Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-06-10 20:16:32

kaja
Člen/ka

silniční daň

FÚ mi při kontrole doměřil silniční daň za rok 2005 za nákladní vozidlo o celkové hmotnosti nad 12 t za měsíce ve kterém jsem
toto vozidlo už nepoužíval k podnikání, protože jsem již přestal podnikat. Jako důvod uvádí, že jsem v těchto měsících ještě měl koncesovanou živnost, a že se na mě pokyn D 270 z důvodu koncesované živnosti nevztahuje.
Nevím jestli se mám odvolat a jestli má FÚ pravdu.
Děkuji za názor kaja

Offline

 

#2 2009-06-13 21:59:54

Zdena
Moderátorka

Re: silniční daň

Pokud jste měl jen přerušené podnikání a auto bylo zařazené v obchodním majetku, tak mají pravdu. Pokud jste auto vyřadil z OM do osobního užívání, pak by se na vás měla vztahovat tato část pokynu D-270 (kopíruji):

Poplatníkům daně silniční se snižuje příslušná roční sazba daně stanovená v § 6 zákona o 100%, jsou-li poplatníky organizační složky státu a státní fondy za předpokladu, že vozidla nepronajímají a fyzické osoby, které s vozidlem nepodnikají, nevyužívají jej při samostatné výdělečné činnosti nebo v přímé souvislosti s podnikáním (včetně pronájmu vozidla), ani vozidlo neprovozují pro cizí potřeby na základě povolení dopravního úřadu.

Offline

 

#3 2009-06-16 00:35:38

JIRKA D
Člen/ka

Re: silniční daň

1)Ukončil jsem podnikání v nákl.autodopravě,ale vozidlo jsem si ponechal a cca 2-3x v měsící jej použijí synové,též autodopravci,
   k přepravě.Je možné za tyto dny platit silniční daň denní sazbou?Jak se v tom případě tato sazba vypočítá?
2)Za jakých podmínek mohu synům vypomoci,aniž by mi nevznikla povinnost platit daň z příjmu?Mohu tuto práci provádět bez
   nároku na mzdu,smlouvou o dílo neb dohodou o provedení práce?Fakturaci by si provedli samozřemě na sebe.Profesní průkaz       
   vlastním.Koncesi jsem zrušil.Jak shora uvedeno,jednalo by se o 2 -3 jízdy měsíčně.
   Předem Vám děkuji za odpověď!

Offline

 

#4 2009-06-18 22:32:00

Zdena
Moderátorka

Re: silniční daň

1) Denní sazbu silniční daně je možné použít pouze v případě, kdy zaměstnavatel vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci. Jestliže je vaše vozidlo třeba jen 1 x v měsíci použito pro podnikání (podnikání vaše, nebo i někoho jiného, komu jste vozidlo pronajmul či půjčil), pak je třeba zaplatit SD za celý měsíc.
2) Podle mého názoru by byl nejlepší pracovněprávní vztah - dohoda o provedení práce. Nemusí se z ní odvádět zdravotní, ani sociální pojištění. Pokud nemáte zaměstnavatele, u kterého jste podepsal prohlášení k dani, pak můžete toto prohlášení (růžový dvoulist) podepsat u syna, který s vámi uzavře dohodu o provedení práce, a uplatníte si slevu na dani. Nevím, jak vysokou odměnu by vám syn měsíčně vyplácel, ale pokud by to bylo méně, než 13.800,- Kč, tak nebudete platit ani daň z příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB