Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Podnikání na živn. list při zaměstnání na HPP vs. soc. a zdrav. poj.

#1 2008-12-05 19:14:37

Ivo
Host

Podnikání na živn. list při zaměstnání na HPP vs. soc. a zdrav. poj.

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat hlavně na odvody sociálního a zdravotního pojištění. Už jsem se zde dočetl, že kdyby se tato činnost brala jako činnost vedlejší (podmínky jsou mi známy) a výše zisku nepřesáhla předepsané hranice nemusel bych platit žádné měsíční zálohy na sociální pojištění. Mám tomu rozumět že prvním rokem začátku podnikání bych určitě neplatil žádné zálohy zas soc. poj. a sociální poj. bych doplatil celé až na konci roku, když vlastně ještě není známo zda překročím měsíční max. zisk cca 4600,-? To stejné mě zajímá u zdravotního poj., zda nebudu muset platit vůbec, protože ho platím už z HPP nebo jsou povinné alespoň minimální měsíční zálohy nebo je to obdobné jako u soc.poj. Prostě jak mám vědět prvním rokem podnikání zda budu platit zálohy za soc. či zdrav. poj. v plné výši  jako při hlavní činnosti nebo žádné (tz. až na konci roku jako při vedlejší činnosti). Nechtěl bych platit plné zálohy jako při činnosti hlavní, když ještě ani nevím zda přesáhnu nebo nepřesáhnu max. hranici ročního zisku, podle kterého se rozhoduje zda jde o činnost vedlejší nebo už hlavní. Je mi jasné že druhým rokem podnikání už bude zřejmé zda budu zařazen do činnosti hlavní nebo vedlejší a z toho vyplývající podmínky dle výše ročního zisku. Na závěr bych se ještě chtěl zeptat na daňovou evidenci..Nebudu plátcem dph, nebudu mít žádné výdaje, výdaje bych uplatňoval pouze paušální, což je dle mých informací 50% z příjmů, je tato informace o pauš. výdajích správná? Doufám že mým "popleteným" dotazům porozumíte, děkuji za odpověď.

 

#2 2008-12-07 21:33:59

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání na živn. list při zaměstnání na HPP vs. soc. a zdrav. poj.

Pokud v prvním roce podnikání splňujete podmínky pro vedlejší činnost (pro OSSZ jste zaměstnanec s dostatečným příjmem,  pro ZP stačí skutečnost, že jste zaměstnán), pak nemusíte povinně platit žádné zálohy. Své povinnosti vůči OSSZ a ZP zjistíte a vyúčtujete až po skončení roku, většinou na základě daňového přiznání.

Sociální pojištění:
pokud jste za příslušný rok vydělal v zaměstnání alespoň 96 tis. Kč, pak bylo vaše podnikání vedlejší činností. Zda z této vedlejší činnosti budete platit pojistné, to záleží na rozdílu příjmů a výdajů. Buď jste překročil max. zisk a vznikla vám povinnost zaplatit pojistné (14,8% zisku), nebo jste zůstal pod hranicí povinné účasti a nebudete nic doplácet. Pokud vám za první rok podnikání vznikne povinnost zaplatit pojistné, pak příští rok - až od měsíce, ve kterém podáváte přehled o příjmech a výdajích - platíte zálohy na pojistné jako OSVČ vedlejší. Pokud tato povinnost nevznikne (rozdíl příjmů a výdajů bude nižší, než stanovená hranice povinné účasti), tak samozřejmě neplatíte pojistné, ani zálohy, neměl byste je z čeho vypočítat.

Zdravotní pojištění:
OSVČ, které jsou zároveň zaměstnané, neplatí zálohy. Pouze jednou za rok podají přehled o příjmech a výdajích za předcházející rok, ve kterém vypočítají svojí povinnost vůči zdravotní pojišťovně a jednorázově uhradí pojistné.

Paušální výdaje: 60% u řemeslných živností, 50% u živností volných a vázaných, 40% u příjmů z podnikání, které není živností (např. lékaři, advokáti, umělci, pojišťovací zprostředkovatelé)

Offline

 
  • Index
  •  » Podnikání
  •  » Podnikání na živn. list při zaměstnání na HPP vs. soc. a zdrav. poj.

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB