Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-06-14 16:33:49

Pavel
Člen/ka

Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Dobrý den. Jsem OSVČ, pracuji jako obchodník pro zahraniční firmu.
Firma mi hradí cestovní náklady (letenky, ubytování a pod.) Musím já tyto náklady vykázat jako zdanitelný příjem? Přestože třeba u letenek ani nevím, kolik přesně stály?
Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2009-06-14 23:38:28

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Podle mého názoru záleží na znění smlouvy, kterou máte uzavřenou se zahraniční firmou. Pokud je dohodnuto, že vaše cena zahrnuje jak hodnotu vaší práce, tak i cestovní výdaje (které odběratel uhradí a nebude vám je fakturovat), pak byste nemusel hrazené výdaje přiznávat jako nepeněžní příjem.

Offline

 

#3 2009-06-15 00:34:34

Pavel
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Moc děkuji za odpověď. Mám ještě dva dotazy:
1/ Zaměstnavatel mi chce hradit určitou čásku za kilometr najetý mým soukromým vozem k služebním účelům. Musím tento příjem zdanit, když bude poukázán na můj účet?
2/ Musím zdanit stravné, které mi zaměstavatel zaplatí za dny strávené služebně v zahraničí?
Předem děkuji

Offline

 

#4 2009-06-16 21:40:10

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Upřesněte, prosím, zda máte zaměstnavatele, nebo obchodního partnera.

Offline

 

#5 2009-06-16 22:47:44

Pavel
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Myslel jsem samozřejmě obchodního partnera. Nemá v ČR registrovanou firmu, tudíž mě nemůže zaměstnat a musím pro něj pracovat jako OSVČ.

Offline

 

#6 2009-06-18 21:14:02

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

1/ Ano, příjem budete zdaňovat. Vy nemáte zaměstnavatele, který by vám vyplácel cestovní náhrady (které se opravdu nezdaňují), ale obchodního partnera, který vám touto formou přispívá na výdaje, které si hradíte sám. K příjmům si můžete uplatnit výdaje na pracovní cesty. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/danove-vydaje.php

2/ Ano, je to stejné, jako u cestovného. Přijaté peníze jsou příjmem z podnikání, na druhou stranu lze uplatnit výdaje. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady-stravne.php

Offline

 

#7 2009-06-19 00:51:06

Pavel
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

ad 1/ rozumím
ad 2/ obchodní partner mi neplatí stravné, ale proplácí účty za jídlo, taxi, pronájem auta a hotel. I to je třeba zdanit? Pokud ano, nerozumím tedy Vaší první odpovědi. Cituji:

Zdena napsal(a):

Podle mého názoru záleží na znění smlouvy, kterou máte uzavřenou se zahraniční firmou. Pokud je dohodnuto, že vaše cena zahrnuje jak hodnotu vaší práce, tak i cestovní výdaje (které odběratel uhradí a nebude vám je fakturovat), pak byste nemusel hrazené výdaje přiznávat jako nepeněžní příjem.

Offline

 

#8 2009-06-19 22:22:16

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Psal jste, že vám firma hradí cestovní náklady, u některých ani nevíte, kolik stály. Z toho jsem usoudila, že firma vše zajistí a zaplatí svým jménem. Proto jsem také psala o nepeněžním příjmu:-)

Firmou proplacené účty za jídlo, taxi, pronájem auta a hotel byste správně měl také zdanit, je to váš příjem. Účty zřejmě proplácejí v hotovosti, firma sídlí v zahraničí, kam český správce daně nedosáhne, zvažte sám, zda přiznáte, či nikoliv.

Offline

 

#9 2009-06-24 16:06:03

Ivanna
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Dobrý den, prosím o radu k účtování o silniční dani.

1.) Jsme s.r.o., náš zaměstnanec použil soukromé auto pro služební cestu. S.r.o. by mělo uhradit silniční daň v souvislosti s touto cestou, protože zaměstnanec si SD neplatil - viz § 4/2/a) zákona o dani silniční. Mělo by se jednat o daňový náklad - můžete mi, prosím, poradit, kde najdu v ZoDP, že se jedná o daňově uznatelný náklad?

2.) S.r.o. má svoje nová vozidla, za která platí silniční daň zálohově k 15.4. na celý rok (i když by to mohla platit po čtvrtletích). Jsou to nová vozidla, na která se vztahují určitá snížení sazby daně. Daň platíme v plné výši (bez snížení) k 15.4. a vyúčtování provádíme až v lednu následujícího roku, kde uplatníme snížení sazby a nárokujeme přeplatek, který uplatníme jako zálohu na další období. V účetnictví pak interním dokladem k 31.12. upravím daňový náklad na přesnou částku SD, vztahující se k danému roku. Není v tomto způsobu řešení problém - neměla bych platit raději už k 15.4. přesnou výši SD?

Offline

 

#10 2009-06-27 14:17:28

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

1.) § 24/2/ch) ZDP

2.) nevidím v tom žádný problém.

Offline

 

#11 2009-08-07 12:04:40

Alžběta
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Dobrý den,mám dotaz  a prosím,zda mi můžete poradit.
Nastoupila jsem do nového zaměstnání jako zaměstnanec do společnosti a.s. Budu využívat jako zaměstnanec svůj soukromý vůz k pracovním cestám.Musím já,platit silniční daň a nebo je to záležitostí pouze pro podnikatele a nebo si toto ošetřuje zaměstnavatel?

A druhá věc se týká záloh poskytovaných na pracovní cestu.
Jsem zaměstnána  přes 14 dní a téměř každý den jsem používala k  pracovním cestám svůj soukr.vůz,ale nebyl mi vypsán zaměstnavatelem žádný cestovní příkaz a mám obavy,pokud by se mi na  těchto pracovních cestách něco přihodilo,tak že nebudu prakticky vůbec chráněna a používám svůj majetek ve prospěch zaměstnavatele přičemž všechna rizika spojena s pracovní cestou nesu na svých bedrech jen já sama.
Je to seriozní přístup k zaměstnanci? Moc děkuji za Vaše názory a odpovědi.
Lexová A.

Offline

 

#12 2009-08-07 12:08:07

Alžběta
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Ještě jsem zapoměla dodat,že mi žádnou zálohu v souvislosti s prac.cestami neposkytly,takže jezdím za své peníze a již jsem projezdila přes 6 tisíc korun! Mám nárok na zálohu na pracovní cestu?
Moc děkuji za odpověď.
Lexová A.

Offline

 

#13 2009-08-08 22:42:38

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Silniční daň platit nemusíte, tuto povinnost má podle zákona o dani silniční zaměstnavatel, který vyplácí svému zaměstnanci cestovní náhrady.

Podmínky a náhrady při pracovních cestách jsou upraveny zákoníkem práce v části sedmé. Můžete se s nimi seznámit například zde:
http://business.center.cz/business/prav … st7h1.aspx

Základní podmínky pracovní cesty (cest) by měl podle § 153 ZP zaměstnavatel stanovit písemně předem, ale praxe je různá. Je možné, že jsou stanoveny vnitřní směrnicí, se kterou jste zatím nebyla seznámena. Podle § 183 ZP je povinností zaměstnavatele, aby vám poskytl zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad (pokud jste se nedohodli na tom, že záloha nebude poskytována).

Offline

 

#14 2009-08-10 09:08:48

Ivanna
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Paní Zdeno, teď od října má platit pro menší a střední podnikatele možnost uplatnit paušál 5000 Kč na jedno vozidlo (pokud provozuje max. 3 vozidla). Nevíte, zda se to bude vztahovat i na kapitálové společnosti (s.r.o.) a zda k tomu bude nějaký prováděcí předpis? Zatím mi není jasné, jak by se to např. v s.r.o. řešilo, protože kdyby se projezdilo třeba 3500,- Kč za měsíc u jednoho auta (evidence by se stejně musela nějaká dělat, aby bylo zřejmé, za kolik se nakoupilo PH), tak komu by se vyplatil ten rozdíl 1500,- Kč? Nebo by se nevyplácel a byl by to pouze bezvýdajový náklad jako třeba odpis? To je ale nelogické, že? :o)). Díky předem za názor.

Editoval Ivanna (2009-08-10 10:39:58)

Offline

 

#15 2009-08-11 18:10:30

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Jde o paušální výdaj na dopravu, který se bude vztahovat na všechny poplatníky. Mohou provozovat i více vozidel, ale paušální výdaj si budou moci uplatnit pouze za 3 vozidla. Paušál bude možné uplatnit za celý rok 2009. Podle mého názoru by se spotřeba PHM a paušální výdaj řešily až v daňovém přiznání vyjmutím PHM z nákladů a uplatněním paušálu.

Předpisově bude řešeno novelou zákona o daních z příjmů, která už prošla Senátem (schváleno 23.7.2009, senátní tisk TO387pz), čeká se na podpis prezidenta.
Pročtěte zde:
http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat … value=2511

Offline

 

#16 2009-09-21 10:30:52

matesska
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Dobrý den paní Zdeno, chtěla bych se Vás zeptat, jak mám počítat  zahraniční stravné při cestě letadlem. Počítá se jako začátek cesty nástup do letadla  na letišti v ČR nebo výstup z letadla na letišti v cíli zahraniční cesty ? A ukončení cesty výstup z letadla v ČR nebo nástup v zahraničí. Děkuji za radu, doufám, že jsem se vyjádřila srozumitelně. Srdečně zdravím Marta

Offline

 

#17 2009-09-21 14:24:58

JANAA
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Marto, řekla bych že začátek pracovní cesty je nástup do letadla a konec pracovní cesty výstup z letadla při návratu do domovské země.  Tedy doba odletu a doba příletu. Otázkou je, když je na letence  uvedena doba  odletu, a letadlo má třeba 5 hodin zpoždění...uvidíme co paní Zdena poradí. 

Offline

 

#18 2009-09-21 18:27:20

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Dobrý den vespolek:-)

U zaměstnance i u zahraniční cesty podnikatele se postupuje podle § 154 zákoníku práce:
Dobou rozhodnou pro vznik práva zaměstnance na náhradu cestovních výdajů v cizí měně je doba přechodu státní hranice České republiky, kterou oznámí zaměstnanec zaměstnavateli, nebo doba odletu a příletu letadla při letecké přepravě.

To znamená, že od chvíle odletu letadla (podle letového řádku) z Ruzyně už je jakoby v cizině a bude tam do té doby, než zase přistane v ČR.

Důležité jsou časy, uvedené na letence. Pokud by letadlo mělo tak velké zpoždění, tak bych si od letecké společnosti vyžádala potvrzení o zpoždění letu.

Offline

 

#19 2009-09-22 14:47:58

matesska
Člen/ka

Re: Cestovní náklady hrazené zaměstnavatelem.

Děkuji mnohokrát. Marta

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB