Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2019-05-29 12:03:48

Dagmar80
Člen/ka

Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den, moc prosím o ujasnění a radu. OSVČ si uplatňoval daňový bonus na dítě (22 let) po dobu jeho studia. Nyní má student po maturitě a studium bude řádně ukončeno, na VŠ se nechystá.. Jaké jsou možnosti v uplatnění bonusů, které si bude příští rok rodič OSVČ dávat do svého přiznání? Do kdy je bráno jako student? Ještě i celé prázdniny? Raději se ptám již teď, ať v tom mám potom jasno, kolik měsíců si můžeme bonusy uplatnit i z hlediska toho, že nevíme, jaké možnosti či povinnosti má potom dítě po ukončení studia. Musí ihned někam nastoupit, nebo se musí po obdržení potvrzení o ukončení studia hlásit okamžitě na ÚP, než si něco najde? Nebo si může ještě "bezstarostně udělat" do konce srpna prázdniny a je brán stále jako student?
Na webu je mnoho příspěvků a článků, ale nějak se v tom motáme. Zde jste mi vždy perfektně poradili v kostce a srozumitelně, proto se obracím opět o radu na toto fórum. Moc děkuji.

Offline

 

#2 2019-05-29 17:52:57

Zdena
Moderátorka

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den. Dítě bude bráno jako student ještě v červnu, i kdyby třeba pracovalo, takže za červen si určitě můžete uplatnit bonus.

V červenci a srpnu bude záležet na tom, zda má dítě po celý měsíc zaměstnání, které podléhá odvodům na SP. Kdyby nastoupilo do pracovního poměru např. až 2. července 2019, tak je považované za studenta ještě v červenci, protože nemá PO CELÝ MĚSÍC pojištěné zaměstnání. Totéž platí o srpnu.

Po ukončení studia nemusí nikam nastupovat, ani se nikde hlásit, může si udělat poslední prázdniny. Pokud nebude pracovat, nebo bude mít jenom DPP do 10 tis. Kč/měs. (aby se neodvádělo SP), tak bude i po dobu prázdninových měsíců považováno za studenta. Otec si může uplatnit daňový bonus, dítě nemusí platit zdravotní pojištění, protože ještě bude státním pojištěncem.

Dítě nemusí nastupovat do práce, nebo se hlásit na ÚP ani v září,  pak by si ale muselo platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.803,- Kč měsíčně.

Offline

 

#3 2019-05-30 09:25:58

Dagmar80
Člen/ka

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den, mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Přeji krásný den.

Offline

 

#4 2023-01-14 01:29:54

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý večer, paní Zdeno
vyplňuji synovi DP je OSVČ a zároveň zaměstnanec. V Potvrzení o zdan.příjmech ze záv.č. které mu zaměstnavatel vystavil je uveden úhrn vyplacených daň.bonusů v částce 19.614,- Kč. Když tuto částku uvedu na řádku 89, přičte se mi tato částka k výsledné dani. Moc tomu nerozumím, je to tak správně ?
Zdravím a děkuji za odpověď Lída

Offline

 

#5 2023-01-14 20:08:31

Zdena
Moderátorka

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý večer, paní Lído. Podle mého názoru je to tak správně.

V daňovém přiznání přidáte k příjmům ze zaměstnání příjmy z podnikání, vypočítáte si daň za celý rok. Přepočítáte i daňové zvýhodnění na dítě, přesněji řečeno jeho rozdělení na slevu na dani a na daňový bonus. Pokud Vám vznikne nárok na bonus, tak jej uvedete v ř. 76. Když zadáte do řádku 89 zaměstnavatelem vyplacený daňový bonus, tak se přičte k výsledné dani. Ale jestli máte na nějaký bonus nárok, například ve výši 10 tis. Kč, tak se z výsledné daně odečte a k doplacení (vrácení části bonusu) zbyde 9.614,- Kč.

Offline

 

#6 2023-01-16 10:29:20

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Paní Zdeno, děkuji za odpověď Lída

Offline

 

#7 2023-01-18 10:42:00

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den, paní Zdeno
ještě k mé otázce ohledně daň.bonusu
asi se budu ptát hloupě, ale já to nějak nechápu. Zaměstnavatel vystavil synovi Potvrzení o zd.příjmech 325.000 Kč, úhrn sražených záloh ze záv.činnosti O Kč, úhrn vyplacených daň bonuů 19.614 Kč. Na řádku 72 a 73 mám 37.524 Kč, řádky 74 75 77 9.036 Kč, když napíši do řádku 89 .19.614 Kč vyjde řádek 91 doplatit daň 28.650 Kč. Tedy státu daňový bonus zase vrátí? Kdyby neměl příjem z pronájmu, bonus by nevracel?? Moc děkuji za odpověď Lída

Offline

 

#8 2023-01-18 18:14:39

Zdena
Moderátorka

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Dobrý den, paní Lído. Kdyby měl pouze příjmy ze zaměstnání (nepřidali jste v daňovém přiznání žádné další příjmy), tak by bonus nevracel.

Daňové zvýhodnění na vyživované děti se poskytuje ve formě slevy na dani, a když sleva nestačí, tak ve formě daňového bonusu. Na dani můžete slevit jenom do nuly, a když je daňové zvýhodnění vyšší, tak zbytek zvýhodnění rodič dostane ve formě daňového bonusu (neplatí žádnou daň, naopak dostane peníze od státu). Toto se dělo v průběhu roku u příjmů ze zaměstnání.

Vy jste v daňovém přiznání k příjmům ze zaměstnání připočítala příjmy z pronájmu, ze kterých vznikla daň určité výši. Celková daň z příjmů se tedy zvýšila, takže je od čeho odečítat daňové zvýhodnění na děti ve formě slevy na dani. A zároveň se tím snižuje druhá část zvýhodnění (daňový bonus), který je třeba vrátit.

Offline

 

#9 2023-01-20 12:45:56

Re: Daňový bonus - ukončení studia na SŠ

Paní Zdeno, ještě jednou děkuji, udělám jak píšete, děkuji za podrobné vysvětlení, jste jednička ! Zdravím Lída

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB