Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-07-14 11:38:35

Majka
Člen/ka

Nové auto a DPH

Jsem OSVČ, vedu DE a jsem plátce DPH. Minulý měsíc jsem koupila os.auto a vložila ho do majetku. Uplatňuji DPH z celé ceny vozu i u všech dokladů na benzín. V knize jízd mi však vyšla asi 1/3 jízd jako soukromých. Co teď s tím DPH. Nemám ho nějak pokrátit, ale nevím jak, jakým dokladem. Děkuji za názory, plavu v tom.

Offline

 

#2 2009-07-17 00:04:16

Zdena
Moderátorka

Re: Nové auto a DPH

Pokud předpokládáte, že auto budete používat jak pro podnikatelské, tak pro soukromé účely, tak si neuplatňujte DPH z celé ceny vozu, ale odpočet přiměřeně zkraťte. Problém je, že předem těžko odhadnete, v jakém poměru bude auto v příštích 5 letech využíváno, ale domnívám se, že to nikdo nebude zkoumat. Neuplatněnou část odpočtu DPH si můžete započítat do vstupní ceny majetku (pro účely daně z příjmů).
Jestliže si uplatníte při pořízení auta odpočet DPH v plné výši (z celé ceny vozu), tak budete muset odvádět daň za to, že jste auto vůbec použila pro soukromý účel. Dočasné využití majetku pro osobní potřebu plátce je zdanitelným plněním podle § 14/3/a) + § 14/4/a) zákona o dani z přidané hodnoty. Na tyto soukromé jízdy byste měla vystavit doklad o použití, minimálně jednou za zdaňovací období, pokud jste čtvrtletním plátcem, tak na konci čtrvrtletí. Základem daně by v tomto případě měla být výše celkových nákladů (§ 36/6/b) ZDPH), ale jakou metodou správně stanovit výši celkových nákladů, to vám nepovím.

U benzínu máte 2 možnosti:
a) všechny nákupy evidovat daňově včetně plného odpočtu DPH a vždy za určité období (měsíc, čtvrtletí) vystavit doklad o použití na soukromou spotřebu benzínu
b) vše evidovat jako v bodě a), jen místo dokladu o použití pokrátit základ daně i DPH o soukromou část, kterou můžete evidovat jako osobní spotřebu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB