Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-02-28 21:47:49

ostrezy
Člen/ka

Pětounká péče a roční vyúčtování

Dobrý večer Zdeni,

kamarádka má v péči syna sestry od února 2014. Od ledna do června byla na rizikovce a pak na mateřské.
Vše se započítává do příjmu, je to tak?

Má vyúčtování za pěstounskou péči a zbylé potvrzení ohledně marodního a mateřské ještě vyřídí. Zajímá mě zda si v ročním zdanění může uplatnit slevu na poplatníka (12.měs.) a slevu na dítě v pěstounské péči (11.měs.)?

Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2015-03-01 00:02:05

Zdena
Moderátorka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

Nemocenské dávky a peněžitá pomoc v mateřství jsou osvobozené od daně a nezapočítávají se do příjmů. Kamarádka si může uplatnit celou slevu na poplatníka (ta se nikdy nekrátí) a daňové zvýhodnění na dítě v pěstounské péči (11 měsíců).

Offline

 

#3 2015-03-01 08:15:56

ostrezy
Člen/ka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

dobré ráno, moc děkuji za rychlo odpověď

Ještě se tedy zeptám, znamená to, že kamarádce do daní stačí papír ohledně pěstounky? Nic jiného dokládat nemusí? (marodní a mateřskou)

Offline

 

#4 2015-03-01 12:25:04

Zdena
Moderátorka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

Do daní stačí potvrzení z ÚP o odměně pěstouna (nevím, jak se potvrzení nazývá). Odměna je považována za příjem ze závislé činnosti.

Offline

 

#5 2015-03-01 17:19:53

JANAA
Člen/ka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

Paní Zdeno, měla jsem za to, že PPM se do příjmů počítá, a RD ne, výše uvádíte, že PPM je osvobozená od daně, je to něco nového, nebo roky žiji v omylu?

Offline

 

#6 2015-03-01 17:53:33

Zdena
Moderátorka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

PPM je podle mého názoru dávkou nemocenského pojištění, takže je osvobozena od daně.

(PPM se počítá do vlastních příjmů manželky při posuzování, zda manžel může uplatnit slevu na vyživovanou manželku).

Offline

 

#7 2015-03-01 17:58:49

JANAA
Člen/ka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

Už mám jasno, do příjmů pro posuzování manžela, vlastně jsem nikdy neměla ženu na PPM s příjmy... díky za  objasnění, pěkný nedělní večer...

Offline

 

#8 2015-03-01 18:08:02

Zdena
Moderátorka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

V první chvíli ve mně hrklo, že jsem napsala nějakou blbost, nebylo by to poprvé:-)
Hezký zbytek víkendu i Vám.

Offline

 

#9 2015-03-02 13:07:38

JANAA
Člen/ka

Re: Pětounká péče a roční vyúčtování

Paní Zdeno, Vy píšete vždy správné odpovědi, to já se zasekla, nerada Vás lekám...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB