Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Úprava odpočtu DPH

#1 2019-04-07 19:26:31

jola
Člen/ka

Úprava odpočtu DPH

Dobrý den paní Zdeno, prosím o radu. OSVČ v 5.2015 vydražil nemovitost bez odpočtu DPH. V tom samém roce budovu opravoval vzniklé tech.zhodnocení se připočetlo k PC budovy. Z technického zhodnocení byl uplatněn 100% odpočet DPH. Nemovitost používá k ekonomické činnosti. Teď se rozhodl, protože už je v důchodu,že nemovitost daruje synovi. Musí udělat úpravu odpočtu DPH z technického zhodnocení, protože nesplnil podmínku  10 let. Prosím o kontrolu výpočtu. Uplatněná daň z tech.zhodnocení byla 30.103,-Kč. Výpočet: 30.103x/0%-100%/x/10-4/:10=-18.062,-.
Tuto částku dodaním v DP za 1.čtvrtletí 2019. A ještě jednu otázku mám paní Zdeno, kam tuto částku v DP zapíšu?
Já bych zapsala na ř.40  mínusem.
Moc děkuji za odpověď.

                                                                                               Jarmila.

Offline

 

#2 2019-04-08 17:21:38

Zdena
Moderátorka

Re: Úprava odpočtu DPH

Dobrý den, paní Jarmilo. Částka úpravy odpočtu mi vyšla stejně, jako Vám. Zapsala bych do řádku 60 přiznání.

Offline

 

#3 2019-04-08 19:35:18

jola
Člen/ka

Re: Úprava odpočtu DPH

Dobrý den, paní Zdeno moc děkuji, že jste si našla čas na můj příspěvek. Takže zapíšu do řádku 60 částku mínusem.
A nevadí,že při pořízení majetku nebyl uplatněn odpočet.
Hezký večer.                                                                                      Jarmila.

Offline

 

#4 2019-04-08 21:15:58

Zdena
Moderátorka

Re: Úprava odpočtu DPH

Ano, zapsala bych mínusem do řádku 60. Dodaňuje pouze technické zhodnocení, ze kterého si uplatnil nárok na odpočet. Od r. 2009 je pro účely DPH považováno technické zhodnocení za samostatný majetek.
Ještě jsem nedomyslela jednu věc. Doufám, že nemovitost byla zkolaudovaná, případně rekolaudovaná před více než 5 lety.

Offline

 

#5 2019-04-09 10:40:50

jola
Člen/ka

Re: Úprava odpočtu DPH

Budova byla zkolaudována před více jak pěti lety, jedná se o starší budovu. Podnikatel po vydražení nemovitosti v tom roce 2015 si zažádal na MěÚ odbor výstavby o povolení, že bude nemovitost využívat jako autoservis. Nemovitost byla zkolaudována jako autoservis, ale podklady na MěÚ nebyly dohledány.  Povolení bylo uděleno na základě pasportu stavby. Paní Zdeno můžete mi ještě vysvětlit co by znamenalo,kdyby budova  nebyla zkolaudována. Takový případ dělám poprvé. Moc vám děkuji za trpělivost.

Offline

 

#6 2019-04-09 13:28:47

Zdena
Moderátorka

Re: Úprava odpočtu DPH

Kdyby uplynulo méně než 5 let od kolaudace (u budov pořízených tuším do r. 2012 postačily k osvobození 3 roky od kolaudace), tak by darováním uskutečnil zdanitelné plnění, které není osvobozené od daně (§ 56 ZDPH). Měl by tedy odvést z technického zhodnocení daň, odvádí se na základě dokladu o použití. Základem daně je cena obvyklá, nevím, jak by ji stanovil. Pak už by nedělal úpravu odpočtu.

Offline

 

#7 2019-04-09 13:33:48

jola
Člen/ka

Re: Úprava odpočtu DPH

Děkuji za vysvětlení. Hezký slunečný den.                                    Jarmila

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Úprava odpočtu DPH

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson