PHM. Jestli máte i vy své vlastní s.r.o., tak vám bude též náležet základní sazba náhrady a náhrada za PHM. Při vyplácení cestovních náhrad jednatelům a společníkům s.r.o. se postupuje stejně, jako při výpočtu cestovních náhrad zaměstnanci. Nezkoumáte, čí auto použil a zda náhodou nebylo vloženo v nějakém obchodním majetku, pouze se nesmí jednat o auto zaměstnavatele (nesmí být v majetku příslušné s.r.o., která vyplácí cestovní náhrady).

Silniční daň platí s.r.o. a může využít možnosti platit denní sazbu, pokud je to pro ni výhodnější. Pojištění a opravy jsou vaší soukromou záležitostí.

Offline

 

#3 2009-09-23 09:22:23

Marta3
Člen/ka

Re: auto v OSVČ a SRO

moc děkuji za odpověď.

Ještě bych se chtěla zeptat, když budu vyplacet cestovni nahrady+nahrady PHM, je to správně tak, že ve mzdě to vložím jako "nezdanitelné náhrady" a nevstupuje mi to do výpočtu daně ani do výpočtu  zdravotního/sociálního pojištění? Jestli tomu všemu správně rozumím tak by to tak (snad)  mělo být.

Jde mi o to, že manžel si jako jednatel vyplácí hraniční mzdu, kde není nutné ještě platit sociální pojištění. A nevím jestli když k tomu přihodím třebas 1000kč/měsíc jako náhrady tak jestli díky tomu tuto hranici přeleze nebo ne.   Podobné je to v mém případě, já jsem v sro na dohodu na 5000kc, kdy to je srážkově a nevím jestli když bych měla k tomu náhrady jestli pak musím platit daň zálohově.

ještě jednou moc děkuji

Offline

 

#4 2009-09-28 22:24:27

Zdena
Moderátorka

Re: auto v OSVČ a SRO

Cestovní náhrady poskytnuté do výše, kterou umožňuje zákoník práce, nejsou podle § 6/7/a) zákona o daních z příjmů předmětem daně z příjmů. Do mzdy by vstupovaly až částky, které poskytujete nad zákonem stanovený limit. Pokud se vejdete do limitů, tak nevidím důvod cokoliv vkládat do mzdy, jednoduše si proplaťte náhrady cestovních výdajů pokladnou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB