Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Motivace k nákupu na IČO

#1 2016-02-11 11:07:53

Paši
Člen/ka

Motivace k nákupu na IČO

Dobrý den,

jsem čerstvě živnostník, takže se budu ptát blbě, ale - co mě jako živnostníka (neplátce) motivuje k nákupu zboží na ičo?

Potřebuji nakoupit vybavení (převážně elektronika) a jakožto neplátce DPH tudíž neřeším cenu zboží s nebo bez DPH (jako neplátce nemám nárok na odpočet), platím cenu s DPH a nijak si později DPH neodečtu. Daňovou povinnost ohledně daně z příjmů budu (pravděpodobně alespoň první rok) řešit paušálními výdaji procentem ze zisku, tím pádem taky úplně moc neřeším, jaké reálné odečitatelné výdaje mám (60% ze zisku nedosáhnu ani náhodou). Co mě tedy motivuje k tomu, abych vybavení kupoval na IČO jakožto fyzická osoba a ne "na sebe", jakožto běžný spotřebitel? Cena je stejná (nemám jako neplátce nárok na odpočet DPH), do případných nákladů pro výpočet DPFO můžu dát fakturu i bez IČ, ale při nákupu jakožto spotřebitel mám ze zákona mnohem větší práva na ochranu, než při nákupu jakožto OSVČ (12/24 měsíců záruka, vrácení zboží ve 14 denní lhůtě zakoupené přes interet, 30 denní zákonná lhůta na vyřízení reklamace,...).

A otázka jen lehce offtopic - lze nějakým způsobem, jakožto neplátce, nakoupit bez DPH? Ne, že?

Díky za odpovědi!

Offline

 

#2 2016-03-18 18:53:02

Zdena
Moderátorka

Re: Motivace k nákupu na IČO

Vybavení můžete kupovat jako běžný spotřebitel. Je to vhodnější i z hlediska případných reklamací. Pokud byste vedl daňovou evidenci, tak můžete koupené vybavení vložit do obchodního majetku, není tam podmínka, že byste jej musel koupit na IČO. Kdybyste se stal plátcem DPH, tak si při registraci budete moci uplatnit nárok na odpočet obchodního majetku, který jste pořídil 12 měsíců před datem registrace.
Jako neplátce nemůžete nakoupit bez DPH.

Offline

 

#3 2016-03-20 09:03:50

janavk
Administrátorka

Re: Motivace k nákupu na IČO

Nárok na odpočet DPH podrobně viz http://www.jakpodnikat.cz/narok-na-odpocet-dph.php

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Motivace k nákupu na IČO

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB