Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-16 14:47:15

luciferka
Člen/ka

DzPFO uplatnění manželky

Dobrý den,

chtěla bych požádat jen o ujasnění nebo spíše, zda-li jsem dobře pochopila zákon DZP.

Je-li manželský pár s dvěma studujícími dětmi, kde otec má příjmy dle § 6 DZP a platí si stavební spoření, soukromé životní pojištění a uplatňuje obě děti. Matka je v plném invalidním důchodu (za rok 2008 činnil celkem 105 600 Kč) a zároveň je držitelkou průkazu ZTP, přičemž další příjmy nemá. Dále si také platí stavební spoření a soukromé živnotní pojištění.

Matka - daňové přiznání nepodává, je zde osvobození podle § 4 odst. 1 písm. h) DZP. Vzhledem k tomu, že nemá další příjmy dle § 6 až § 10, nemůže si uplatnit nezdanitelné částky dle § 15 a slevy na dani dle § 35 ba.

Otec - do výpočtu daně a uplatnění slevy na děti tomu rozumím, jen jsem se zasekla u uplatnění slevy dle § 35ba odst. 1 písm. b)...... Vzhledem k tomu, že manželka pobírá invalidní důchod (který je brán jako příjem), přičemž jeho částka je vyšší než 68 000 dle zákona, nemá otec nárok na uplatnění manželky.

Pokud jsem dobře porozumněla zákonu, tak je novelizace ZDP pro tento manželský pár nevýhodná oproti předešlému společnému zdanění manželů. Nebo jsem se při výpočtu dopustila nějaké chyby?

Předem děkuji za odpovědi.

S pozdravem L.

Offline

 

#2 2009-02-17 00:22:59

Zdena
Moderátorka

Re: DzPFO uplatnění manželky

Ano, je to tak, jak píšete.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB