Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-09-14 17:10:03

Petra K.
Host

Student + OSVČ + DPČ

Dobrý den,

jsem poněkud v koncích. Jsem studentka VŠ, zároveň mám ŽL a navíc bych si ještě ráda našla brigádu, nejspíše formou DPČ. Podnikám od března 2008, zatím jsem tedy neplatila ani daně, sociální či zdravotní pojištění. Otázkou je, jak skloubit fakt, že podnikám jako OSVČ /vedl. činnost/, jsem student a ještě k tomu bych ráda dohodu o pracovní činnosti příp. částečný pracovní úvazek.

Víte prosím někdo, jak to v tomto případě je s daněmi a pojištěním? Kde co podepsat, co vykázat v daňovém příznání a podobně. Za jakýkoli podnět děkuji, nikde se tohoto nemohu dočíst. Všude nacházím jen spojení student + osvč či student + brigáda.

Díky, Petra

 

#2 2008-09-21 23:18:06

Zdena
Moderátorka

Re: Student + OSVČ + DPČ

U zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení k dani z příjmů a pokud uzavřete DPČ, nebo pracovní poměr, tak mu také odevzdejte potvrzení o studiu - nejen kvůli slevám na dani z příjmů, hlavně pro účely zdravotního pojištění. Doporučuji podepsat prohlášení k dani také proto, aby vám z výdělku byla vždy počítána zálohová daň, kterou si pak můžete vyúčtovat ve svém daňovém přiznání.
O zdravotní a sociální pojištění, které bude odvádět zaměstnavatel (a strhne vám z výplaty vaši část pojistného) se nemusíte dál starat, ani nebudete příjmy ze zaměstnání uvádět do přehledů o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ. Do těchto přehledů patří pouze příjmy, kterých jste dosáhla samostatnou výdělečnou činností.
Po skončení roku si u zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách, které pak pouze opíšete do příslušných kolonek daňového přiznání. Pro účely daně z příjmů budete sčítat příjmy ze zaměstnání (bude to dílčí základ daně podle § 6 ZDP) a příjmy z podnikání (§ 7 ZDP) a případné další příjmy, pokud nějaké budete mít.

Offline

 

#3 2009-04-15 18:15:54

Kristína
Člen/ka

Re: Student + OSVČ + DPČ

Dobrý den,
prosím poraďte mi, protože jsem v koncích a nikdo mi neví pomoci.Jsem občankou SR a studuju v Praze 1. rok. Našla jsem si práci ve kt. jsem vázaný zástupce. Zjistila jsem, že se musím nahlásit na finančním úřadě jako OSVČ -vedlejší činnost, protože jsem student(pro mojí profesi mi netřeba živnostenský list) do 30 dnů, a na sociální a zdravotní pojištění do 8 dnů od zahájení činnosti. Co to ale znamená "zahájení činnosti"? Den podepsání smlouvy nebo den kdy mi přišla na účet výplata? Jde totiž o to, že nemám v ČR ani soc. ani zdrav. pojišťovnu. Bude stačit když jse nahlásím doma v SR? Smlouvu jsem podepsala 13.3.a výplatu na účet za březen jsem dostala již 9.4.Které datum se tedy počítá? Pokud jsem se ještě nikde nenahlásila, budu platit nějakou pokutu? Když jsem byla na finančním úřadě, tak mi řekli že jako IČ mi bude stačit rodné číslo. Jak ho ale získat, když v Praze nemám přechodný pobyt a ve formuláři bylo třeba uvést doručovací adresu? Díky mockrát za brzkou odpověď....
Kristína D.

Offline

 

#4 2009-06-08 22:33:50

Zdena
Moderátorka

Re: Student + OSVČ + DPČ

Na PSSZ se hlásíte do 8. dne měsíce, který následuje po skutečném zahájení činnosti. Den skutečného zahájení činnosti PSSZ nezjišťuje, zapíší den, který jim nahlásíte, třeba ten dnešní:-)
V ČR vám nevzniká povinnost platit zdravotní pojištění a je jen na vás, zda nahlásíte výdělečnou činnost své ZP na Slovensku, která se o vašich příjmech jinak nedozví. Do daňového přiznání zapište rodné číslo, které vám bylo přiděleno na Slovensku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB