Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Příjem z nájemného bez nároku na odpočet

#1 2009-10-14 10:17:28

JanaD
Člen/ka

Příjem z nájemného bez nároku na odpočet

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Vlastním obytný dům, kde mám nájemníky a mám příjem bez DPH. Do domu investuji (spravuji byty,  chodby apod. ) Je to příjem bez nároku na odpočet DPH? Mě by  zajímalo jestli musím rozúčtovávad výdaje na ZD a DPH zvlášť a používat kríticí koeficient. Nebo si udělat zvlášť pokladnu a jen účtovat celé částky. Do přiznání ty osvobozené příjmy se dají do ř.50?  Nebo jak mám postupovat? Kde najdu kraticí koeficienty. Děkuji

Editoval JanaD (2009-10-14 19:12:45)

Offline

 

#2 2009-10-15 01:27:39

Zdena
Moderátorka

Re: Příjem z nájemného bez nároku na odpočet

Nájem nemovitosti je podle § 56 zákona od DPH osvobozen od daně bez nároku na odpočet daně.  Z těchto příjmů nemusíte odvádět DPH na výstupu, ovšem nemáte ani nárok na odpočet daně na vstupu. Plnění uvádíte na řádku 50.

Pokud neuplatňujete nárok na odpočet, tak nemáte důvod k rozúčtování výdaje na ZD a daň.

Krátící koeficient se používá v případech, kdy kromě osvobozené činnosti (pronájem neplátcům) uskutečňujete další zdanitelná plnění, například ve stejném domě provozujete restauraci, nebo pronajímáte nebytové prostory plátcům a fakturujete jim s daní. Pak zřejmě budete mít přijatá plnění, která jsou společná pro obě činnosti a proto si z těchto plnění neuplatníte plný nárok na odpočet, ale jen krácený. Krátící koeficient si vypočítáte sama podle § 76 ZDPH.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Příjem z nájemného bez nároku na odpočet

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB