Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Zaměstnání
  •  » může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

#1 2010-09-25 17:36:58

janickovamarcela
Člen/ka

může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

Dobrý den,
manžel a já jsme právě založili s.r.o. Oba jsme jednatelé. Já jsem zároveň ještě OSVČ. Veškeré mé podnikání se převede na s.r.o. -- jako živnostník tedy už nebudu mít žádný příjem.
1) mám ŽL ukončit?
2) vzhledem k tomu, že teď budu pracovat pro naši novou společnost, mohu sebe sama (jako  jednatelka) zaměstnat -- nebo mne musí zaměstnat manžel (také jednatel)?
3) manžel právě ukončil jeden hlavní pracovní poměr a do nového HPP nastupuje v únoru. Mezitím potřebuje hlavně zdravotní a (a méně už sociální) pojištění. Mám ho zaměstnat jako "zaměstnance" na dobu určitou? Nebo může být na tu dobu samoplátcem -- ač je cizinec?

Děkuji za radu a zdravím.

Offline

 

#2 2010-09-28 00:00:45

Zdena
Moderátorka

Re: může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

1) Zatím stačí oznámit přerušení živnosti, abyste nemusela platit ZP a SP jako OSVČ. Pokud jste si jistá, že se k živnosti nevrátíte, tak ji můžete úplně zrušit.

2) Musí vás zaměstnat společnost. Pracovní smlouvu podepisuje jednatel, způsob jednání a podepisování za společnost upravuje společenská smlouva.

3) Může být zaměstnán na dobu určitou (nebo na dobu neurčitou a pak ukončit pracovní poměr dohodou). Také mu může VH schválit jednatelskou odměnu, do 6.000,- Kč měsíčně platí jen daň z příjmů a zdravotní pojištění, nad 6 tis. Kč se odvádí i důchodové pojištění (nemocenské nikoliv). Nebo může být i samoplátcem. Pokud nemá povolení k trvalému pobytu v ČR (není zařazen v systému veřejného zdravotního pojištění), tak si zřejmě bude platit komerční zdravotní pojištění.

Offline

 

#3 2010-09-28 12:27:06

janickovamarcela
Člen/ka

Re: může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

Paní Zdeno,

Chápu správně, že
1) manžel i já budeme MUSET -- protože jsme jednatelé --  OBA uzavřít mandátní smlouvu se společností -- ve které nám VH vyměří nějakou odměnu? Jinými slovy, je uzavření mandátní smlouvy s jednatelem povinné? Předpokládám, že je lepší, když za VH podepíše tu mandátní smlouvu se mnou můj manžel a obráceně.

2) pokud to tak je a manžel bude muset mít takovou smlouvu (a odměnu více než 6 000 korun), tak bude zařazen do systému zdravotního pojištění i důchodového pojištění.

3) řekněme, že ve společnosti budu vykonávat drtivou část práce spojenou s jejím fungováním já -- ne jen práci jednatelskou. Musí se mnou proto společnost uzavřít ještě další smlouvu o výkonu všech těch prací? Četla jsem, že pokud je někdo společník, může pro společnost pracovat, ale musí mít jakousi smlouvu "o výkonu funkce" kde se ty funkce specifikují. Pokud je to tak, byla by zaměstnavatelem VH, za kterou by podepisoval smlouvu manžel jako jednatel?


Děkuji ještě jednou,

Marcela Janíčková

Offline

 

#4 2010-09-28 21:37:30

Zdena
Moderátorka

Re: může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

1) Pokud je povinností společnosti uzavřít s jednateli mandátní smlouvy a jednatele odměňovat, pak o této povinnosti nevím. Podle mého názoru je vztah jednatelů a společnosti určen obchodním zákoníkem a musí fungovat i bez smlouvy. Upozorňuji, že tento server je určen fyzickým osobám (především drobným podnikatelům), problematikou právnických osob se nezabývá. Zkuste položit dotaz v jiném diskusním fóru, například na Sagitu, Účetní kavárně, Podnikateli, nebo businesscenter.cz.

2) Pokud bude manžel pobírat mzdu, nebo odměnu jednatele (nárok na odměnu, ale i na různé požitky může vyplývat ze smlouvy o výkonu funkce, z rozhodnutí VH, nebo z vnitřní směrnice), případně jinou odměnu za práci pro společnost, tak bude zařazen do systému veřejného zdravotního pojištění. Pokud by uzavřel dohodu o provedení práce, pak pojištěn nebude. Možností je několik, každá se posuzuje jinak. Pokud byste zvolili pracovní poměr, tak si na stránkách MPSV pročtěte podmínky zaměstnávání cizinců: http://portal.mpsv.cz/sz/zahr_zam

3) Pokud budete pro společnost vykonávat jiné práce, než které vyplývají z povinností jednatele, například účetní, zásobovačka, uklízečka.... pak můžete se společností (nikoliv s VH) uzavřít na tyto činnosti pracovní smlouvu, dohodu o provedení práce, případně dohodu o pracovní činnosti. Pozor, nelze uzavřít pracovní smlouvu na činnosti, které jsou součástí výkonu funkce jednatele, jednatelství nelze vykonávat v pracovněprávním vztahu.
Smlouvu o výkonu funkce se uzavírá mezi společností a jednatelem a upravuje vztah mezi jednatelem a společností. V tomto případě jde o obchodní, nikoliv pracovněprávní vztah.
Problematika je poměrně rozsáhlá, nelze ji jednoduše popsat a v tomto fóru pro ni podle mého názoru není ani prostor. Doporučuji publikaci Ing. Pavla Běhounka: Společnost s ručením omezeným.

Offline

 

#5 2010-09-29 08:50:04

janickovamarcela
Člen/ka

Re: může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

Mnohokrát děkuji za pomoc, už je mi to jasnější. M. Janíčková

Offline

 
  • Index
  •  » Zaměstnání
  •  » může jednatelka zaměstnat sebe sama nebo vlastního muže?

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB