Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2011-03-16 23:43:00

gabca
Člen/ka

Odpovědná osoba

Dobrý den, podnikám jako osvč- fyzická osoba, vázaná živnost. K udělení ŽL potřebuji odpověného zástupce- garanta. Dočetla jsem se, že podnikatel a odp. zástupce mají mít mezi sebou sepsanou smlouvu. Chtěla jsem se zeptat, co musí v této smlouvě být, co nesmí chybět, zda musím garantovi něco platit popř. kde najdu vzor této smlouvy. Děkuji.

Offline

 

#2 2011-03-17 18:35:22

Zdena
Moderátorka

Re: Odpovědná osoba

Živnostenský zákon říká pouze, že máte být ve smluvním vztahu, druh vztahu neurčuje. Můžete tedy uzavřít pracovněprávní vztah podle zákoníku práce (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce), nebo například mandátní, nebo příkazní smlouvu podle obchodního zákoníku, garant může být spolupracující osobou podle § 13 zákona o daních z příjmů .... zřejmě by se našly i jiné možnosti, víc mě teď nenapadá. Náležitosti smlouvy se řídí zákonem, podle kterého byla smlouva uzavřena.

Offline

 

#3 2011-04-11 11:37:23

janetoty2
Člen/ka

Re: Odpovědná osoba

Dobrý den, mám ŽL Hostinská činnost. K získání oprávnění jsem potřebovala ručitele. Vše se vyřídilo, ručitele mám. Ten se nepodílí na zisku. Bohužel začal dělat problémy tím, že při každé přátelské návštěvě se opije, páchá tu výtržnosti a nechce mě pouštět do provozu. Prý je tady vše jen díky němu atd atd. Co mám dělat, když bych se ho chtěla zbavit a najít si jiného ručitele?
Děkuji

Offline

 

#4 2011-04-11 13:29:48

Nela
Člen/ka

Re: Odpovědná osoba

Najít si jiného odpovědného zástupce, živnostenskému úřadu oznámíte ukončení výkonu funkce (toho problémového) a zároveň ustanovíte nového zástupce.
Toho původního zástupce se tento proces na živ. úřadě netýká, oznamte mu jen, že jeho funkce skončila a (pokud máte písemně uzavřenou smlouvu, tak je třeba ji vypovědět).
Živnostenskému úřadu předložíte pouze výuční list (nebo jiné doklady o odborné způsobilosti nově ustanovovaného odp. zástupce) a prohlášení toho zástupce, že souhlasí s ustanovením do funkce - většinou se podepisuje na úřadu, příp. je možné předložit listinu s ověřeným podpisem.

Offline

 

#5 2011-04-11 13:54:51

janetoty2
Člen/ka

Re: Odpovědná osoba

Děkuji, dále se chci zeptat, jestli potřebuji kromě peněžního deníku a knihy přání a stížností jiné tiskopisy ( např. Knihu faktur ). Také se chci zeptat na elektriku. Provozovnu mám doma, elektrika je odebírána z domova. Odběr nevykazuji v daňovém přiznání. Potřebuji smlouvu o odběru elektřiny???? Musela bych smlouvu sepsat sama se sebou.
Děkuji.

Offline

 

#6 2011-04-11 14:22:44

janetoty2
Člen/ka

Re: Odpovědná osoba

Velice se omlouvám, ještě doplnění předchozí otázky. Vodu mám z vlastní studny a zboží nakupuji pouze za hotové. Ještě se chci zeptat, pokud s novým ručitelem nebudu mít uzavřenou žádnou smlouvu, protože opět nebude podílník, musí mít u sebe označenou mojí provozovnu?
Mockrát děkuji.

Offline

 

#7 2011-04-12 13:07:57

Nela
Člen/ka

Re: Odpovědná osoba

Kniha přání a stížností - nemusí být vedena.
Odběr elektřiny - myslím si, že při kolaudaci provozovny by měla být řešena i otázka odběru el. energie a provozovna by mě mít vlatní elektroměr.
(Podnikatelé mají jinou sazbu než občané). Zdroj vody by měla prověřit hygiena.
Smlouvu s novým "ručitelem" bude po Vás chtít živnostenský úřad (ale jen , v případě, že přijde na kontrolu). Odpovědný zástupce provozovnu nenahlašuje ani neoznačuje, žádný podíl na živnosti nemá. V praxi by to mělo fungovat tak, že by Vás měl upozorňovat na povinnosti či případné nedostatky, které se týkají provozování hostinské činnosti.
Odměňován bude podle toho, jak se dohodnete tzn.  100,-  nebo 100.000,- Kč - vše je na Vašem uvážení, podle toho, co bude mít "ručitel" na starosti a jak často k Vám bude chodit. Pokud na provozovně vaříte, potom je vhodnější (alespoň v začátcích) častější kontakt. Živnostenský zákon říká, že odpovědný zástupce se má účastnit pprovozování živnosti v potřebném rozsahu, konkrétní dohoda je na Vašem uvážení.

Offline

 

#8 2011-04-12 13:19:37

janetoty2
Člen/ka

Re: Odpovědná osoba

Děkuji, kolaudaci nemám, sloužím jako pojízdné občerstvení. Prověření vody mám, protože ji sama využívám. Kontrolu ze ŽÚ jsem tu měla již dvakrát a vše bylo v pořádku. Jěště se chci zeptat, jak dlouho potřebuji ručitele? ŽL mám vydaný v březnu 2010, zahájení činnosti duben 2010.
Děkuji

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson