Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-11 07:51:21

vlador
Host

zdanění prodeje auta

Jsem OSVČ, plátce DPH.
V září 2006 jsem zakoupil automobil ( Fabia, kategorie N1 ), u kterého jsem si odečetl DPH.
V prosinci 2008 jsem tento automobil prodal a odvedl jsem DPH z tohoto prodeje.
V r.2006 i v r.2007 jsem pro odečet ze základu daně použil 50 % ze zdanitelných příjmů.
Odpisy jsem vedl pouze na kartě.
Jak je třeba započítat cenu za prodej auta bez DPH. Jedná se o zdanitelný příjem za rok 2008?
Dále mi byly v lednu 2009 vráceny části uhrazených pojistek ( povinné ručení a havarijní ).
Jedná se v tomto případě o příjem zdanitelný, nebo nezdanitelný ?

 

#2 2009-02-13 13:11:03

Zdena
Moderátorka

Re: zdanění prodeje auta

Pro účely daně z přidané hodnoty byl automobil součástí vašeho obchodního majetku - viz § 4/3/c) zákona o dani z přidané hodnoty. Uplatnil jste si odpočet na vstupu, takže jste byl povinen odvést daň i na výstupu (při prodeji auta).

Daň z příjmů vidím následovně: v roce 2006, kdy jste kupoval auto, jste uplatňoval výdaje procentem z příjmů, takže jste pro účely daně z příjmů neměl žádný obchodní majetek - viz § 4/4 ZDP, do kterého byste mohl vozidlo zařadit. Proto je i příjem z prodeje auta v roce 2008 příjmem osvobozeným od daně podle § 4/1/c) ZDP.Havarijní pojištění a povinné ručení jste si hradil jako soukromá osoba, nebyly součástí vašich výdajů, takže ani vrácené přeplatky pojistného nejsou součástí vašich zdanitelných příjmů.

Co na to ostatní?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB