Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » nárok na odpočet v poměrné výši

#1 2016-07-24 18:15:26

Marko78
Člen/ka

nárok na odpočet v poměrné výši

Dobrý den,  prosím o radu ohledně krácení odpočtu z důvodu využívání vozidla i pro soukromé účely. Plátce DPH, výdaje uplatňuje paušálem. v roce 2010 koupil os. auto, uplatnil odpočet DPh na vstupu. vede knihu jízd, ve které vykazuje sl.i soukr.km. na dph uplatńuje výdaje za PHM i za opravy vozu. úprava odpočtu probíhá následovně - dle poměru soukr.a sl.km se krátí odpočet za phm i opravy vozu, ale dále se krátí podíl z PC vozu. Můj dotaz, jak dlouho se musí krátit dph z PC vozu - už je odepsaný? moc děkuji za případné rady.

Offline

 

#2 2016-07-25 11:14:53

Zdena
Moderátorka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Lhůta pro úpravu odpočtu DPH z PC vozu činí 5 let a začíná běžet v roce, kdy byl majetek pořízen (§ 78 ZDPH).
V dalších letech (ve Vašem případě od roku 2015) už se žádné úpravy neprovádějí.

Offline

 

#3 2016-07-25 14:01:14

Marko78
Člen/ka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Paní Zdeno, moc děkuji.

Offline

 

#4 2017-04-12 07:50:26

Marko78
Člen/ka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Dobrý den paní Zdeno, prosím Vás, když výše zmíněný "paušalista", plátce DPH toto auto prodá, existuje nějaká možnost krátit DPH na výstupu, když krátil DPH na vstupu z důvodu použití i pro soukr. účely? Děkuji za případnou odpověď.

Offline

 

#5 2017-04-12 22:31:04

Zdena
Moderátorka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Dobrý večer. Nevím, zda existuje možnost krátit DPH na výstupu. Já bych bez keců odvedla DPH v plné výši a dál nic neřešila:-)

Ještě přemýšlím nad řešením odpočtu z PC auta pořízeného v období od 1. 4. 2009 do 31. 3. 2011. Podle tehdy platného zákona o DPH měl 2 možnosti:
a) při pořízení auta uplatnit plný nárok na odpočet a při soukromém využívání odvádět daň (dokladem o použití)
b) při pořízení auta uplatnit poměrný nárok na odpočet a dál nic neřešit. Zákon neobsahoval žádný korekční mechanismus, na základě kterého by mohl vyrovnat původně uplatněný odpočet, který se v průběhu času mohl ukázat jako mylný.

U vozidel pořízených do 31.3.2011 se mělo postupovat podle původní zákonné úpravy, takže by zřejmě neměl krátit podíl z PC vozu, jak bylo uvedeno výše. Snížení daně na výstupu při prodeji auta, u kterého byl uplatněn odpočet v poměrné výši, zákon neřešil.   

Zkuste pročíst na této stránce:
http://www.i-poradce.cz/SubPages/Emailo … p;rok=2012
odstavec:
Problematická situace vzniká ..

Offline

 

#6 2017-04-13 07:42:44

Marko78
Člen/ka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Moc děkuji. Já bych DPH také odvedla, a navíc by to byla jen malá částka, kterou by nezdaňoval. Co se týká toho krácení na vstupu, špatně jsem to popsala. Bylo to celou dobu děláno způsobem ad a), a můj dotaz tehdy spočíval právě v tom, jak dlouho od nákupu vozu musí tyto doklady o použití vystavovat.

Offline

 

#7 2017-04-13 19:17:18

Zdena
Moderátorka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Zdaňování dočasného využití obchodního majetku pro účely nesouvisející s ekonomickou činností (fiktivní poskytnutí služby) nebylo časově omezeno, takže by měl stále vystavovat doklady o použití. Omlouvám se za předchozí chybnou odpověď, pětiletá lhůta pro úpravu odpočtu z PC vozidla se na tento případ nevztahuje.

Offline

 

#8 2017-04-13 23:55:49

Marko78
Člen/ka

Re: nárok na odpočet v poměrné výši

Pani Zdeno dekuji.moje chyba, ...

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » nárok na odpočet v poměrné výši

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson