Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2019-05-29 12:03:48

Dagmar80
Člen/ka

Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den, moc prosím o ujasnění a radu. OSVČ si uplatňoval daňový bonus na dítě (22 let) po dobu jeho studia. Nyní má student po maturitě a studium bude řádně ukončeno, na VŠ se nechystá.. Jaké jsou možnosti v uplatnění bonusů, které si bude příští rok rodič OSVČ dávat do svého přiznání? Do kdy je bráno jako student? Ještě i celé prázdniny? Raději se ptám již teď, ať v tom mám potom jasno, kolik měsíců si můžeme bonusy uplatnit i z hlediska toho, že nevíme, jaké možnosti či povinnosti má potom dítě po ukončení studia. Musí ihned někam nastoupit, nebo se musí po obdržení potvrzení o ukončení studia hlásit okamžitě na ÚP, než si něco najde? Nebo si může ještě "bezstarostně udělat" do konce srpna prázdniny a je brán stále jako student?
Na webu je mnoho příspěvků a článků, ale nějak se v tom motáme. Zde jste mi vždy perfektně poradili v kostce a srozumitelně, proto se obracím opět o radu na toto fórum. Moc děkuji.

Offline

 

#2 2019-05-29 17:52:57

Zdena
Moderátorka

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den. Dítě bude bráno jako student ještě v červnu, i kdyby třeba pracovalo, takže za červen si určitě můžete uplatnit bonus.

V červenci a srpnu bude záležet na tom, zda má dítě po celý měsíc zaměstnání, které podléhá odvodům na SP. Kdyby nastoupilo do pracovního poměru např. až 2. července 2019, tak je považované za studenta ještě v červenci, protože nemá PO CELÝ MĚSÍC pojištěné zaměstnání. Totéž platí o srpnu.

Po ukončení studia nemusí nikam nastupovat, ani se nikde hlásit, může si udělat poslední prázdniny. Pokud nebude pracovat, nebo bude mít jenom DPP do 10 tis. Kč/měs. (aby se neodvádělo SP), tak bude i po dobu prázdninových měsíců považováno za studenta. Otec si může uplatnit daňový bonus, dítě nemusí platit zdravotní pojištění, protože ještě bude státním pojištěncem.

Dítě nemusí nastupovat do práce, nebo se hlásit na ÚP ani v září,  pak by si ale muselo platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.803,- Kč měsíčně.

Offline

 

#3 2019-05-30 09:25:58

Dagmar80
Člen/ka

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den, mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Přeji krásný den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB