Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Mandatní smlouva a DPH

#1 2015-04-12 18:15:25

JB59
Člen/ka

Mandatní smlouva a DPH

Dobrý den. Potřebuji poradit. Jsem OSVČ, plátce DPH. Mám trafiku, vedlejší obchod skončil a přemluvili mě, ať po nich převezmu sběrnu opravny obuvi. Firma se mnou uzavřela mandatní smlouvu, kde je uvedeno, že mi bude vyplácena odměna v % rabatu, který je zahrnut v ceně za opravenou obuv a proplacení odměny bude provedeno hotově na začátku následujícího měsíce. Na rozdíl ode mě oni nejsou plátci DPH. Funguje to tak, že lidé si přinesou boty, oni jednou týdně tyto odvezou a přivezou opravené a já od lidí vyberu peníze za opravu. Všechny doklady, které používám, jsou té firmy. Teď skončil první měsíc a oni mi přinesli fakturu, na které je uvedena sečtená částka za všechny opravy v daném měsíci, pod tím odečtena provize a výslednou částku jsem jim odevzdala. Faktruru jsem si prohlédla až dodatečně a je jasné, že ji nemohu dát do účetnictví, protože k ní nemám žádný příjem. Chápu to správně, že mým příjmem je jen provize, takže bych já měla jim vystavit doklad na provizi? A protože jsem plátce DPH, měl by ten doklad být také s DPH, i když oni nejsou? Děkuji za rychlou odpověď, abych vše mohla dát do pořádku a vrátit jim jejich fakturu zpět.

Offline

 

#2 2015-04-12 20:11:21

Zdena
Moderátorka

Re: Mandatní smlouva a DPH

Peníze, vybrané za opravy bych evidovala jako nedaňové příjmy. Částku, kterou odevzdáte opravně, bych evidovala jako nedaňový výdaj. Na přijatou provizi bych vystavila daňový doklad. DPH bych spočítala "shora", tj. přijatá provize * koeficient 0,1736. Fakturu jim nemusíte vracet.

Offline

 

#3 2015-04-12 21:56:25

JB59
Člen/ka

Re: Mandatní smlouva a DPH

Zdeni, děkuji za rychlou odpověď. Ještě dotaz. I když peníze od zákazníků zapíšu jako nedaňový příjem, nemusím z něho odvést DPH?

Offline

 

#4 2015-04-12 21:59:48

JB59
Člen/ka

Re: Mandatní smlouva a DPH

A ještě něco. Má provize je součástí peněz, které vyberu od zákazníků. Jestliže celou částku dám jako nedaňový příjem a to, co odevzdám, dám jako nedaňový výdej, rozdíl je má provize. Jestliže na tu částku vystavím daňový doklad, nebudu mít tu samou částku zapsánu dvakrát?

Offline

 

#5 2015-04-12 23:44:36

Zdena
Moderátorka

Re: Mandatní smlouva a DPH

Z peněz, které vybíráte od zákazníků, nemusíte odvádět DPH. Vybíráte je jménem jiné osoby.

Nemůžete zapsat daňový doklad jako příjem bez pohybu finančních prostředků? Tím se dostane do daně z příjmů i do DPH a bude sedět pokladna.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Mandatní smlouva a DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB