Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#26 2009-04-13 21:07:31

Vanek
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující. Jsem OSVČ a plátce DPH v ČR. Poskytuji konzultační službu firmě na Slovensku, která je a.s. registrovaná  na Slovensku a je plátcem DPH. Musím fakturovat této firmě příslušné částky včetně DPH? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#27 2009-04-14 00:43:49

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Při poskytnutí konzultační služby podle § 10/6/c) ZDPH se místo plnění přechyluje na Slovensko. Vy budete fakturovat bez DPH s upozorněním, že slovenská a.s. je povinna přiznat daň na Slovensku. Náležitosti daňového dokladu při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko najdete v § 33 ZDPH.

Offline

 

#28 2009-04-14 00:44:35

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

vladka napsal(a):

Dobrý den, v březnu jsme se účastnily veletrhu společně se slovenským kolegou. Fakturu za stánek atd., byla vystavena na něj a byla vč. dph. On nám teď naúčtovat polovinu. Chci se zeptat zda by tato částka měla vycházet z částky bez dph nebo z dph. Jde mi o to, že on by si měl uplatnit nárok na odpočet, tudíž daň se mu vrátí.
Děkuji

Podle mého názoru by měl vycházet z částky včetně DPH. Buď si uplatní nárok na odpočet jen ze své poloviny nájemného, zbytek pak přeúčtuje vám, nebo si nechá vrátit DPH z celé faktury, ale z částky, kterou vám naúčtuje, bude zase odvádět.

Offline

 

#29 2009-04-27 10:41:52

Veselý
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Paní Zdeno, prosím Vás ještě jednou o pomoc. Poskytl jsem přepravní službu pro slovenslou dopravní firmu, která je registrovaná k dani na Slovensku. Zboží jsem naložil v Německu a složil v ČR, kde si ho tato slovenská firma převzala. Kde vlastně tedy bude místo plnění a jak se mám vypořádat s DPH? Pročítám stále dokola § 10 a stějně tomu nerozumím. Moc a moc děkuji, Veselý.

Offline

 

#30 2009-04-27 21:56:45

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Tak to jsme minimálně dva, kteří mohou číst § 10 (a celý zákon o DPH vůbec) kolem dokola a stejně houby vědí oč tam kráčí a co nám vlastně chce básník říci:-)   Už to nečtěte, stejně je to literatura nevalné úrovně:-)

Pokud coby český plátce DPH přepravujete zboží mezi členskými státy, pak je obecně místo plnění tam, kde začíná přeprava - v tomto případě v Německu. Ale vzhledem k tomu, že si přepravu objednal plátce z jiného členského státu, se místo plnění přesouvá z Německa za plátcem, který vám poskytl DIČ, tedy na Slovensko. Vystavíte mu DD bez DPH s upozorněním, že je povinen přiznat daň na Slovensku. (Pro srovnání: pokud byste poskytl stejnou službu přepravy z Německa do ČR pro slovenského občana neplátce, pak se nemá místo plnění kam přechýlit - chybí vám DIČ odběratele, zůstává tedy v Německu, kde byste se musel zaregistrovat jako plátce vy a odvést tam daň).

Chcete poslat mizerně naskenovanou tabulku pro určení místa plnění při přepravě zboží?

Offline

 

#31 2009-04-28 18:28:39

Veselý
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Jste můj anděl, děkuji Vám. A za tabulku budu vděčný, stává se mi stále častěji, že se mi zákazníci a země jaksi pletou dohromady. Tentokrát mě zmátlo to, že vlastně moje služba končila v ČR - i když pro zahraniční firmu.
Ještě jednou díky, Veselý  - zdvesely@email.cz

Offline

 

#32 2009-08-04 13:05:14

radovan.pasek
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobry den, chtel bych se zeptat jak postupovat s DPH kdyz jsme jazykova skola a 1. vyucujeme jazyky pro odberatele na Slovensku 2. prekladame(nebo tlumocime) pro odberatele na Slovensku. Vyuku bech zaradil mezi vzdelavaci sluzby, místo plneni by tedy dle § 10/4/a) ZDPH bylo v tuzemsku. Fakturu budeme vystavovat s DPH. Ale jak s prekladem/tlumocenim? Nejedna se o sluzby podle § 10/6/c) ZDPH kde se misto plneni přechyluje na Slovensko a fakturujeme bez DPH? Jeste bych mel dotaz jak, pokud nejak, by se postup zmenil pokud by slo o odberatele v USA (mimo EU). Dekuji moc a preji prijemny den. Radovan Pasek

Offline

 

#33 2009-08-05 22:00:24

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

1. místo plnění při poskytování vzdělávacích služeb je podle § 10/4/a) ZDPH tam, kde je služba uskutečňována a je jedno, jaké osobě (plátce, neplátce, z EU, ze třetí země) poskytujete vzdělávání. Pokud vyučujete v tuzemsku, pak budete vždy a každému fakturovat s českou DPH

2. překladatelské a tlumočnické služby spadají pod § 10/6/c) ZDPH. Místo plnění se přechyluje na Slovensko (třebaže jste službu poskytli v Čechách) v případě, kdy službu poskytujete slovenskému plátci, nebo slovenské osobě povinné k dani (např. podnikateli neplátci). Pokud budete poskytovat tyto služby slovenskému občanu, pak zůstane místo plnění v tuzemsku a budete mu fakturovat s českou DPH

3. odběratel ze 3. země: vzdělávací služby, poskytované v tuzemsku, s českou DPH. Služby překladatelské a tlumočnické bez DPH ? místo plnění se přenáší do 3. země, kde má tato osoba sídlo, místo podnikání, nebo bydliště. Není důležité, zda je ve své zemi plátcem DPH (USA tuto daň ani nemají) a zda je, či není podnikatelským subjektem.

Offline

 

#34 2009-08-06 11:57:39

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Ke vzdělávacím službám ještě dodávám to, co mělo být řečeno hned na začátku:-)

Jazykové vzdělávání, které poskytují fyzické či právnické osoby, které jsou oprávněny k takovéto činnosti podle předpisů MŠMT (zapsané ve školském rejstříku, případně poskytující přípravné kurzy pro vykonání standardizovaných jazykových zkoušek, uznávaných MŠMT), je osvobozeným plněním bez nároku na odpočet podle § 57 ZDPH.

Offline

 

#35 2009-08-11 09:52:52

radovan.pasek
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobry den, dekuju za odpovedi. Osvobozeni jazykoveho vzdelavani jsme museli vyresit vymazem z rejstriku MŠMT-vetsina odberatelu jsou platci a osvobozeni bez naroku na odpocet bylo pro nas nevyhodne. Jeste mam trochu pochybnosti u odberatelu ze 3.zemi pri prekladani nebo tlumoceni zde v CR. Urcite se misto plneni prenasi do 3. zeme? Dle ceho tak usuzujete? Dekuji a preji prijemne dny. Radovan Pasek

Offline

 

#36 2009-08-11 18:15:23

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Rozdělte si znění § 10, odst. 6, věty první ZDPH na 2 části:
a) při poskytnutí služby zahraniční osobě
b) nebo osobě povinné k dani, která má sídlo, nebo místo podnikání v jiném členském státě ........

a) pojem zahraniční osoba je vymezen v § 4/1/v) ZDPH takto: osoba, která nemá na území Evropského společenství sídlo, místo podnikání ani místo pobytu. To znamená, že u této osoby nezkoumáte, zda se jedná o občana, firmu, podnikatele, plátce ve své zemi ...., zkrátka se vám místo plnění dostalo mimo tuzemsko i mimo EU, takže účtujete bez daně

b) pojem osoba povinná k dani najdete v § 5 ZDPH, stručně řečeno je to osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti bez ohledu na to, zda je plátcem DPH, či nikoliv. Osobobě povinné k dani v EU účtujete bez DPH, místo plnění se přechýlí do země příjemce služby. U osob z EU nepovinných k dani nemáte kam přechýlit místo plnění, takže zůstává v tuzemsku podle § 9 ZDPH.

Jednoduché shrnutí:
- u vzdělávacích služeb není důležité komu, ale KDE je poskytujete, tam také bude místo jejich plnění
- u tlumočnických a překladatelských služeb není důležité kde, ale KOMU je poskytujete, místo jejich plnění určujete podle osoby příjemce služby.

Offline

 

#37 2009-08-30 16:39:47

mueller
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den paní Zdeno!
Možná se již opakuji v této rubrice, ale nevím si přesto rady. Podnikáme krátce v dopravě a spedici (2 měsíc), jsme plátci DPH v CZ. Své spediční služby a i dopravu zajišťujeme pro Německou firmu, plátce DPH v Německu. Přeprava začíná v Německu a končí v České republice. Jaké jsou náležitosti faktury ohledně DPH a co na ní napsat (vzhledem k DPH), aby vše bylo v pořádku prosím (třeba i v německém jazyce prosím)? Moc Vám děkuji za odpověď! Mirek.

Offline

 

#38 2009-09-01 13:24:05

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Poskytujete přepravu zboží mezi členskými státy EU podle § 10, odst. 2, věty druhé zákona o dani z přidané hodnoty. Místo plnění se přechyluje za plátcem z EU, který vám poskytl své DIČ, v tomto případě je tedy místo plnění v Německu.

Daňový doklad vystavujete do 15 dnů od uskutečnění služby, nebo přijetí platby podle toho, co nastane dříve. Náležitosti daňového dokladu při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko najdete v § 33 ZDPH, doklad musí obsahovat:
a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který poskytuje službu,
b) daňové identifikační číslo plátce, který poskytuje službu,
c) název, sídlo nebo místo podnikání osoby, které je služba poskytována,
d) daňové identifikační číslo osoby, které je služba poskytována, včetně kódu země
e) evidenční číslo daňového dokladu,
f) rozsah a předmět poskytované služby,
g) datum vystavení daňového dokladu,
h) datum uskutečnění služby nebo datum přijetí platby, podle toho, který den nastane dříve, pokud se liší od data vystavení daňového dokladu,
i) základ daně,
j) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko,
k) pokud je daň ve státě, ve kterém se nachází místo plnění, povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována, sdělení o této skutečnosti, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropských společenství, nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň osoba, které je služba poskytnuta.

Jestli potřebujete vystavit fakturu v němčině, tak si stáhněte z internetu program na fakturaci, který vám přeloží potřebné výrazy.

Text sdělení podle písmene k) by mohl znít:   
Leistungsempfänger ist Steuerschulder gemäss § 10/2 des StG 235/2004.
(Příjemce plnění je povinen přiznat a zaplatit daň podle § 10, odst. 2 zákona č. 235/2004.)

Offline

 

#39 2009-09-02 23:58:34

imram
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den, mám následující dotaz. Moje žena, Japonka, má nyní status přechodného pobytu v ČR a chce začít podnikat. Záměrem je, na živnostenský list provádět konzultační činnost (analýza japonské legislativy) a tyto analýzy zasílat odběrateli (globální konzultační agentura) v Belgii. Práci bude vykonávat z ČR s občasným pobytem (max. týdenním během měsíce) v Bruselu. Tato agentura následně tyto analýzy dodává a prodává svým klientům po celém světě. Nejasností je zde více (např. nutnost platit sociální pojištění v ČR pokud má nějaké také v Japonsku) ale 2 oblasti jsou asi nejpodstatnější: 1. při uvažovaném obratu nad 1milKč za rok (ale činnost jen pro Belgickou firmu) je třeba se registrovat jako plátce DPH? Je třeba uvádět nějaké DPH ustanovení na fakturu? 2. Bude se daň z příjmu počítat českým způspbem (15%) nebo je nějaká možnost že bude třeba zaobírat se i Belgickou daní z příjmu, případně jinými daněmi? Moc děkuji za pomoc.

Offline

 

#40 2009-09-04 09:30:14

ivana1
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den, mám tuto otázku. Naše firma jako dceřinná firma německé společnosti zde v ČR spravuje skladové prostory této německé společnosti, náklady na jeho údržbu (náklady na pracovní sílu, režijní náklady) částečně přefakturuje do Německa. Jak je to prosím s DPH na této faktuře? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#41 2009-09-07 23:56:11

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

imram napsal(a):

Dobrý den, mám následující dotaz. Moje žena, Japonka, má nyní status přechodného pobytu v ČR a chce začít podnikat. Záměrem je, na živnostenský list provádět konzultační činnost (analýza japonské legislativy) a tyto analýzy zasílat odběrateli (globální konzultační agentura) v Belgii. Práci bude vykonávat z ČR s občasným pobytem (max. týdenním během měsíce) v Bruselu. Tato agentura následně tyto analýzy dodává a prodává svým klientům po celém světě. Nejasností je zde více (např. nutnost platit sociální pojištění v ČR pokud má nějaké také v Japonsku) ale 2 oblasti jsou asi nejpodstatnější: 1. při uvažovaném obratu nad 1milKč za rok (ale činnost jen pro Belgickou firmu) je třeba se registrovat jako plátce DPH? Je třeba uvádět nějaké DPH ustanovení na fakturu? 2. Bude se daň z příjmu počítat českým způspbem (15%) nebo je nějaká možnost že bude třeba zaobírat se i Belgickou daní z příjmu, případně jinými daněmi? Moc děkuji za pomoc.

Pokud manželka bude osobou samostatně výdělečně činnou v ČR, pak zde také bude platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění zřejmě řeší na smluvní bázi, není účastna veřejného zdravotního pojištění v ČR.
1. Pokud bude poskytovat poradenské služby osobě povinné k dani (podnikatelskému subjektu) v jiném členském státě EU, pak se nemusí registrovat jako plátce DPH v ČR, místo plnění těchto služeb bude v Belgii. Do obratu pro povinné plátcovství se započítávají plnění, která mají místo plnění v tuzemsku. Na fakturu nemusí uvádět žádné ustanovení.
2. Belgickou daní z příjmů se nemusíte zabývat. Příjmy ze živnosti bude zdaňovat českým způsobem. Své celosvětové příjmy (pokud má například také příjmy v Japonsku) bude zdaňovat ve státě, ve kterém má daňový domicil. Pokud se obvykle zdržuje na území ČR alespoň 183 dnů v kalendářním roce, nebo zde má bydliště (bydlištěm se rozumí místo, kde má osoba stálý byt s úmyslem trvale se v něm zdržovat, nemusí být přihlášená k trvalému pobytu), pak by měla své celosvětové příjmy zdaňovat jako daňový rezident ČR. V otázce daňového rezidentství zkuste také pročíst smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Japonskem.

Offline

 

#42 2009-09-16 16:55:15

marsinka
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den,prosím o pomoc, jsem už z toho DPH zmatená.Vystavujeme fakturu za reklamní služby (reklama na našich intern.stránkách) na společnost XY v Singapuru (třetí země). Daňová poradkyně řekla vystavit fakturu klasicky jako tuzemskou, tedy s DPH. Odběratel s tím ale nesouhlasí a chce ji bez DPH. Vše se vyřizuje přes českou společnost XY, jejímž společníkem (zjištěno na justici) je právě ta singapurská společnost XY. Jak mám tedy postupovat?
Děkuji za rady

Offline

 

#43 2009-09-16 17:33:31

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

KDO si u vás objednal reklamu? Pokud ji objednala společnost s českým DIČ, tak budete fakturovat s DPH. Pokud zahraniční osoba povinná k dani (podnikatel ze třetí země), pak je místo plnění tam, kde má tato osoba sídlo (v Singapuru), nebo tam, kde má provozovnu, byla-li reklama poskytnuta provozovně.

Offline

 

#44 2009-09-16 20:27:18

saša
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den,
prosím Vás o radu, jak vyfakturovat letos v 9/09 služby ( odvoz odpadu ze staveb) slovenské firmě, která je na Slovensku registrovaná jako plátce DPH. Služba je vykonávaná v ČR-Praze. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že plnění je v tuzemsku, musím vystavit daňový doklad s DPH a do jakého řádku se zapíše do daň. přiznání? Děkuji předem za odpověď.
Saša

Offline

 

#45 2009-09-20 21:30:42

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

ivana1 napsal(a):

Dobrý den, mám tuto otázku. Naše firma jako dceřinná firma německé společnosti zde v ČR spravuje skladové prostory této německé společnosti, náklady na jeho údržbu (náklady na pracovní sílu, režijní náklady) částečně přefakturuje do Německa. Jak je to prosím s DPH na této faktuře? Děkuji za odpověď.

Faktura za správu skladových prostorů pro německou matku bude s českou DPH. Neposkytujete žádnou ze služeb, vyjmenovaných v § 10/6 ZDPH, místo plnění je tedy v tuzemsku.

Offline

 

#46 2009-10-04 21:27:35

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

saša napsal(a):

Dobrý den,
prosím Vás o radu, jak vyfakturovat letos v 9/09 služby ( odvoz odpadu ze staveb) slovenské firmě, která je na Slovensku registrovaná jako plátce DPH. Služba je vykonávaná v ČR-Praze. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že plnění je v tuzemsku, musím vystavit daňový doklad s DPH a do jakého řádku se zapíše do daň. přiznání? Děkuji předem za odpověď.
Saša

Místo plnění je v tuzemsku, účtujte s DPH, v přiznání se objeví na řádku 2.

Offline

 

#47 2009-10-05 16:49:35

Marta1
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Dobrý den,
podle kterého § zákona o DPH je osvobozena služba do jiného státu EU (sklizeň obilí). Jedná se o službu provedenou na Slovensku pro plátce DPH na Slovensku.
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#48 2009-10-06 01:07:59

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Nejde o osvobozené plnění, nýbrž o poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko. Pokud vím, tak zemědělské a lesní práce jsou považovány za službu vztahující se k nemovitosti podle § 10/1 ZDPH. Vystavte daňový doklad s náležitostmi podle § 33 ZDPH.

Offline

 

#49 2009-10-09 09:50:47

Stanislava
Člen/ka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

JANAA napsal(a):

Prosím o radu, prodej zboží na Slovensko, slovenská firma je registrovaná jako plátce slovenské DPH, vystavím fakturu bez DPH, přiznání DPH řádek 20, a za čtvrtletí souhrnné hlášení.
A prodej služby na Slovensko, taktéž je slovenská firma registrovaná jako plátce DPH na Slovensku, jedná se o chemický rozbor, vystavím fakturu bez DPH, přiznání DPH řádek 21, a jinak nikde neuvádím. Je to tak správně? Děkuji, J.

Dobrý den,

nastala mi stejná situace jako Janě, chci se jen zeptat, na ten ř. 21 se uvede celková částka uvedená na faktuře? V mém případě 2220 EUR, které přepočítám kurzem ČNB k příslušnému datu.

Děkuji. Stanislava

Offline

 

#50 2009-10-12 23:13:00

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU

Záleží na tom, z čeho se ta celková částka skládá.
Pro účely DPH přepočítáváte ke dni poskytnutí služby nebo ke dni přijetí úplaty podle toho, který den nastal dříve (§ 24a ZDPH) kurzem platným pro účetní jednotku (dle vnitřní směrnice).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB