Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-05-16 12:38:12

PavelC
Člen/ka

Spárování konkrétního příjmu s výdajem

Dobrý den,

mám živnostenské oprávnění, neplátce DPH a vedu DE.

Přeprodávám známky a staré hračky (nakupuji od soukromých osob z internetových bazarů nebo osobně z pozůstalostí). Chci se zeptat:

1) Musí být v DE možné spárovat konkrétní příjem s výdajem? Zatímco při prodeji se jedná o konkrétní věci, které lze přesně popsat - např. "kolekce 20 Maďarských známek se sportovní tématikou z r. 1992" nebo "Dřevěný vláček značky XY", při nákupu nikdy nevím, co vše vlastně kupuji - to zjistím až doma při třídění. Pokud bych tedy s dotyčným sepsal kupní smlouvu (aby bylo možné výdaj uplatnit v DE), bude popis na ní velmi vágní - např. "4 albumy známek" nebo "5 kg starých hraček" apod.

Můj zápis v DE by pak vypadal následovně:

VÝDAJE: 1.4. / "10 albumů známek"  /1000,-

PŘÍJMY:  4.4. / "aršík známek Čeští legionáři" / 120,-
         6.4. / "4x prázdné album na známky" / 250,-
         7.4. / "200x Československé známky do r. 1989" / 600,-

2) Je vůbec možné (z pohledu případné kontroly FÚ) mít na dokladech za výdaje takto obecné označení ("2 albumy známek", "igelitka plastových hraček"...). Pokud ne - což předpokládám, jak daný popis zpřesnit, aby byl v pořádku? Sednout si u někoho na chodbu a začít po jednom sepisovat hračky není prakticky provedielné. Navíc u prodeje po internetu jsem odkázán jen na popis od prodávajícího, který známkám často nerozumí a je proto schopen jen vyčíslit počet albumů.

Děkuji za případné rady.

Offline

 

#2 2014-05-20 08:57:22

Kaaata
Člen/ka

Re: Spárování konkrétního příjmu s výdajem

Dobrý den, není třeba takhle podrobně. Stačí např. takto: u výdajů jen "nákup zboží" + částka u příjmů "prodej zboží"

Offline

 

#3 2014-05-20 09:49:01

Marie66
Člen/ka

Re: Spárování konkrétního příjmu s výdajem

Dobrý den.
Já bych doporučovala obecnou evidenci, jak PavelC navrhuje (známky, album, hračky...)
Takto budete mít alespoň orientačně přehled co ještě máte v nabídce. "Zboží" je široký pojem a časem byste ztratil jakýkoliv přehled. Samozřejmě záleží na koho při kontrole narazíte, ale např. nejsou uznávány ručně psané paragony s textem čistící prostředky nebo kancelářské potřeby.  Váš návrh dle bodu 1 bych určitě praktikovala minimálně do první kontroly.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB