Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Datum uskutečnění plnění

#1 2013-06-07 08:43:03

zabiocko
Člen/ka

Datum uskutečnění plnění

Dobrý den,

požádám zkušenější o radu jak správně postupovat. (FO ŽL zaměstnavatel- plátce čtvrtletní)

Jednomu odběrateli vystavuji s 30denní splatností dle dohody jak mám nastavit správně "datum uskutečnění plnění"?


PŘ. 3.5.2013 vystavena FA, splastnost 3.6.2013, uskutečnění plnění? 3.5.2013 (3.6.2013)?,

správně by mělo být až uhradí to jest 3.6.2013, nicméně pokud dobře chápu je lepší nechat tam 3.5.2013, stím že v programu na evidenci uvedu datum uskutečnění plnění až při zápisu dle bank. výpisu?

Děkuji za radu.

Ž.

Offline

 

#2 2013-06-07 18:06:34

Marie66
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Pokud uskutečníte pro odběratele zdanitelné plnění, jste povinni do 15 dnů vystavit řádný daňový doklad - fakturu. Klidně můžete mít s někým dohodnutou splatnost 10 dní, s jiným 21 dní... a s někým třeba 30 nebo 45 nebo 60...
K Vašemu příkladu: Práci nebo službu jste provedli 3.5., tak fakturu vystavíte nejpozději 18.5., splatnost bude 30 dnů od data vystavení (tedy nejpozději 17.6.) a DUZP 3.5.
Pozn. Představte si takovou situaci, že Vám odběratel nezaplatí po 30 dnech, bude v prodlení třeba půl roku, zdanitelné plnění je opravdu 3.5., ale do daňové evidence pro účely DPFO přijem vstupuje skutečně až dnem zaplacení.

Offline

 

#3 2013-06-07 19:27:24

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Doplním paní Marii. Splatnost nemá s uskutečněním zdanitelného plnění nic společného. Není vždy jednoduché stanovit DUZP, najdete v v § 21 až 25 zákona o DPH. Pokud poskytujete služby, tak DUZP je den poskytnutí služby. Můžete ale vystavit DD ještě před poskytnutím služby, v tom případě nastane DUZP dnem vystavení DD.

Offline

 

#4 2013-06-09 17:29:20

zabiocko
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Děkuji upřesním. Vždy bude platba po 30dnech od vystavení FA. FA se bude vystavovat jakmile výrobky expeduje dopravce tzn. datum uskutečnění z.p. bude tímto dnem. (v příkladu 3.5. je chyba má tam být 3.6.!) Popletla jsem to s DPFO, jednalo se mi skutečně o dph, které nebude např. v 2.kvartálu výstupu, ale až bude skutečná úhrada FA odběratelem jak píše paní Marie66. tzn. 3.7.! Tzn. 3kvartál, jedná se mi o tuto problematiku. Je to O.K.? Díky.

Offline

 

#5 2013-06-09 17:51:59

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Splatnost a datum úhrady nemá s DPH nic společného.
Jestliže 3.6.2013 dodáte zboží, tak je DUZP 3.6.2013 a daň na výstupu bude v 2. kvartálu.

Offline

 

#6 2013-06-09 22:25:40

zabiocko
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Toto jsem se domnívala, že se týká pouze s.r.o. nikoliv FO podnik.. DPH
se platí již z neuhrazené FA? Dá se to nějak řešit? Přece ještě podnikatel nedostal zaplaceno za tyto výrobky a má zaplatit-odvést DPH?

Editoval zabiocko (2013-06-09 22:27:05)

Offline

 

#7 2013-06-10 00:15:47

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Zákon o DPH nečiní mezi plátci rozdíly. Ten, kdo uskutečnil zdanitelné plnění, je povinen přiznat a odvést DPH bez ohledu na to, zda dostal zaplaceno. Dá se to řešit opravou výše daně u pohledávek za dlužníky v insolvenčním řízení podle § 44 ZDPH. 
Ještě loni si mohla osoba, která nevedla účetnictví, pomoci přijetím zálohy, ze které nemusela odvádět daň. Od letošního roku už ale všichni plátci odvádějí DPH i z přijatých záloh.

Offline

 

#8 2013-06-10 08:26:02

zabiocko
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Děkuji za vysvětlení. Nicméně paní Zdeno, co to vyřešit posunutím uskutečněním plnění jak jsem psala? tzn. dám tam datum až za 30dní dopředu a dostanu se až do patřičného čtvrtletí. Může být?

Offline

 

#9 2013-06-10 16:50:10

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Jestliže se uskutečnilo zdanitelné plnění (dodání zboží), tak si nemůžete jen tak posunout DUZP.
Předpokládám, že se jedná o obchodní vztah podle obchodního zákoníku a zboží prodáváte na základě kupní smlouvy. Který den získá kupující právo nakládat se zbožím jako vlastník?

Offline

 

#10 2013-06-10 16:59:04

zabiocko
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Přesně tak je to firma -- firma (obchodní zákoník), sml. je v jednání, nicméně vztah již začal. Kupující zboží naskladadní, nicméně využito bude během roku. Takže jedinná možnost jak to udělat je uvést ve sml, resp. posunout právo nákladat se zbožím? I když je těžko reálné, že by na to odběratel přistoupil. Jde mi o to jak to samozřejmě legálně vyřešit. Děkuji.

Offline

 

#11 2013-06-10 23:03:14

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Jestliže zboží naskladnil, tak už je převzal, může s ním tedy nakládat jako vlastník. Jediné, co mě napadá, je sjednat ve smlouvě výhradu vlastnictví. Jednak je to těžko reálné, jednak se obávám, že u DPH by to stejně nebylo nic platné. Tam ani nemusí dojít ke změně vlastnictví, stačí, že zboží převzal. Možná můžete posunout DUZP o pár dnů v případě, že dodáváte zboží s delší přepravou, dnem uskutečnění zdanitelného plnění je den předání zboží přepravcem.

Offline

 

#12 2015-03-07 11:02:42

zabiocko
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Dobrý den, stále platí tento výklad nebo došlo k nějaké změně? Děkuji Z.

"Pokud uskutečníte pro odběratele zdanitelné plnění, jste povinni do 15 dnů vystavit řádný daňový doklad - fakturu".

Někdy se může stát, že z důvodů navýšení fakturace a složitosti fakturace jednotlivých položek přetáhnu o pár dnů..

Editoval zabiocko (2015-03-07 11:16:58)

Offline

 

#13 2015-03-07 15:28:49

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Povinnost vystavit daňový doklad do 15 dnů od zákonem stanoveného data najdete v § 28 ZDPH. Někdy se zkrátka stane, že dodavatel vystaví daňový doklad později. Když se to nestane pravidlem a nebude to vadit odběrateli, tak Vás za to nikdo určitě nezastřelí.

Offline

 

#14 2015-04-08 09:05:08

mamulka
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to s odečtem DPH při nákupu kartou kdy na se koupí materiál 30.03 a na výpise s banky se objeví platba až ve čtvrtém měsíci a na paragonu je datum 30.03. Děkuji

Offline

 

#15 2015-04-08 22:56:24

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Co je daňovým dokladem - paragon, nebo výpis z banky?

Offline

 

#16 2017-07-14 16:48:48

Marko78
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Paní Zdeno, moc prosím o radu. Myslíte, že je v pořádku situace: Subjekt A zprostředkovává zakázku mezi subjektem B a C. za toto mu náleží provize. Na tuto provizi mu vzniká nárok až po té, co dojde k dokončení obchodu mezi B a C, což je někdy třeba i půl roku po té, co subjekt C vystaví objednávku. Je v pořádku uvádět jako DUZP až den nároku na provizi? co je v tomto případě považováno za den poskytnutí služby? neumím si představit, že by to měl být den, kdy dojde ke zprostředkování, protože ani není jisté, že potom k tomu plnění dojde.
a ještě jeden s tím související dotaz - výnosy? do kterého období, kdy proběhlo vykonávání zprostř. služby nebo až když vznikl skutečný nárok na provizi a došlo k fakturaci. Moc Vám děkuji a přeji krásné léto :-)

Offline

 

#17 2017-07-16 18:18:02

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Dobrý den, paní Marko. Pokud podle smlouvy vznikne právní nárok na provizi až po dokončení obchodu mezi subjekty B a C, tak je podle mého názoru v pořádku, že uvádíte jako DUZP až den nároku na provizi. O výnosech bych také účtovala až v období, kdy na ně vznikl právní nárok.

K uzavření obchodu mezi B a C vůbec nemusí dojít, pak by logicky nemohlo dojít ke zdanitelnému plnění, ani k výnosu.   

Hodně letní pohody i Vám.

Offline

 

#18 2017-07-17 09:13:30

Marko78
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Dobrý den paní Zdeno, moc Vám děkuji za odpověď. prosím Vás nemáte k dispozici k tomuto tématu nějaké judikáty nebo stanoviska. ty provize jsou, alespoň pro mne takové sporné, nejlogičtější mi přijde tak, jak jste mi to potvrdila, ale přeci jen jsou názory, že by se na konci roku měla tvořit dohadná položka, jelikož služby byly poskytnuty již v uplynulém roce. moc vám děkuji za ochotu.

Offline

 

#19 2017-07-17 22:02:26

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

Dobrý večer, judikáty ani stanoviska nemám. Zkuste pročíst diskusi zde: http://business.center.cz/business/disk … id=1505427

Offline

 

#20 2017-07-17 22:27:41

Zdena
Moderátorka

Re: Datum uskutečnění plnění

V diskusi zmiňují rozhodnutí NSS 1 Afs 101/2008 - 143
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON … vedeno.pdf

Vybírám namátkou:

"Účtování formou dohadné položky je možné jen při známém titulu plnění a jeho neznámé přesné výši. V daném případě však sám titul byl znám až po skončení vyšetřování."

"Základní zásady účtování obsažené v §§ 3, 7, 19 a 25 zákona o účetnictví vylučují, aby bylo účtováno o výnosu, u něhož není jisté, zda bude dosažen - jinak by došlo k nadhodnocení výsledku hospodaření. Zejména ust. § 25 odst. 2 zákona o účetnictví vylučuje zohlednění zisků, u nichž jsou pochyby o jejich dosažení."

"Krajský soud také nesprávně posoudil Opatření MF č. j. 281/89 759/2001, a to zejména jeho ustanovení o dohadných účtech aktivních. Dohadnou položku aktivní lze použít v okamžiku, kdy ještě pojistné plnění nebylo poskytnuto a není známa konečná výše plnění.
Nelze ji však použít v případě, kdy není znám ani titul pohledávky a zda vůbec bude plnění poskytnuto."

Vám také není znám titul pohledávky. Nevíte, zda vůbec dojde k dokončení obchodu mezi B a C.

Offline

 

#21 2017-07-18 12:09:40

Marko78
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Super, moc jste mi pomohla. opět mockrát děkuji za Váš čas a především za Vaši ochotu poradit. :-)

Offline

 

#22 2017-10-07 11:40:35

Catalina
Člen/ka

Re: Datum uskutečnění plnění

Mám dotaz, pracovali jsem pro jistou firmu v srpnu, září a 1 den v říjnu (doprava), tzn. že DUZP je až v říjnu a obě strany chtějí vystavit jednu fakturu. Jedná se o vyšší částku, nevadí to? Jde mi o to, že do DPH se to promítne až ve 4.q. Děkuji.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Datum uskutečnění plnění

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson