Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-02-23 15:25:26

Exlerka
Člen/ka

OSVČ zaměstnává rodinu

Dobrý den, jen bych potřeboval vědět jaké jsou postupy při zaměstnávání rodiny. Jsem OSVČ hlavní, jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Chtěl bych zaměstnat svoji přítelkyni. Doposud jsem žádného zaměstnance neměl. Kde bych si mohl zjistit co je potřeba k vyřízení a jak to uvádět v evidenci. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2013-02-24 17:20:33

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ zaměstnává rodinu

Informace k dani z příjmů zjistíte na finančním úřadě. Přihlašujete se jako plátce daně ze závislé činnosti, druh daně (zálohová nebo srážková) bude záležet na výši mzdy (odměny) a na podepsaném (nepodepsaném) prohlášení k dani.
Informace o případných odvodech zdravotního a sociálního pojištění zjistíte u zdravotní pojišťovny přítelkyně a na své správě sociálního zabezpečení. Pokud byste uzavřel dohodu o provedení práce a měsíční odměna nepřesáhla 10 tis. Kč, tak nebudete odvádět ZP ani SP a nemusíte se u těchto institucí přihlašovat.
Nebo zkuste prostudovat informace zde: http://www.vyplata.cz/
Není toho málo a není to jednoduché.
V daňové evidenci uvádíte výdaje, tedy částky, které platíte. Výdaji jsou: výplata čisté mzdy (odměny za práci konanou mimo pracovní poměr), odvod daně z příjmů a platby pojistného (za zaměstnance i zaměstnavatele).

Offline

 

#3 2013-02-24 19:08:52

Exlerka
Člen/ka

Re: OSVČ zaměstnává rodinu

Moc děkuji :) Proštuduji co se dá a popřípadě si ještě pisnu pro radu :)

Offline

 

#4 2013-02-24 23:09:43

Zdena
Moderátorka

Re: OSVČ zaměstnává rodinu

Jako první byste se asi měl rozhodnout, jestli preferujete co nejnižší náklady (dohoda o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně), nebo sledujete  jiné cíle, například plánujete potomka a chcete, aby přítelkyně pobírala slušnou peněžitou pomoc v mateřství a mohla si zvolit délku pobírání rodičovského příspěvku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB