Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-08-25 18:34:23

anuska
Člen/ka

ukončení podniokání

Chci ke konci roku ukončit své podnikání a zajímá mě jak mám zaúčtovat ještě neodepsaný majetek,který nebudu prodávat  ale budu ho likvidovat,jedná se konkrétně o trvalé porosty,a jak již odepsané věci,které také prodat nejdou protože jsou morálně zastaralé,jsem plátce DPH a vedu daňovou evidenci. Za radu děkuji

Offline

 

#2 2009-08-31 21:22:36

Zdena
Moderátorka

Re: ukončení podniokání

Jestli se jedná o pěstitelské celky trvalých porostů (§ 26/9 ZDP), tak zůstatkovou cenu můžete při jejich likvidaci uplatnit jako výdaj podle § 24/2/b) ZDP, pokud likvidaci provedete ještě v době podnikání. Při vyřazení hmotného majetku do osobního užívání si uplatníte pouze roční odpis, pokud dojde k vyřazení v průběhu zdaňovacího období, tak pouze polovinu ročního odpisu. Z ostatních odepsaných věcí (hmotný majetek, drobný hmotný majetek) nemusíte při ukončení podnikání odvádět daň z příjmů. Při ukončení podnikání upravujete základ daně podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů. Pokud by vám ke dni ukončení zůstaly nějaké zásoby, například hnojiva, zůstatek rezery, nebo pohledávky, pak o ně zvýšíte základ daně. Pokud vám zůstanou nějaké závazky, které byste při úhradě evidovala jako výdaj na podnikání (například faktura za telefon), tak si o ně můžete základ daně naopak snížit.

Jestliže budete zároveň rušit i registraci k DPH, pak byste měla povinnost vrátit DPH  z obchodního majetku, u kterého byl uplatněn nárok na odpočet. Jde o nespotřebované zásoby (zboží, materiál, nedokončená výroba) a o hmotný majetek (odpisovaný, pořizovací cena byla vyšší, než 40 tis. Kč) pořízený od roku 2004 dosud. Drobný hmotný majetek (předměty do 40 tis. Kč) který byl zařazen do užívání, se nedodaňuje.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB