Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-04-15 14:19:56

Olina
Člen/ka

DUZP

Dobrý den,
obracím se s dotazem, stále se potýkám s DUZP, v současné době je možné zahrnout do přiznání DPH za měsíc
březen 09 i fakturu, která došla v tomto měsící a má uvedeno DUZP leden 09. Co je prosím, určující - datum zaplacení faktury, či datum uvedené od dodavatele. datum platby v hotovosti? Prosím o objasnění. I přes
stálé čtení v zákoně o DPH v tom už mám opravdu "bramboračku". Učetnictví jsem převzala v nedávné době
a jsem z toho opravdu zmatená, každý mi říká něco jiného. Předem moc děkuji za odpověď. Zdena

Offline

 

#2 2009-04-16 00:35:52

Zdena
Moderátorka

Re: DUZP

Pokud se ptáte na možnost uplatnění odpočtu DPH, pak datum zaplacení nehraje žádnou roli. Důležité je DUZP.

Nárok na odpočet můžete uplatnit NEJDŘÍVE v přiznání za zdaňovací období (měsíc, čtvrtletí), ve kterém se uskutečnilo zdanitelné plnění - viz § 73/2 ZDPH. Jestliže dodavatel uvedl na faktuře DUZP v lednu 2009, pak jste si mohli (ale nemuseli) uplatnit daň na vstupu v přiznání za leden 09 (pokud jste měsíční plátci), případně za 1. Q 2009 (pokud jste čtvrtletní plátci).

Nárok na odpočet si ale můžete uplatnit i daleko později. Pokud máte povinnost počítat krátící koeficient, pak můžete uplatnit v řádném přiznání nejpozději za poslední měsíc (čtvrtletí) příslušného kalendářního roku - viz § 73/11 ZDPH. Důvod je jednoduchý - během roku krátíte zálohovým koeficientem, který na konci roku přepočítáte podle skutečnosti a vypořádáte daň. V příslušném roce tedy potřebujete mít zaevidovaná všechna zdanitelná plnění, která se ho týkají. Kdybyste chtěla uplatnit nárok později, pak to musíte provést formou dodatečného přiznání.

Jestliže nemáte povinnost krátit odpočet, pak můžete uplatnit nárok na odpočet NEJPOZDĚJI po uplynutí 3 let od konce období, ve kterém mohl být uplatněn nejdříve - viz § 73/12 ZDPH. Nemusíte kvůli tomu podávat dodatečné přiznání, pozdějším uplatněním odpočtu šidíte jenom sebe, nikoliv stát.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB