Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-07-24 09:43:10

vpa
Člen/ka

Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Dobrý den, ve svém podnikání jsem narazil na následující situaci:
Objednávám zboží u svého dodavatele, ale abych nemusel platit za dovoz (od určité výše objednávky se dovoz neplatí), dohodl jsem se s jiným podnikatelem, který od stejného dodavatele odebírá také, že objednávky zkombinujeme do jedné. Objednávka pak dorazí na adresu jednoho z nás a zboží si pak předáme.
Příklad: Já zaplatím objednávku za oba, objednávka přijde na mou adresu a druhý podnikatel mi proti zboží (a samozřejmě proti mému příjmovému dokladu) dá peníze, čili příjem peněz od podnikatele mám stejný jako výdej za jeho objednávku. V daňové evidenci takováto platba dle vyjádření kompetentní osoby nevstupuje do obratu, ale i kdyby vstupovala, tak mi to může být jedno, protože na jedné straně mám příjem a na straně druhé výdej ve stejné výši, čili nula od nuly pojde (příjem za tyto kombinované objednávky je relativně malý, takže ani DPH nehrozí).
Nyní chci přejít na uplatňování výdajů procentem z příjmů. Podléhají peníze přijaté od druhého podnikatele za takovéto kombinované objednávky dani, když v daňové evidenci ani nevstupují do obratu a jsou de facto určeny jen k přeposlání našemu společnému dodavateli? Otázka zní: jak se bude finanční úřad tvářit na to, když mu předložím doklad o tom, že jsem od jiného podnikatele přijal peníze a uvedu to jako příjem neovlivňující základ daně.
Logicky mi dává smysl, že když v daňové evidenci neovlivňuje tento příjem základ daně, neměl by ho ovlivňovat ani v případě uplatnění výdajů procentem z příjmů. Jenže když neprokazuji výdaje, jak doložím finančnímu úřadu, že je to nedaňový příjem?
Díky předem za odpověď.

Editoval vpa (2009-07-24 10:43:57)

Offline

 

#2 2009-07-26 22:36:08

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Informujte se, prosím, u kompetentní osoby, která vám tvrdí, že příjem za prodané zboží vám nevstupuje do obratu:-)
Pokud přejdete na uplatňování výdajů procentem z příjmů, pak peníze za zboží, přijaté od druhého podnikatele, budou podléhat dani v případě, že jste zboží nakoupil a prodal. V daňové evidenci tento příjem neovlivnil základ daně, protože jste měl příjem ve stejné výši, jako výdaj. Při uplatňování paušálu zdaňujete pouze příjmy, skutečná výše výdajů nemá žádný vliv na základ daně.

Jde opravdu o nákup a prodej zboží? Neuzavřeli jste náhodou nějakou jinou smlouvu, například smlouvu o obchodním zastoupení, nebo mandátní smlouvu, podle které při nákupu zboží jednáte částečně jménem svým a částečně  jménem a na účet druhého podnikatele?

Offline

 

#3 2009-07-27 11:43:51

vpa
Člen/ka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

To, zda se jedná o nákup a prodej, je právě to, co je předmětem otázky. Výše uvedené (že tento příjem je nedaňový) mi bylo sděleno v rámci kurzu obchodního podnikání osobou, která vyučuje účetnictví na VŠE, s tím, že je potřeba mít smluvně ošetřeno s dotyčným podnikatelem (pravděpodobně mandátní smlouvou), že objednáváte jeho jménem a na jeho účet a že peníze přijaté od mandanta jsou určeny výhradně k platbě jeho objednávky. Kdyby se jednalo o mandátní smlouvu, byl by tento příjem daňový?
Pokud je mi známo, v mandátní smlouvě jednám za jiného podnikatele jeho jménem a na jeho účet. V mém případě je to tak, že dodavatel vystaví odděleně fakturu na mou osobu a zvlášť fakturu na druhého podnikatele, jediný rozdíl je, že objednávky pošle v jednom balíku na jednu adresu. Tudíž by se z mého pohledu nemělo jednat o nákup a prodej. Na mé faktuře je uvedena jednak částka za mou objednávku a celková částka za kombinovanou objednávku. Od mandanta přijmu peníze v hotovosti a zaplatím jeho fakturu ze svého účtu spolu se svou objednávkou.
Z hlediska toku peněz je to myslím podobné, jako např. u vymahačských firem. S vymahačskou firmou sepíši mandátní smlouvu, ona vymůže pohledávku a pak mi ji pošle, za což inkasuje provizi. Mám pocit, že v tomto případě také peníze, které přijímají od Vašich dlužníků, jim nezvyšují základ daně, nebo ano?
Jediný "háček" je v tom, že mandátní smlouva nemůže být bezúplatná, ale na druhou stranu jsem nikde nenašel, jaká je minimální odměna, kterou si za tuto činnost musím účtovat, takže když to bude 1Kč za objednávku, mělo by to být v pohodě, oba budeme spokojeni a nemusíme platit za dovoz zboží.
Mohu já jako fyzická osoba, uzavřít mandátní smlouvu s jinou fyzickou osobou, nebo se mandátní smlouvy vztahují pouze na právnické osoby? V případě, že mandátní smlouvu nemohu uzavřít, lze místo ní použít příkazní smlouvu, která už může být bezúplatná (tudíž by to vyřešilo i "problém" s povinnou provizí)?
Děkuji předem za odpovědi.

Editoval vpa (2009-07-27 16:00:46)

Offline

 

#4 2009-07-27 16:51:16

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Tak jsem o tom ještě jednou zapřemýšlela (važte si toho, myšlení není mojí silnou stránkou) a dospěla jsem k závěru, že moje otázka ohledně existence mandátní smlouvy byla úúúplně blbá:-)
Vždyť u zboží to nemůže fungovat. Na JSD budete zapsán vy (pokud byste zařídil 2 JSD, jedno pro sebe, duhé pro kámoše, pak přijdete o u výhodu, že neplatíte za dovoz) a tím se stáváte VLASTNÍKEM zboží. Jako vlastník zboží můžete pouze prodat, nikoliv přefakturovat jako průběžnou položku, která neovlivňuje základ daně.
Omlouvám se, že jsem vás svedla na scestí.

Offline

 

#5 2009-07-27 18:23:18

vpa
Člen/ka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Mně se ale jedná o dodávku zboží, které je zasíláno výhradně po Čechách. JSD se uplatňuje jen u dovozu ze zahraničí nebo ne? A mandátní smlouva ze své podstaty (jednám jménem a na účet někoho jiného) by přeci měla zaručit právě to, že vlastníkem zboží se nestávám. Pouze ho přebírám jménem někoho jiného, kdo mě zplnomocní, a ze smlouvy vyplývá, že zboží je jeho a já jsem povinen ho předat.
Podobně funguje přeci i SIPO: pošta má mandátní smlouvu se subjekty, že je oprávněna jejich jménem inkasovat od zákazníků platby za služby. Já jako zákazník pošlu jednu platbu na poštu, spolu se mnou tak učiní i ostatní a pošta předá tyto peníze jednotlivým subjektům. Nevidím důvod, proč by to nemělo jít zařídit i v mém případě, tj. že já budu prokazovat službu podnikateli. Fakt, že převezmu se svým zbožím i zboží, jehož majitelem nejsem (což mám ošetřeno v mandátní smlouvě), ze mě přeci nedělá majitele.

Editoval vpa (2009-07-27 18:33:43)

Offline

 

#6 2009-07-28 00:27:25

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Myslela jsem, že jde o dovoz. Text, který jste doplnil později, jsem nestihla přečíst, jenom jsem narychlo vložila odpověď.

Jestliže dodavatel vystaví  pro každého  z vás samostatnou fakturu, pak se dle mého názoru nebude jednat  nákup a prodej zboží.  Každý z vás se stane vlastníkem svého zboží, druhému podnikateli pouze poskytnete službu (objednáte a přeberete jeho zboží). Výdaje, které prokazatelně vynaložíte v souvislosti s plněním smlouvy, vám klient uhradí.

Dva podnikatelské subjekty (je jedno, zda jsou právnickými, nebo fyzickými osobami) uzavírají smlouvy  podle obchodního zákoníku ? viz § 261 ObchZ. Takže to vidím na mandátní smlouvu s nějakou maličkou provizí.

Offline

 

#7 2009-07-28 02:14:52

vpa
Člen/ka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Tak to vidíme stejně. Omlouvám se za zmatky. Ještě maličkost - v případě, že přejdu na paušální výdaje, pak příjem od podnikatele, se kterým mám uzavřenou mandátní smlouvu, je tedy nedaňovým příjmem a jediné, co mi zvýší daňový základ jsou ty "maličké provize"? Děkuji.

Offline

 

#8 2009-07-28 22:17:25

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem a přeposílání plateb od jiných podnikatelů

Ano, daňovým příjmem bude jen provize.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB