Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-02-06 15:31:50

Radmila
Člen/ka

pohledávka a účtování

Dobrý den Zdeni,
vedu daňovou evidenci. Paní převzala ode mne zboží, ale nezaplatila fakturu koncem roku 2011. Vím, že se peněz už nedočkám, paní zkrachovala a nevím jak nadále účtovat a danit tuto
pohledávku. Zatím jsem vždy přepsala do následujícího roku jako pohledávku a nedanila, protože je to ale už 3 roky, tak nevím jestli mohu dále
psát jako pohledávku i pro rok 2014 a nadále nedanit. Můžete mi prosím poradit? Chtěla bych to mít už uzavřené, abych nemusela na to stále myslet. Jak tedy postupovat a účtovat a zaznamenat do danového přiznání FO za rok 2014?

Moc děkuji
Radmila.

Offline

 

#2 2015-02-06 20:29:39

Zdena
Moderátorka

Re: pohledávka a účtování

Dobrý večer, Radmilo. Pohledávku můžete dále psát pro rok 2014 i pro další roky, dokud neukončíte, nebo dlouhodobě nepřerušíte podnikání, nebo dokud nezměníte způsob uplatňování výdajů. Jednoho krásného dne ji ale stejně budete muset zdanit.

Až se Vám to bude hodit, například v roce, kdy budete mít nízké příjmy, tak můžete pohledávku vyřadit z obchodního majetku. Při vyřazení zvýšíte základ daně v tabulce E daňového přiznání buď o výdaje, které přímo souvisely s touto pohledávkou (pokud jste schopna je zjistit a prokázat), nebo (raději) o celou výši pohledávky.

Offline

 

#3 2015-02-07 15:26:34

Radmila
Člen/ka

Re: pohledávka a účtování

Dobrý den Zdeni,
moc děkuji za odpověd. Chtěla bych tedy pohledávku(7205Kč) vyřadit z obchodního majetku . Podnikání mám jako vedlejší pracovní poměr a loni jsem neměla žádné příjmy pouze výdaje(614kč) za výpisy z účtu, takže by se mi hodila ta pohledávka vyúčtovat. Chci se tedy zeptat, jak vyplnit formulář DP.

1)příloha 1/ 101: přijmy 0
                  102:výdaje 614Kč
                  104:-614Kč
                  105: 7205Kč
                  113:6591Kč

2)tabulka E v příloze 1(zvyšující výsledek): 7205Kč

Mám to takhle správně a nebo je to špatně?
Moc děkuji
Radmila

Offline

 

#4 2015-02-07 17:50:49

Zdena
Moderátorka

Re: pohledávka a účtování

Dobrý den, Radmilo, máte to správně:-)

Offline

 

#5 2015-02-08 13:13:40

Radmila
Člen/ka

Re: pohledávka a účtování

Dobrý den Zdeni,
moc děkuji za odpověd.

Mám ještě jeden dotaz ohled tab. 2(udaje o dětech žijících ve společné domácnosti).
Do tabulky jsem zapsala obě děti a zapsala 12 měsíců, že uplatnuji slevu(manžel slevu neuplatnuje).
Jenomže jsem byla v roce 2014  nemocná ( pracovní neschopnost 4 měsíce). Má to s tím nějakou souvislost
a musím upravit počet měsíců z 12 na 8 a nebo to s tím vůbec nesouvisí a nechám 12měsíců?

Jde o to, že jsem 4 měsíce pobírala nemocenskou a tedy neměla žádný výdělek od zaměstnavatele, takže bych tu slevu vlastně nemohla uplatnit.

Moc Vám děkuji ještě jednou za odpověd.
Radmila

Offline

 

#6 2015-02-08 13:50:35

Zdena
Moderátorka

Re: pohledávka a účtování

Dobrý den, Radmilo. Do tabulky zapište u obou dětí 12 měsíců. Pracovní neschopnost nehraje roli - děti jste živila i v době nemoci.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB