Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-05-20 11:36:27

Petra28
Člen/ka

DPH u os.automobilu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc ohledně odpočtu DPH u osobního automobilu.
Jsem FO, čtvrtletní plátce DPH. V 08/2009 si pořídím jako FO (plátce DPH) osobní automobil na úvěr. Budu mít daňový doklad, na kterém bude vyčíslena celková částka vozu, ZD + DPH. Zaplatím určitou částku při převzetí vozu a pak budu splácet úvěr pomocí měsíčních splátek. 1) Mohu si uplatnit DPH v celkové výši v daň.přiznání za III.Q?   2) Můžu se pak v 12/2009 odhlásit jako plátce DPH, popř.jaké mi z toho plynou povinnosti dále? Děkuji za odpověď!!!

Offline

 

#2 2009-05-21 00:44:42

Zdena
Moderátorka

Re: DPH u os.automobilu

1)    Ano, DPH uplatňujete podle daňového dokladu, nikoliv podle splátek úvěru. Odpočet daně můžete uplatnit buď v plné, nebo krácené výši podle předpokládaného využití vozidla pro podnikatelské a soukromé účely - záleží na vašem rozhodnutí.
2)    Pokud ve 12/09 zrušíte registraci, pak budete uplatněnou daň (plus nějakou korunu navíc, která vznikne z rozdílného postupu při výpočtu daně) zase vracet v rámci změny režimu ? viz § 74 ZDPH

Offline

 

#3 2009-05-26 08:33:08

Petra28
Člen/ka

Re: DPH u os.automobilu

A kdy tedy můžu nejdříve zrušit registraci k DPH, abych nemusela uplatněnou daň vracet?

Offline

 

#4 2009-05-27 20:10:18

Zdena
Moderátorka

Re: DPH u os.automobilu

Za 5 let.

Offline

 

#5 2009-06-15 21:10:10

Vladimír
Člen/ka

Re: DPH u os.automobilu

Dobrý den,potřeboval bych poradit,
jsem osvč,plátce DPH. V dubnu tohoto roku jsem koupil auto M1 montážní od firmy,která je též plátce DPH
Auto koupila firma nové na leasing v10.10. 2002 . Auto jsem vložil do podnikání a firmě zaplatil fakturu včetně DPH. Původně jsem si myslel že si uplatním odečet DPH,ale teď se mi ozvala ta firma a poslala mě novou  fakturu bez DPH .Údajně si DPH tenkrát nemohli odečíst. Co je správné - děkuji za odpověd,Vladimír

Offline

 

#6 2009-06-16 14:30:27

Zdena
Moderátorka

Re: DPH u os.automobilu

Pokud byla leasingová smlouva uzavřena do 30.9.2003, tak firmě zůstal (podle přechodných ustanovení k novele ZDPH) zachován nárok na odpočet DPH. Správně by vám měli fakturovat s DPH bez ohledu na to, zda si daň uplatňovali na vstupu, či nikoliv. Novou fakturu zřejmě vystavili na osvobozené dodání OA. Podle § 62/2 ZDPH je plněním osvobozeným od daně dodání osobního automobilu, při jehož pořízení nebo použití NEMĚL PLÁTCE NÁROK na odpočet daně ...... ale oni nárok měli.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB