Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-06-25 13:15:44

Patricie
Člen/ka

Pokuta od živnostenského úřadu

Dobrý den, mám 2 roky pozastavenou živnost. Během těchto 2 let jsem změnila adresu trvalého bydliště. Nahlásila jsem na všech úřadech změnu, ale bohužel na ŽÚ jsem zapomněla. Vzhledem k tomu, že živnost byla pozastavená, vůbec mne to nenapadlo.
Teď po 2 letech jsem šla živnost znovu pozastavit. Zjistila jsem, že na živnostenském listu mám ještě starou adresu, tak jsem ji chtěla změnit. Na živnostenském úřadu se mnou věc mile vyřídili. Nadále pozastavili ŽL a změnili adresu.
Bohužel mne hned nato informovali, že vzhledem ke skutečnosti, že jsem změnu trvalého bydliště nahlásila po více než 1 roce "musejí" (podle nových předpisů) mi dát pokutu. Pokutu mi vyměřili na 1200,00 Kč. Upřímně jsem se shrozila. Kdybych měla živnost aktivní, tak bych se nedivila, ale na pozastavenou živnost?
Je toto jednání běžné? Podle čeho ukládá ŽÚ pokuty? Mám možnost nějakého odvolání, stížnosti?
Děkuji

Offline

 

#2 2009-06-29 11:22:36

Re: Pokuta od živnostenského úřadu

Můžete napsat, co je to za město?

Já bych se teda bránil, není možné, aby si úředníci rozdávali pokuty za prkotiny, spíš potřebují vykazovat činnost a alternativně naplňovat státní pokladnu. Vaše pochybení má nulovou společenskou nebezpečnost. Myslím, že to teda přehnali...

Navíc brzy začne platit zákon, podle kterého stačí nahlásit změnu adresy bydliště do Evidence obyvatel a úředníci na všech úřadech si tento údaj budou muset zaktualizovat sami - nebudete muset změnu ohlašovat na 10 dalších úřadů.

Toto je přesně ukázkový případ úřední šikany, který na českých byrokratech nesnáším.

Za co přesně jste pokutu dostala, můžete ocitovat rozhodnutí?

Pokuty jsou vyjmenované zde:

http://business.center.cz/business/prav … cast5.aspx

Offline

 

#3 2009-06-29 13:14:01

Patricie
Člen/ka

Re: Pokuta od živnostenského úřadu

Takže jedná se o Rakovník.

Můj manžel se upřímně naštval a zatím vyhlásil boj.
Na ŽÚ jsou totiž rozdělení - jedno oddělení stanoví pokutu a jiné ho vymáhá. Zatímco oddělení, které pokutu stanovilo, si trvá na svém, tak zaměstanankyně "výběrčího" oddělení mi dali mimo úřad za pravdu, že pokuta je nepřiměřená. Bohužel s tím nic nemohou udělat. Po různých konzultacích s různými lidmi jsme napsali dotaz na Krajský živnostenský úřad a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Zatím jsem žádnou odezvu neobdržela.

Paní z "výběrčího" oddělení byla moc milá a jsme domluveni, že pokutu (formou blokové pokuty) uhradím do konce tohoto týdne (když jsem vyrazila na ŽÚ, tak jsem nepočítala s tím, že bych s sebou měla nosit tisíce), proto zatím nemám žádné rozhodnutí. Prostě mi bylo řečeno, že je to za to, že změna adresy měla být nahlášena přeed více než jedním rokem. Pochopila jsem, že na stanovení výše mají nějaké vlastní interní předpisy, které jsem ale nikdy neviděla.

Někdo mi radí jít do správního řízení, ale to mne bude stát minimálně další 1000,00 Kč za náklady spojené se správním řízením. Mohou mi v tomto řízení pokutu ještě zvýšit, když už ji jednou vyměřili?

Offline

 

#4 2009-06-29 13:19:12

Patricie
Člen/ka

Re: Pokuta od živnostenského úřadu

Počítám, že se asi tedy jedná o správní delikt §62 odst. 1 písm w)

Offline

 

#5 2009-06-29 14:50:29

Re: Pokuta od živnostenského úřadu

Sankcemi se trestají delikventi, kteří porušují zákon záměrně a jejich skutek je společensky nebezpečný. Od toho bych se odrazil.

Správní řízení asi prohrajete, protože přestupku jste se dopustila.

Podal bych na agilního úředníka alespoň stížnost ministrovi průmyslu, aby si příště dal pozor.

Teoreticky se můžete prosoudit k Ústavnímu soudu (pro porušování vašich občanských práv), který by mohl i tento § ŽZ zrušit, ale to vás vyjde na 50-80 tisíc Kč. Jiní podnikatelé podali žalobu k Ústavnímu soudu na finanční úřad kvůli neoprávněně zdaněné částce ve výši 11.000 Kč a vyhráli. Vybojovali boj za nás za všechny a díky tomuto případu si finanční úřady nemohou už tolik dovolovat a provádět kontroly kdykoli se jim zachce. Stejný pohlavek by asi potřeboval i Živnostenský úřad.

Opravdu nechápu, proč si úředník nebyl schopen adresu vytáhnout z Evidence obyvatel, je to spíš o jeho neochotě, nebo chtěl vykázat činnost a vy jste přišla vhod (dlouho nikomu nedal pokutu).

Nedivím se, že takové chování úředníků vede lidi k rušení ŽL a podnikání alternativním způsobem...

Zkuste také ombudsmana.

Ale určitě si to nenechte líbit, čím menší odpor občanů vůči zlovolným úředníkům, tím více si budou na nás dovolovat. Napište do stížnosti ministrovi průmyslu i ten Ústavní soud a že jste se přestupku nedopustila záměrně, nikoho jste nepoškodila ani nepodvedla. Normální člověk vám přece musí dát za pravdu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB